Putin drejtuar Ukrainës: Pranoni kushtet tona ose përgatituni për më të keqen

Presidenti rus Vladimir Putin të enjten paralajmëroi Kievin se duhet të pranojë shpejt kushtet e Moskës ose të përgatitet për më të keqen, duke shtuar në mënyrë ogurzi se Rusia mezi e ka filluar veprimin e saj në vend.

Duke folur në një takim me drejtuesit e parlamentit rus të kontrolluar nga Kremlini, Putin akuzoi aleatët perëndimorë për nxitjen e armiqësive, duke akuzuar se “Perëndimi dëshiron t’i luftojë deri në ukrainasin e fundit“.

“Është një tragjedi për popullin ukrainas, por duket se po shkon në atë drejtim,” shtoi ai.

Tabela e negociatave

Kremlini ka kërkuar më parë që Kievi të njohë sovranitetin rus mbi Gadishullin e Krimesë, të cilin e aneksoi në vitin 2014, si dhe të njohë pavarësinë e rajoneve separatiste të mbështetura nga Moska në Ukrainën lindore.

Moska ka thënë gjithashtu në të kaluarën se pret që Ukraina të përkulet ndaj situatës ekzistuese në terren, një referencë për përfitimet e tjera të tokës të bëra që kur trupat ruse hynë në Ukrainë më 24 shkurt.

Kontrolli i lindjes

Pasi dështoi në kapjen e hershme të Kievit dhe qyteteve të tjera të mëdha në verilindje të Ukrainës, ushtria ruse e zhvendosi fokusin e saj në qendrën industriale lindore të Donbasit, ku separatistët e mbështetur nga Moska kanë luftuar me trupat ukrainase që nga viti 2014.

Në fillim të kësaj jave, ushtria ruse pretendoi kontrollin e provincës Luhansk, një nga dy që përbëjnë Donbasin, dhe se po përgatitet të shtyjë ofensivën e saj në të dytën, Donetsk.

Moska pritet të përpiqet të shkëputë Ukrainën nga bregu i saj i Detit të Zi deri në kufirin rumun. Nëse do të jetë e suksesshme, do t’i jepte një goditje dërrmuese ekonomisë ukrainase dhe gjithashtu do të krijonte një korridor në rajonin separatist të Moldavisë të Transnistrisë, ku Rusia mban forcat ushtarake.

Putin gjithashtu ripohoi pretendimin e tij të gjatë se Perëndimi po përdor konfliktin në Ukrainë për të provuar të izolojë dhe dobësojë Rusinë.

“Ata thjesht nuk kanë nevojë për një vend të tillë si Rusia,” tha ai. “Kjo është arsyeja pse ata kanë përdorur terrorizmin, separatizmin dhe forcat e brendshme shkatërruese në vendin tonë”.

“Rrjedha e historisë është e pandalshme dhe përpjekjet e Perëndimit kolektiv për të zbatuar versionin e tij të rendit global janë të destinuara të dështojnë”, shtoi Putin.

Burimi: Euronews