Pse SHBA-ja po synon vajzat e Putinit, Katerina dhe Maria

Raundi i fundit i sanksioneve të Shteteve të Bashkuara ndaj Rusisë përfshin dy objektiva të rinj: dy vajzat e rritura të presidentit rus Vladimir Putin, Katerina dhe Maria, të cilat zyrtarët amerikanë besojnë se po fshehin pasurinë e Putinit.

Vajza e Putinit, Katerina Vladimirovna Tikhonova, është një drejtuese teknologjike, puna e së cilës mbështet qeverinë ruse dhe industrinë e saj të mbrojtjes, sipas detajeve në paketën e sanksioneve të SHBA-së të shpallur të mërkurën.

Vajza e tij tjetër Maria Vladimirovna Vorontsova drejton programe të financuara nga qeveria që kanë marrë miliarda dollarë nga Kremlini drejt kërkimeve gjenetike dhe mbikëqyren personalisht nga Putini, thanë Shtetet e Bashkuara.

Ne kemi arsye të besojmë se Putini, dhe shumë nga miqtë e tij, dhe oligarkët, fshehin pasurinë e tyre, me anëtarët e familjes që vendosin pasurinë e tyre në sistemin financiar të SHBA-së, si dhe shumë pjesë të tjera të botës”, u tha gazetarëve një zyrtar i lartë i administratës amerikane.

“Ne besojmë se shumë nga pasuritë e Putinit janë të fshehura me anëtarët e familjes dhe kjo është arsyeja pse ne po i synojmë ata,” tha zyrtari, duke folur në kushte anonimiteti.

Sanksionet e shpallura të mërkurën përfshijnë gjithashtu vajzën dhe gruan e ministrit rus të punëve të jashtme Sergei Lavrov. SHBA gjithashtu ndaloi amerikanët të investonin në Rusi dhe shënjestroi institucionet financiare ruse dhe zyrtarët e Kremlinit, në përgjigje të asaj që Presidenti Joe Biden dënoi si “mizori” ruse në Ukrainë.

Shtrirja e pasurisë së Putinit është një temë e ndjeshme në Rusi. Kremlini vitin e kaluar mohoi se ai ishte pronar i një pallati të pasur në Detin e Zi, siç pretendohet nga politikani opozitar Alexei Navalny në një video që tërhoqi një audiencë të madhe në YouTube.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha në shkurt se sanksionet e vendosura kundër vetë Putinit ishin të pakuptimta.

“(Putini) është mjaft indiferent. Sanksionet përmbajnë pretendime absurde për disa pasuri,” tha Peskov. “Presidenti nuk ka pasuri të tjera përveç atyre që ai ka deklaruar”.

Por ligjvënësit amerikanë besojnë ndryshe.

Putini dhe oligarkët e tij i vendosin paratë e tyre të pista në vendet e sundimit të ligjit duke blerë pallate, mega-jahte, vepra arti dhe asete të tjera me vlerë të lartë,” tha Senatori amerikan Sheldon Whitehouse disa javë më parë, ndërkohë që prezantoi legjislacionin që ofronte shpërblime në para për informacionin që çon në sekuestrimin e aseteve të mbajtura nga oligarkët rusë të sanksionuar.

Kush janë vajzat e Putin?

Vajzat e Putinit, të cilat Shtetet e Bashkuara besojnë se e ndihmojnë atë të fshehë pasurinë e tij, nuk e kanë konfirmuar kurrë publikisht se lideri rus është babai i tyre dhe ai ka refuzuar t’u përgjigjet pyetjeve rreth tyre.

Një hetim i Reuters nga viti 2015 detajoi lidhjet dhe ndikimin që Katerina, një kërcimtare akrobatike rock ‘n’ roll, ka në brezin e ardhshëm të elitës së Moskës.

“Katerina, 29 vjeçe, e përshkroi veten si bashkëshortja e Kirill Shamalov, djalit të Nikolai Shamalov, një mik i vjetër i Presidentit Putin”, thuhet në raport. “Shamalov senior është aksioner në Bankën Rossiya, të cilën zyrtarët amerikanë e kanë përshkruar si banka personale e elitës ruse”.

Si burrë e grua, Kirill dhe Katerina kishin prona të korporatave me vlerë rreth 2 miliardë dollarë, sipas vlerësimeve të dhëna për Reuters nga analistë financiarë. Kjo ishte përveç pronave dhe aseteve të tjera.

Vajza e madhe e Putinit, Maria, studioi biologji në Universitetin e Shën Petersburgut dhe mjekësi në Universitetin Shtetëror të Moskës, sipas hetimit të Reuters. Ajo është gjithashtu e përfshirë shumë në punën kërkimore gjenetike, të cilën Putin e ka përshkruar në të kaluarën si një fushë që do të “përcaktojë të ardhmen e të gjithë botës”.

Sipas raportimeve të mediave ruse dhe perëndimore, Maria u martua me biznesmenin holandez Jorrit Joost Faassen.

Ajo po ndiqte një karrierë biomjekësore e specializuar në sistemin endokrin në vitin 2015, si kandidate për doktoraturë në Qendrën Kërkimore të Endokrinologjisë në Moskë, dhe është bashkëautore e një libri për “ngecjen idiopatike” te fëmijët, thuhet në raportin e Reuters.

Burri i saj punonte për Gazprombank, një huadhënës i madh me lidhje të forta me elitën rreth Putinit, vinte në dukje raporti. Asnjë vlerësim nuk ishte i disponueshëm menjëherë për asetet dhe zotërimet e tyre.

Burimi: Reuters