Raportimet e reja të Apple zbulojnë çmimet shokuese të iPhone 14

Burime nga Apple tashmë kanë zbuluar atë që të gjithë e dinë se është ndryshimi më tronditës në gamën e iPhone 14: ridizajnimi pa notch. E drejtë? E gabuar. Informacionet e reja zbulojnë se do të jenë çmimet e tyre…

Në një raport ekskluziv, guru i Apple i Bloomberg, Mark Gurman, raporton se vendimi i Apple për të zëvendësuar iPhone 13 mini me një iPhone 13 Max ka të ngjarë të rezultojë në një rritje të çmimit deri në 300 dollarë.

Koncepti i Apple iPhone 14 Pro Max që tregon çmimin e pritur më të lartë 1199 dollarë @VADIMYURYEV @SHAILESHHARI03

Dhe tani ne e dimë saktësisht se si do të duken iPhone 14 Max i ri dhe pjesa tjetër e linjës së iPhone 14. Falë një dalje të madhe të zinxhirit të furnizimit në webiste-n e njohur kinez, Weibo (nëpërmjet krijuesit të përmbajtjes Saran Byte) tani mund të shohim panelet e përparme aktuale të të katër modeleve për herë të parë. Është interesante se pjesët konfirmojnë disa detaje që ishin informuar ashpër:

  • Modelet e iPhone 14 Pro do të kenë korniza më të holla dhe simetrike
  • Modelet Pro duket se janë pak më të gjatë se modelet jo Pro me qoshe më të rrumbullakosura
  • iPhone 14 Max me të vërtetë zëvendëson iPhone 13 Mini dhe është afërsisht e njëjta madhësi si iPhone 14 Pro Max 6.7 inç
  • Modelet standarde ruajnë prerjen ndërsa të dy iPhone 14 Pro kanë prerjen e re polarizuese ‘në formë i’.

Veçanërisht, iPhone 14 dhe iPhone 14 Max pritet të funksionojnë me një çip të gjeneratës së mëparshme (A15 Bionic i Apple 2021 i përdorur gjithashtu në iPhone SE prej 429 dollarësh) për herë të parë, ndërsa rritjet e çmimeve të zbuluara rishtazi duken edhe më të mundshme.

Një informatë nga ShrimpApplePro nxjerr në pah planin e Apple për të zgjeruar dizenjimin, veçoritë dhe boshllëqet e performancës midis iPhone Pro dhe jo Pro. Është një strategji e rrezikshme që rrezikon të largojë fansat gjatë një kohe të shtrëngimit të rripave globale, por Apple rrallë e bën gabim strategjinë e produktit.

“Pra, për herë të parë, linja iPhone jo Pro do të ketë një opsion ekrani 6.7 inç,” shpjegon Gurman. “…përdoruesit tani do të jenë në gjendje të marrin madhësinë më të madhe të iPhone të Apple për të paktën 200 dollarë më pak se më parë.”

Me fjalë të tjera: një iPhone 14 Max do të jetë rreth 200 dollarë më i lirë se një iPhone 14 Pro Max. Aktualisht, një iPhone 13 Pro Max fillon nga 1099 dollarë që do të bente një iPhone 14 Max te kushtonte 899 dollarë.

Rrjedhjet e shumta te informacioneve kanë pohuar se rritja e kostove të komponentëve dhe vendosmëria e Apple për të dalluar iPhone Pro dhe jo Pro, do të shohin që iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max të rriten në 1099 dollarë dhe 1199 dollarë respektivisht. Ky hendek prej 200 dollarësh tani potencialisht e shtyn iPhone 14 Max deri në 999 dollarë – 300 dollarë më shumë se një iPhone 13 Mini.

Dhe ky është vetëm fillimi sepse, siç thekson Gurman, modelet standarde të iPhone 14 do të ndajnë shumë më pak karakteristika Pro sesa në gjeneratat e mëparshme. Ndër veçoritë që ai pretendon se do të humbasin janë:

  • Një kamerë e re kryesore 48 megapikselë (12 MP për modelet standarde)
  • Çipi i gjeneratës tjetër A16 Bionic i Apple (A15 2021 do të ripërdoret)
  • Një dizajn i ri “shumë më i lakuar” dhe pa notch
Ndryshimet në qoshe në iPhone 14 Pro bëjnë një telefon dukshëm më të rrumbullakosur se iPhone 13 Pro IAN ZELBO

Pra, sa rëndësi ka madhësia?

Shitjet e dobëta të iPhone 13 Mini kanë treguar sërish se ekranet e mëdhenj janë ato që dëshirojnë vërtet përdoruesit, kështu që një iPhone 14 Pro Max më i përballueshëm duhet t’i përshtatet në mënyrë të përsosur faturës. Por nëse iPhone 14 Max kushton rreth 1000 dollarë dhe vetëm 100 dollarë më shumë ju jep një iPhone 14 Pro, i cili ka një dizajn superior, kamerë të përmirësuar, performancë të gjeneratës tjetër dhe një ekran ProMotion 120 Hz, reagimi mund të jetë shumë i ndryshëm.

T’u japësh përdoruesve atë që duan, por jo siç duan ata, është një specialitet i Apple. Dhe duket se diapazoni i iPhone 14 nuk do të jetë ndryshe.

Burimi: Forbes