RRËZOHET AEROPLANI USHTARAK NË FILIPINE, 31 TË VDEKUR

Një aeroplan i forcave ajrore Filipine C-130 që mbante trupa luftarake u rrëzua në një provincë jugore ndërsa po zbriste këtë të Dielë, duke vrarë të paktën 29 ushtarë të ushtrisë në bord dhe dy civilë në tokë, ndërsa të paktën 50 u shpëtuan nga rrënojat e djegies.

Sekretari i Mbrojtjes Delfin Lorenzana tha se përpjekjet e shpëtimit dhe rimëkëmbjes po vazhdojnë. Avioni kishte 96 persona në bord, duke përfshirë tre pilotë dhe pesë ekuipazhe dhe pjesa tjetër ishin personel i ushtrisë, ndërkohë 17 ushtarë mbetën të pagjetur deri në mbrëmje. Pilotët mbijetuan, por u plagosën rëndë.

Lockheed C-130 Hercules u rrëzua ndërsa po zbriste pak para mesditës së kësaj të Diele në fshatin Bangkal në qytetin malor të Patikul. Aeroplani po transportonte trupa, shumë prej tyre ushtarë të rinj që sapo kishin kaluar trajnimin bazë, nga qyteti jugor Cagayan de Oro për vendosjen në Sulu.

Nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë e shkaktoi rrëzimin. Komandanti ushtarak rajonal,   Corleto Vinluan tha se nuk kishte gjasa që avioni të merrte zjarr armiqësor dhe citoi dëshmitarët të thoshin se dukej se kishte tejkaluar pistën më pas u përplas në periferi të aeroportit.

Rrëzimi i së dielës vjen nga  numri i kufizuar i avionëve ushtarakë I tensionuar edhe më tej, pasi forca ajrore ndihmoi në transportimin e furnizimeve mjekësore, vaksinave dhe pajisjeve mbrojtëse në provincat e ishujve të largëta, në mes të kulmeve të infeksioneve COVID-19.

Qeveria Filipine ka luftuar për vite me radhë për të modernizuar ushtrinë e saj, një nga më pak të pajisurat e Azisë, pasi ajo merrej me kryengritje muslimane dhe komuniste me dekada dhe përçarje territoriale me Kinën dhe vendet e tjera pretenduese në Detin e Kinës Jugore.

BURIMI: apnews