Udhëheqësit evropianë pritet të pranojnë zyrtarisht Ukrainën si një kandidate për t’u bashkuar me BE

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian pritet të miratojnë zyrtarisht statusin e kandidatit të Ukrainës për t’iu bashkuar bllokut të enjten – hapi i parë zyrtar drejt anëtarësimit të plotë.

Masa ka rihapur një debat të ashpër dhe delikat brenda BE-së mbi zgjerimin, pasi Brukseli nuk ka mirëpritur asnjë vend të ri që nga viti 2013, kur u bashkua Kroacia.

Kjo është pjesërisht rezultat i mjedisit të vështirë politik dhe ekonomik të bllokut: goditjet e krizës globale financiare të vitit 2008, kriza e borxhit të tij sovran në vitin 2011 dhe më pas një valë refugjatësh nga lufta civile siriane gjatë vitit 2015. Këto ngjarje përforcuan mbështetjen për partitë populiste në të gjithë rajonin, duke bërë që shumë shtete anëtare t’i japin përparësi çështjeve të brendshme mbi zgjerimin e anëtarësimit në BE.

Por kjo ka filluar të ndryshojë, megjithëse ngadalë, pas pushtimit të paprovokuar të Ukrainës nga Rusia në fillim të këtij viti. Një sondazh i fundit nga Parlamenti Evropian zbuloi se mbështetja evropiane për anëtarësimin në BE është në nivelin më të lartë në 15 vjet.

Udhëheqësit e Gjermanisë, Francës dhe Italisë vizituan Kievin javën e kaluar për të shprehur mbështetjen e tyre për ofertën e Ukrainës për t’u bashkuar me bllokun. Komisioni Evropian, krahu ekzekutiv i BE-së, tha më pas se Ukraina dhe Moldavia ishin të gatshme të bënin një hap më afër anëtarësimit, me kusht që të zbatonin disa reforma.

Por disa vende të BE-së kanë rezerva për rihapjen e dyerve të bllokut.

Kryeministri portugez Antonio Costa ka thënë se BE rrezikon të krijojë “pritje të rreme” me ofertën e Ukrainës për t’u anëtarësuar. Në një intervistë me Financial Times, ai shtoi se BE-ja duhet të kërkojë mbështetje të menjëhershme për Kievin në vend që të hapë “debate ligjore”.

Anëtarësimi në BE është tradicionalisht një proces i gjatë, duke pasur parasysh se anëtarët e mundshëm duhet të përafrojnë sistemet e tyre politike dhe gjyqësore me ato të bllokut. Për më tepër, hapja e derës për një komb mund të nënkuptojë hapjen e derës për disa të tjerë.

Kundërshtimi i Rusisë

Një sërë kombesh në Ballkanin Perëndimor, të vendosura në Evropën Jugore dhe Lindore, u është premtuar prej kohësh pranimi në BE, por negociatat ende nuk kanë filluar. Kosova, për shembull, ka katër vjet që pret që të hiqen kërkesat për viza për të udhëtuar në Bashkimin Evropian.

Rreziku për BE-në është se ajo mund të shihet si një trajtim preferencial ndaj Kievit – duke mërzitur pjesë të tjera të kontinentit dhe potencialisht duke i shtyrë ato më afër Rusisë.

“Ne duhet të qëndrojmë vigjilentë dhe t’i japim të njëjtin prioritet Ballkanit Perëndimor si Ukrainës”, thanë ministrat austriakë Alexander Schallenberg dhe Karoline Edtstadler në një letër në fund të muajit të kaluar. “Ne duam dhe kemi nevojë për ato vende të ankoruara fort në kampin tonë.”

Për Kosovën është çështje gjeopolitike.

“Kjo është gjithashtu një çështje e besueshmërisë së BE-së, dhe gjithashtu e mirëkuptimit të BE-së që sjellja e Ballkanit Perëndimor si rajon, përqafimi i tij dhe sjellja e tij në tryezë është gjithashtu një interes strategjik i vetë Bashkimit Evropian, sepse siç thashë më herët, sa më shumë që BE-ja të largojë vëmendjen e saj, aq më shumë aktorë të tjerë keqdashës do ta përdorin këtë hapësirë, kryesisht Rusia”, tha presidentja e Kosovës Vjosa Osmani-Sadriu për CNBC të mërkurën.

Komentet e saj duhet të merren me një shkallë të kujdesshme, megjithatë, pasi Kosova ka një histori të gjatë konflikti me Serbinë, një aleat i vendosur rus. Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, dhe është njohur nga 110 vende, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, por jo nga Serbia dhe Rusia. Ajo ende nuk është bërë një shtet anëtar i OKB-së.

Anëtarët e BE-së, Greqia, Qiproja dhe Spanja janë gjithashtu ndër ato që nuk e njohin Kosovën si një vend sovran, duke e bërë anëtarësimin e saj të mundshëm në BE shumë të diskutueshme.

Tani në dritën e pushtimit rus të Ukrainës, nuk ka asgjë më komplekse dhe më të rëndësishme sesa luftimi i regjimeve autokratike, gjenocidale, siç është regjimi rus, sepse sa më shumë hapësirë ​​i lejohet Rusisë për të zgjeruar ndikimin e saj në kontinentin evropian, më e keqja do të jetë për të gjithë ne, pavarësisht nëse jemi brenda BE-së apo jashtë Unionit”, tha presidentja e Kosovës.

Tema do të debatohet mes krerëve evropianë të enjten. Çfarëdo që ata të vendosin dhe t’i thonë Ukrainës, do të vëzhgohet nga afër në të gjithë Ballkanin.

Olaf Scholz, kancelari i Gjermanisë, i tha CNBC të enjten: “[Çështja] më e rëndësishme është se ne të gjithë punojmë së bashku dhe se shtetet nga Ballkani Perëndimor do të kenë mundësi të mira për t’u bërë anëtarë të vërtetë të BE-së. Ata kanë punuar shumë.

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, e cila ndryshoi emrin e saj në një përpjekje për të forcuar shanset e saj për t’u bashkuar me BE-në, morën më parë statusin e kandidatit, por ende presin fillimin e negociatave të anëtarësimit.

“Është e rëndësishme se si liderët ia shpjegojnë zgjerimin popullit të tyre”, tha Osmani-Sadriu, duke shtuar se liderët e BE-së duhet të theksojnë se zgjerimi i bllokut “është në dobi të paqes dhe stabilitetit të të gjithë kontinentit evropian”.

Burimi: CNBC