Rastet me COVID-19 pas vaksinimit janë tani më të shpeshta, ja simptomat që kishin 2 të infektuar

Infektimet depërtuese, ose rastet e COVID-19 të diagnostikuara pasi dikush është imunizuar plotësisht, supozohej të ishin të rralla – të paktën kështu sugjeroi një raport nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në maj. Në atë kohë, të dhënat treguan se vetëm 0,01% e amerikanëve të vaksinuar morën një rast përparimi nga janari në prill.

Por kjo ishte para se varianti më i transmetueshëm Delta të bëhej dominues në SH.B.A.

Pjesa e infektimeve depërtuese gjithashtu rritet në mënyrë të pashmangshme ndërsa më shumë njerëz vaksinohen – megjithëse është e vështirë të dihet se sa prej këtyre rasteve kanë ndodhur që kur doli raporti i CDC. Agjencia ndaloi gjurmimin e rasteve asimptomatike, të lehta ose të moderuara të depërtimit në 1 maj.

Megjithëse vaksinat aktuale ende mbrojnë nga Delta, shanset që ju të njihni dikë me ndonjë rast të rëndësishëm, ose ta zhvilloni vetë, janë më të larta se sa kanë qenë ndonjëherë.

Por shumica e ekspertëve të sëmundjeve ende presin që COVID-19 të jetë më i butë tek njerëzit e vaksinuar, pavarësisht nga varianti.

Variantet mund të bëjnë që ju ndoshta të merrni një infektim, por jo serioz,” i tha Peter Gulick, një profesor i asociuar i mjekësisë në Universitetin Shtetëror të Miçiganit në qershor. “Do të ishte pothuajse si të infektohesh me ftohje të zakonshme ose një nga ato gjërat bezdisëse që ju japin nuhatje dhe kollë dhe ju bën të ndiheni pak të lodhur, por asgjë aq serioze sa t’ju sjellë në spital ose t’ju vendosë në një ventilator”.

Në të vërtetë, Studimi i Simptomave COVID – një projekt që gjurmon simptomat e vetë-raportuara COVID-19 përmes një aplikacioni – sugjeron që një dhimbje koke dhe rrufë janë dy treguesit kryesorë të një infeksioni COVID-19 midis njerëzve të vaksinuar në Mbretërinë e Bashkuar, e ndjekur nga teshtitja, dhimbje fyti dhe humbje të nuhatjes. Njerëzit e vaksinuar në studim gjithashtu raportuan më pak simptoma të përgjithshme për një periudhë më të shkurtër kohore sesa ata që nuk kishin marrë një të tillë.

Insider foli me dy të rinj të cilët kohët e fundit u rikuperuan nga infeksionet e lehta për të parë se si përparuan simptomat e tyre.


Një 32-vjeçar kishte lodhje dhe gulçim

Sam Reider, një muzikant që jeton në San Francisco, u vaksinua plotësisht me vaksinën e Pfizer në mes të prillit. (Studimi i ri sugjeron që vaksina me dy doza të Pfizer është 88% efektive kundër COVID-19 simptomatike nga Delta – më poshtë nga 95% ndaj llojit origjinal.)

Në mes të qershorit, Reider dha mësim në një kamp muzikor disa orë jashtë qytetit. Nga afërsisht 50 persona të pranishëm, ai tha, shumica ishin fëmijë më të rritur që ishin vaksinuar. Një pjesë e vogël e fëmijëve të pavaksinuar nën 12 vishnin maska.

Por Reider u sëmur gjithsesi. Simptomat e tij të para ishin rraskapitja dhe një dhimbje koke. Menjëherë pas kësaj, ai filloi të ndjehej i mbingarkuar dhe kishte frymëmarrje të vështirë – simptoma që zgjatën për rreth dy javë pasi ai doli pozitiv për COVID-19.

“Në thelb çdo lloj stërvitjeje apo edhe të flasësh në telefon ishte e vështirë për javën e parë,” tha Reider. “Në fund të fjalive të mia, do të më duhej të ngadalësoja dhe të ndaloja, të merrja një mori frymëmarrjesh të thella”.

Reider gjithashtu humbi sensin e tij të shijes dhe nuhatjes, e cila sapo ka filluar të kthehet më shumë se një muaj pasi simptomat e tij kanë filluar. Simptoma e tij më e rëndë, lodhja, erdhi në magji.

Megjithatë, në fillim të korrikut, ai filloi të ndjehej më mirë. Ai tani i është rikthyer ushtrimeve normale, duke përfshirë shëtitjet me biçikletë dhe një shëtitje gjashtë miljesh.

Ai tha se të sëmuresh pasi të vaksinohesh plotësisht është pak traumatike, megjithatë.


Një 30-vjeçar kishte një ethe brenda natës dhe humbi nuhatjen e tij

Ryan Forrest, i cili jeton në Midland Park, New Jersey, mori vaksinën me dozë të vetme të Johnson & Johnson në fund të marsit, më pas mori pjesë në një dasmë shtëpie me afro 150 persona më 1 korrik.

Ai u zgjua më 5 korrik “duke u ndjerë pak i turbulluar”, tha ai. Atë natë, Forrestit iu shfaq ethe dhe u zgjua i djersitur. Ditën tjetër, testi i tij i shpejtë COVID-19 doli pozitiv – pothuajse në të njëjtën kohë kur filloi dhimbja e trupit dhe një hundë e lëngshme.

“Unë kurrë nuk kam pasur më shumë se dy simptoma në të njëjtën kohë,” tha Forrest, duke shtuar, “Rrufja u kthye në një hundë të zënë, e cila më pas u kthye në një dhimbje koke dhe më dhembjet e trupit më kaluan dhe pata kollë të thatë”.

Simptoma më e vazhdueshme, tha ai, ishte humbja e nuhatjes (ai kurrë nuk e humbi ndjenjën e shijes). Por asnjë nga simptomat nuk ishte e padurueshme, shtoi ai, dhe të gjitha ikën brenda rreth dy javësh.

Infektimet pas vaksinimit mund të jenë më të zakonshme me vaksinën e Johnson & Johnson sesa atë të Pfizer ose Moderna, pasi efikasiteti i asaj vaksine është më i ulët: rezultati i J & J u gjet që ul rrezikun e COVID-19 të moderuar dhe të rëndë me 66% në të gjithë botën. Por studiuesit e Afrikës së Jugut kohët e fundit zbuluan se, midis njerëzve që kishin marrë vaksinën J&J, 94% e infektimeve pas vaksinimit ishin të lehta – përfshirë ato të shkaktuara nga varianti Delta.

Edhe pse u sëmur, tha Forrest, ai është mirënjohës që vaksina mbrojti prindërit e tij, të cilët hipën në makinë me të për një orë e gjysmë një ditë para se të dilte pozitiv.

“Kjo është pjesa e rëndësishme për mua,” tha ai. “Nuk më intereson vërtet se sa jam sëmurë për sa kohë që nuk ia kam dhënë babait tim, i cili është 67 vjeç”.

Burimi: Insider