Rubla e Rusisë është në nivelin më të fortë në 7 vjet, pavarësisht sanksioneve masive, ja pse

Rubla e Rusisë arriti në 52.3 për dollar të mërkurën, një rritje prej rreth 1.3% një ditë më parë dhe niveli i saj më i fortë që nga maji 2015.

Kjo është një botë larg rënies së saj në 139 për dollar në fillim të marsit, kur SHBA dhe Bashkimi Evropian filluan të zbatojnë sanksione të paprecedentë ndaj Moskës në përgjigje të pushtimit të saj në Ukrainë.

Rritja mahnitëse e rublës në muajt në vijim i ka dhënë karburant të Kremlinit “provë” se sanksionet perëndimore nuk po funksionojnë.

“Ideja ishte e qartë: shtypni ekonominë ruse me dhunë,” tha Presidenti rus Vladimir Putin javën e kaluar gjatë Forumit Ekonomik Ndërkombëtar të Shën Petersburgut. “Ata nuk patën sukses. Natyrisht, kjo nuk ndodhi.”

Në fund të shkurtit, pas rënies fillestare të rublës dhe katër ditë pasi filloi pushtimi i saj në Ukrainë më 24 shkurt, Rusia më shumë se dyfishoi normën bazë të interesit të vendit në 20% nga 9.5% e mëparshme. Që atëherë, vlera e monedhës është përmirësuar deri në atë pikë sa ka ulur tre herë normën e interesit për të arritur në 11% në fund të majit.

Rubla në fakt është bërë aq e fortë sa banka qendrore e Rusisë po merr në mënyrë aktive masa për ta dobësuar atë, nga frika se kjo do t’i bëjë eksportet e tyre më pak konkurruese.

Por çfarë qëndron në të vërtetë pas rritjes së monedhës dhe a mund të mbahet ajo?

Rusia po grumbullon të ardhura rekord nga nafta dhe gazi

Arsyet janë, për ta thënë thjesht: çmimet jashtëzakonisht të larta të energjisë, kontrollet e kapitalit dhe vetë sanksionet.

Rusia është eksportuesi më i madh në botë i gazit dhe eksportuesi i dytë më i madh i naftës. Klienti i saj kryesor? Bashkimi Evropian, i cili ka blerë miliarda dollarë energji ruse në javë, ndërsa në të njëjtën kohë përpiqet ta ndëshkojë atë me sanksione.

Kjo e vendos BE-në në një situatë të vështirë – ajo tani ka dërguar në mënyrë eksponenciale më shumë para në Rusi në blerjet e naftës, gazit dhe qymyrit sesa i ka dërguar Ukrainës në ndihmë, gjë që ka ndihmuar në mbushjen e gjoksit të luftës së Kremlinit. Dhe me çmimet e naftës së papërpunuar Brent 60% më të larta se sa ishin këtë herë vitin e kaluar, edhe pse shumë vende perëndimore kanë frenuar blerjen e naftës ruse, Moska është ende duke bërë një fitim rekord.

Presidenti rus Vladimir Putin dhe ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu marrin pjesë në një ceremoni të vendosjes së kurorave, e cila shënon përvjetorin e fillimit të Luftës së Madhe Patriotike kundër Gjermanisë naziste në vitin 1941, në Varrin e Ushtarit të Panjohur pranë murit të Kremlinit në Moskë, Rusi Qershor. 22, 2022.
Mikhail Metzel | Sputnik | Reuters

Në 100 ditët e para të luftës Rusi-Ukrainë, Federata Ruse grumbulloi 98 miliardë dollarë të ardhura nga eksportet e karburanteve fosile, sipas Qendrës për Kërkime mbi Energjinë dhe Ajrin e Pastër, një organizatë kërkimore me qendër në Finlandë. Më shumë se gjysma e këtyre fitimeve erdhën nga BE-ja, në rreth 60 miliardë dollarë.

Dhe ndërsa shumë vende të BE-së synojnë të shkurtojnë varësinë e tyre nga importet ruse të energjisë, ky proces mund të zgjasë me vite – në vitin 2020, blloku u mbështet në Rusi për 41% të importeve të gazit dhe 36% të importeve të saj të naftës, sipas Eurostat.

Po, BE-ja miratoi një paketë historike sanksionesh në maj që ndalonte pjesërisht importet e naftës ruse deri në fund të këtij viti, por kishte përjashtime të rëndësishme për naftën e dërguar me tubacion, pasi vendet pa dalje në det si Hungaria dhe Sllovenia nuk mund të hynin në burimet alternative të naftës që transportohet nga deti.

“Megjithëse Rusia mund t’i shesë pak më pak Perëndimit tani, ndërsa Perëndimi po shkon drejt ndërprerjes së [mbështetjes nga Rusia], ata ende po shesin një ton me çmime të larta të naftës dhe gazit. Pra, kjo po sjell një suficit të madh të llogarisë korente.” Max Hess, një bashkëpunëtor në Institutin e Kërkimeve të Politikës së Jashtme, tha për CNBC.

Suficiti i llogarisë rrjedhëse të Rusisë nga janari deri në maj të këtij viti ishte pak më shumë se 110 miliardë dollarë, sipas bankës qendrore të Rusisë – më shumë se 3.5 herë më shumë se shuma e asaj periudhe të vitit të kaluar.

Burimi: CNBC