Rusisë i ndalohet konkurrimi në Eurovision Song Contest 2022

Rusia nuk do të lejohet më të marrë pjesë në Festivalin e Këngës së Eurovizionit të këtij viti, ka thënë Unioni Evropian i Transmetuesve.

EBU, e cila prodhon eventin, tha se përfshirja e Rusisë mund ta çojë konkurrencën në reputacion “në dritën e krizës së paprecedentë në Ukrainë”.

Rusia nisi një sulm ndaj fqinjit të saj Ukrainës në orët e para të së enjtes.

Qeveritë perëndimore kanë rritur sanksionet ndërkombëtare si përgjigje.

Protestat e vendeve

Vetëm 24 orë më parë, konkursi kishte thënë se Rusia do të lejohej të konkurronte, kështu që ky është një ndryshim i shpejtë në qëndrimin e EBU-së.

Kjo pason njoftimin se finalja e Ligës së Kampionëve të futbollit 2022 do të luhej në Paris, pasi Rusia u hoq nga ndeshja pas pushtimit të Ukrainës.

Çmimi i madh i Rusisë i F1, që do të zhvillohet në Soçi në shtator, u anulua gjithashtu.

Në fillim të kësaj jave, transmetuesi ukrainas UA:PBC i kërkoi EBU-së të pezullojë anëtarësimin e Rusisë në Eurovizion dhe ta ndalojë atë nga konkursi.

Transmetuesit shtetërorë nga vendet përfshirë Islandën, Finlandën, Norvegjinë dhe Holandën kishin kërkuar që Rusia të ndalohej nga konkursi.

Finlanda tha se nëse Rusia do të merrte pjesë, ajo nuk do të dërgonte përfaqësues në garën në Torino në maj.

EBU tha se qëndron e përkushtuar për “mbrojtjen e vlerave të një konkursi kulturor që promovon shkëmbimin dhe mirëkuptimin ndërkombëtar, bashkon audiencën, feston diversitetin përmes muzikës dhe bashkon Evropën në një skenë”.

Sekretarja e Kulturës në Mbretërinë e Bashkuar, Nadine Dorries, shkroi në Twitter: “Eurovizioni qëndron për lirinë, unitetin dhe respektin midis vendeve – të shikuar dhe të gëzuar nga dhjetëra miliona në mbarë botën. Gëzohem që shoh Eurovizionin duke ndërmarrë veprime dhe duke dëbuar Rusinë.”

Edicioni i 66-të i Eurovizionit do të zhvillohet në Torino, pasi grupi italian i rokut Maneskin fitoi konkursin e vitit 2021.

Manizha përfaqësoi Rusinë në Eurovizionin e vitit të kaluar me një ode për fuqizimin e femrave, Russian Woman

Ukraina ka zgjedhur trion e hip-hop-it Kalush Orchestra, kënga e së cilëve, “Stefania”, u shkrua si homazh për nënat e tyre.

Burimi: BBC