SHBA dhe talebanët zhvillojnë bisedimet e para që nga tërheqja

Zyrtarët amerikanë janë takuar me talebanët në Afganistan për bisedimet e tyre të para ballë për ballë që kur Uashingtoni tërhoqi trupat e tij nga vendi në gusht.

Bisedimet në Katar janë përqëndruar në çështje duke përfshirë përmbajtjen e grupeve ekstremiste, evakuimin e qytetarëve amerikanë dhe ndihmën humanitare, thonë zyrtarët.

SHBA këmbëngulin se takimi nuk përbën njohje të talebanëve.

Kjo vjen një ditë pasi Afganistani pësoi sulmin e tij më vdekjeprurës që kur forcat amerikane u tërhoqën.

Sulmi vetëvrasës në një xhami në qytetin verior të Kunduz vrau të paktën 50 njerëz dhe plagosi më shumë se 100 të tjerë.

Xhamia Said Abad u përdor nga komuniteti pakicë mysliman shiitë në vendin me shumicë sunite myslimane. Grupi i Shtetit Islamik tha se fshihej pas sulmit.

Duke folur pas fillimit të bisedimeve me SHBA-në në Katar, Ministri i Jashtëm i Afganistanit i emëruar nga Taliban Amir Khan Muttaqi tha se të dy palët kishin rënë dakord të respektonin kushtet e marrëveshjes së Dohas të nënshkruar në vitin 2020.

Marrëveshja përfshin detyrime të gjera ndaj talebanëve për të ndërmarrë hapa për të parandaluar grupe të tilla si al-Kaeda që të kërcënojnë sigurinë e SHBA dhe aleatëve të saj.

Muttaqi tha se zyrtarët amerikanë u kishin thënë gjithashtu talebanëve se do të ndihmonin në shpërndarjen e vaksinave Covid dhe ndihmën humanitare.

Shtetet e Bashkuara nuk kanë komentuar ende mbi detajet e bisedimeve të së shtunës, por një zëdhënës i departamentit të shtetit tha më parë se zyrtarët do ta përdorin takimin për të bërë presion ndaj talebanëve për të respektuar të drejtat e grave, për të formuar një qeveri gjithëpërfshirëse dhe për të lejuar që agjencitë humanitare të veprojnë.

Takimi pritet të vazhdojë të dielën.

Muttaqi u tha gazetarëve se grupi islamik donte të përmirësonte marrëdhëniet me bashkësinë ndërkombëtare, por paralajmëroi gjithashtu se askush nuk duhet të ndërhyjë në politikat e brendshme të asnjë vendi.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë se bisedimet janë një vazhdimësi e angazhimit me talebanët për çështje me interes kombëtar, jo për dhënien e legjitimitetit qeverisë së grupit.

Ndërsa bisedimet po zhvilloheshin në kryeqytetin e Katarit Doha, në Afganistan po mbaheshin ceremonitë mortore për viktimat e sulmit të së premtes.

[Ne] i varrosim trupat pranë njëri-tjetrit sepse nuk kemi zgjidhje dhe duhet të përgatisim varre masive,” tha një përcjellës i të vrarëve.

Kombet e Bashkuara thanë se shpërthimi i së premtes ishte “sulmi i tretë vdekjeprurës këtë javë me sa duket duke synuar një institucion fetar” dhe ishte pjesë e një “modeli shqetësues të dhunës”.

Burimi: BBC News