Qipro ka zbuluar një variant të ri Covid që kombinon omicron dhe delta

Një studiues në Qipro ka zbuluar një lloj të koronavirusit që kombinon variantin delta dhe omicron, raportoi të shtunën Bloomberg News.

Leondios Kostrikis, profesor i shkencave biologjike në Universitetin e Qipros, e quajti llojin “deltacron”, për shkak të nënshkrimeve të tij gjenetike të ngjashme me omicronin brenda gjenomave të deltës, tha Bloomberg.

Deri më tani, Kostrikis dhe ekipi i tij kanë gjetur 25 raste të virusit, sipas raportit. Është ende shumë herët për të thënë nëse ka më shumë raste të variantit apo se çfarë ndikimesh mund të ketë.

Ne do të shohim në të ardhmen nëse ky lloj është më patologjik apo më ngjitës apo nëse do të mbizotërojë ndaj dy varianteve dominuese, delta dhe omicron”, tha Kostrikis në një intervistë për Sigma TV të premten. Ai beson se omicron do të kapërcejë gjithashtu deltacron, shtoi ai.

Studiuesit i dërguan gjetjet e tyre këtë javë në GISAID, një bazë të dhënash ndërkombëtare që gjurmon viruset, sipas Bloomberg.

Varianti deltacron vjen ndërsa omicron vazhdon përhapjen e tij të shpejtë në të gjithë globin, duke shkaktuar një rritje të rasteve me Covid-19. SHBA po raporton një mesatare shtatëditore prej më shumë se 600,000 raste të reja në ditë, sipas një analize të CNBC të premten të të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. Kjo është një rritje prej 72% nga java e kaluar dhe një rekord pandemik.

Burimi: CNBC