SHBA do të vendosë sanksione ndaj Vladimir Putin dhe ndihmësit të lartë

Shtetet e Bashkuara do të vendosin një plan sanksionesh ndaj presidentit rus Vladimir Putin dhe ministrit të Jashtëm Sergej Lavrov, njoftoi Shtëpia e Bardhë të premten.

Mbretëria e Bashkuar dhe Bashkimi Evropian kishin njoftuar sanksione të ngjashme më herët gjatë ditës.

Putin dhe Lavrov i bashkohen një liste në rritje të zyrtarëve elitë të qeverisë ruse që SHBA-ja ka sanksionuar në përgjigje të veprimeve të Rusisë në Ukrainë.

Dy herë këtë javë, Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar sanksione të reja kundër bankave më të mëdha të Rusisë dhe borxhit të saj sovran, duke i shkëputur ato nga sistemi bankar amerikan.

Rusia nisi një pushtim të paprovokuar të Ukrainës të mërkurën, duke dërguar dhjetëra mijëra trupa ruse në dhjetëra qytete të Ukrainës me qëllimin e dukshëm për të kapur kryeqytetin e Ukrainës, Kiev.

Në javët para pushtimit, administrata Biden tha se kërcënimi i sanksioneve të rënda kishte për qëllim të shërbente si një pengesë për Putinin.

Por kjo strategji dështoi këtë javë dhe që atëherë Shtëpia e Bardhë e ka zhvendosur mesazhin e saj për t’u fokusuar në ndikimin ndëshkues të sanksioneve.

Megjithatë, është e paqartë se sa do të arrihet duke sanksionuar Putinin individualisht.

Putin publikisht pretendon se paga e tij prej rreth 140,000 dollarë është burimi i tij i vetëm i të ardhurave dhe liston pasuritë e tij si dy apartamente dhe disa automjete.

Në realitet, Putini jeton në një shtëpi pallati më të madhe se Pallati Buckingham dhe është fotografuar vazhdimisht duke mbajtur ora që kushtojnë qindra mijëra dollarë.

Ekspertët dhe ish-të brendshëm të Kremlinit besojnë se Putini vlen miliarda dollarë dhe se ai përdor sistemin bankar në hije për të fshehur paratë e tij.

Putin gjithashtu duket se kontrollon asetet në Evropë, sipas hetimit të Pandora Papers, botuar në tetor 2021. Dokumentet e zbuluara zbuluan një apartament 4.1 milionë dollarësh në Monako që ishte në pronësi të një gruaje ruse e cila nuk kishte ndonjë burim të dukshëm të ardhurash, por që ka qenë e lidhur romantikisht me Putinin prej vitesh.

E njëjta grua, Svetlana Krivonogikh, u rendit gjithashtu në vitin 2010 si pronare e regjistruar e një kompanie guaskë që ishte një nga aksionerët kryesorë në një bankë të lidhur me shtetin rus të sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara në 2014.

Sanksionet kundër Putinit do të jenë lajm i mirëpritur për diplomatët ukrainas në Shtetet e Bashkuara.

Ambasadorja e Ukrainës në Shtetet e Bashkuara, Oksana Markarova, tha të premten se sanksionet kundër Putinit “do të ishin gjëja e duhur”.

Markarova, e cila është ish-ministre e financave, përshëndeti vendimin e Bashkimit Evropian për të sanksionuar Putinin dhe Lavrovin.

Markarova tha gjithashtu se Kievi ishte mirënjohës për sanksionet e shpallura të enjten nga administrata Biden.

Isha shumë e lumtur kur pashë sanksionet kundër bankave të mëdha ruse. Isha shumë e lumtur kur pashë kontrollet e tyre të eksportit, isha shumë e lumtur që pashë sanksionet personale,” u tha ajo gazetarëve të premten në Ambasadën e Ukrainës në Uashington.

Burimi: CNBC