Resorti prej 2 mld dollarë me një kopje gjigante të Big Ben të Londrës

Turistët në Azi nuk duhet të bëjnë më fluturime të gjata për të vizituar Big Benin e Mbretërisë së Bashkuar ose për të fotografuar autobusin ikonik të kuq dykatësh të Londrës. Ata tani mund të bëjnë të njëjtën gjë në Makao, i ashtuquajturi Las Vegas i Azisë.

Londoner Macao, një resort luksoz kazino me temë britanike në qendrën kineze të lojërave të fatit, mbajti ceremoninë e hapjes së tij madhështore të enjten. Dhe i famshmi i futbollit anglez David Beckham ishte aty për të zbukuruar ngjarjen.

Qyteti kinez i lojërave të fatit ka shtuar një tjetër resort luksoz kazino përgjatë Cotai Strip, një term që Las Vegas Sands e përdor për t’iu referuar një rrugice të mbushur me kazino hotelesh, qendra tregtare dhe teatro. Resorti ka qenë funksional për dy vitet e fundit, por hapja e tij u vonua për shkak të kufizimeve të rrepta Covid-19 dhe rregullave të udhëtimit.

Resorti prej 2 miliardë dollarësh mban kopje të ndërtesave ikonike të Mbretërisë së Bashkuar. Ato përfshijnë Pallatin e Westminsterit, rezidencën zyrtare të kryeministrit britanik në 10 Downing Street, dhe Shaftesbury Memorial Fountain, mes monumenteve të tjera në Londër.

Las Vegas Sands zotëron The Londoner Macao, së bashku me The Venetian Macao, The Parisian Macao, Sands Maco dhe The Plaza Macao & Four Seasons Hotel Macao, të gjitha të vendosura përgjatë Rripit Cotai, tregoi uebfaqja e kompanisë.

Në hotelet e tjera mund të shihen kopje të monumenteve të famshme evropiane si Kulla Eifel dhe Kanali i Madh i Venecias. Theksi më i madh për vizitorët në The Londoner Macao është pa dyshim “Ekstravaganca argëtuese e ndryshimit të Gardës”, sipas faqes së internetit të resortit. Ajo u prezantua të enjten mbrëma gjatë ceremonisë së hapjes.

Duke marrë referencë nga ceremonia e Ndryshimit të Gardës që ndodh në Pallatin Buckingham, performanca në resort do të zhvillohet gjashtë ditë në javë dhe do të përfshijë mbi 20 kërcimtarë dhe muzikantë.

Vizitorët mund të shijojnë gjithashtu Londrën duke shijuar një çaj pasdite të frymëzuar nga Alice in Wonderland, ose të hipin në taksinë klasike të zezë për një përvojë virtuale ku Beckham kalon me makinë nëpër pikat e tij të preferuara në qytet.

Kur dikush mendon për Makaon, mendimi i parë është shpesh bixhozi në kazino. Por qyteti është transformuar përtej kësaj, dhe tani ofron një përvojë të ndryshme për çdo vizitor. 20 vjet më parë, njerëzit në Hong Kong nuk mund ta imagjinonin se Makao mund të kishte shitje me pakicë, restorante, banja, konventa dhe hotele.

Operatorët e kazinosë dhanë koncesionet ranë dakord të investojnë kolektivisht rreth 15 miliardë dollarë gjatë 10 viteve të ardhshme, për të ndihmuar Makaon të diversifikojë mbështetjen e saj nga lojërat e fatit dhe të nxisë turizmin ndërkombëtar.

Burimi: Scan Tv