Roja “i mërzitur” i sigurisë vizaton sy në pikturën 1 milion dollarëshe

Një roje e galerisë ruse të artit është akuzuar se ka vizatuar në një pikturë të epokës sovjetike për të cilën ai ishte përgjegjës në ditën e tij të parë në punë.

Gjatë një vizite në Qendrën Yeltsin në Yekaterinburg në dhjetor, dy vizitorë vunë re sytë e vizatuar me stilolaps në veprën Tre Figurat e Anna Leporskaya.

Piktura avangarde përmban tre figura abstrakte dhe zakonisht pa sy.

Më pas, roja i sigurisë është shkarkuar dhe policia ka hapur një hetim penal.

Në një deklaratë, drejtori ekzekutiv i Qendrës Yeltsin, Alexander Drozdov, tha se roja i sigurisë ishte i punësuar nga një organizatë private sigurie.

Ishte gjithashtu dita e parë e rojes së sigurisë në punë, tha kuratorja e ekspozitës Anna Reshetkina për faqen ruse ura.ru.

“Motivet e tij janë ende të panjohura, por administrata beson se ishte një lloj veprimi i pamenduar”, tha ajo.

Ajo shtoi se ai vizatoi sytë mbi pikturën me një nga stilolapsat e markës së Qendrës Yeltsin.

Fatmirësisht, fajtori nuk ushtroi presion të fortë mbi kanavacën me stilolaps dhe si rezultat dëmi nuk shkoi shumë thellë, sipas The Art Newspaper Russia, e cila e parapriu historinë.

Por shtoi se shtresa e bojës në fytyrën e majtë në pikturë ishte shkërmoqur pak.

Dëmi u raportua fillimisht në polici më 20 dhjetor, por ministria e punëve të brendshme fillimisht nuk pranoi të niste një hetim penal pasi dëmi u konsiderua “i parëndësishëm”.

Por ministria e kulturës u ankua më vonë në zyrën e prokurorit të përgjithshëm për vendimin dhe javën e kaluar policia hapi një hetim.

Nëse shpallet fajtor, roja i sigurisë i dyshuar për krimin mund të përballet me gjobë dhe deri në tre muaj burg.

Piktura iu kthye Galerisë Shtetërore Tretyakov në Moskë, e cila e kishte huazuar pikturën në galerinë Yeltsin, për restaurim një ditë pas zbulimit të vandalizmit.

Restaurimi vlerësohet të kushtojë 250,000 rubla (2,468 £; 3,345 dollarë).

Që atëherë janë instaluar ekrane mbrojtëse mbi veprat e tjera në ekspozitën e Qendrës Jelcin.

Leporskaya ishte një studente e artistit të famshëm Kazimir Malevich, i cili zhvilloi një lëvizje avangarde që tronditi botën e artit në vitet 1920.

Leporskaya u bë e famshme për projektimin e ndërtesave dhe ekspozitave, si dhe pikturën, dhe veprat e saj mund të gjenden në muze të ndryshëm anembanë Rusisë.

Qendra Jelcin mori emrin e presidentit të parë të Rusisë Boris Jelcin, i cili ishte në pushtet nga viti 1991 deri në 1999.

Ai mbikëqyri tranzicionin e vendit pas rënies së Bashkimit Sovjetik dhe iu desh të përballej me kriza të ndryshme ekonomike dhe politike gjatë presidencës së tij.

Në kohën kur u largua nga detyra, Jelcin ishte shumë i papëlqyer në Rusi dhe muzeu i ndërtuar në emër të tij ka ndarë opinionin publik.

Burimi: BBC News