Shtëpia e SHBA ndalon TikTok në telefonat zyrtarë të ligjvënësve

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së ka urdhëruar stafin dhe ligjvënësit e saj që të fshijnë TikTok nga çdo pajisje celulare e lëshuar nga qeveria për shkak të “çështjeve të sigurisë” me aplikacionin popullor të ndarjes së videove.

Urdhri për fshirjen e aplikacionit u dha nga Catherine Szpindor, zyrtarja kryesore administrative e Dhomës, zyra e së cilës paralajmëroi në gusht se aplikacioni përfaqësonte një “rrezik të lartë për përdoruesit” duke përmendur “një numër shqetësimesh sigurie”.

“Personeli i shtëpisë NUK lejohet të shkarkojë aplikacionin TikTok në asnjë pajisje celulare të Shtëpisë”, thuhej në një memo të dërguar nga Szpindor të martën e parë nga NBC News. “Nëse keni aplikacionin TikTok në pajisjen tuaj celulare House, do të kontaktoheni për ta hequr atë.”

Ndalimi i ri vjen pas një sërë lëvizjesh nga qeveritë e shteteve amerikane për të hequr TikTok, të zhvilluar nga gjiganti i teknologjisë kineze ByteDance, nga pajisjet qeveritare, mes frikës se të dhënat e mbledhura mund të lejojnë qeverinë kineze të spiunojë amerikanët, ose se algoritmi i aplikacionit mund të ndikojë dhe censuroni atë që përdoruesit shikojnë në aplikacion.

Që nga java e kaluar, 19 shtete – përfshirë Teksasin, Xhorxhinë, Marylandin, Dakotën e Jugut, Karolinën e Jugut dhe Nebraskën – e kishin bllokuar të paktën pjesërisht aplikacionin nga pajisjet e menaxhuara nga shteti për shkak të shqetësimeve se qeveria kineze mund ta përdorte aplikacionin për të gjurmuar amerikanët dhe për të censuruar përmbajtjen. Ushtria amerikane gjithashtu ndaloi anëtarët e saj të shërbimit të përdorin TikTok në pajisjet qeveritare, nga frika se aplikacioni mund të ekspozojë potencialisht të dhënat personale ndaj “aktorëve të padëshiruar”.

Një masë më e gjerë që synon ndalimin e aplikacionit në të gjitha pajisjet e menaxhuara në mënyrë federale u përfshi në projekt-ligjin e shpenzimeve federale omnibus prej 1.66 trilion dollarësh të miratuar javën e kaluar, i cili hyn në fuqi sapo Presidenti Joe Biden të nënshkruajë legjislacionin në ligj.

Në përgjigje të faturës së shpenzimeve, TikTok tha se masa ishte një “gjest politik që nuk do të bëjë asgjë për të avancuar interesat e sigurisë kombëtare”.

Ka gjithashtu përpjekje paralele për të ndaluar TikTok nga pajisjet e konsumatorit në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

Në fillim të këtij muaji, senatori Marco Rubio (R-FL) propozoi gjithashtu legjislacionin që do të ndalonte TikTok në nivel kombëtar. Kur prezantoi projektligjin dypartiak, Rubio tha se aplikacioni i lejon qeverisë kineze “një aftësi unike për të monitoruar më shumë se 1 miliard përdorues në mbarë botën, duke përfshirë gati dy të tretat e adoleshentëve amerikanë”.

“Nëse TikTok dhe algoritmi i tij nuk mund të ndahen nga Pekini, përdorimi i aplikacionit në Shtetet e Bashkuara do të vazhdojë të rrezikojë sigurinë e vendit tonë dhe do të hapë rrugën për një peizazh teknologjik të ndikuar nga kinezët këtu”, tha ai në një artikull të Washington Post.

TikTok ka qenë një burim shqetësimesh për sigurinë dhe privatësinë për disa vite. ByteDance javën e kaluar pranoi se punonjësit e saj kishin akses në të dhënat e përdoruesve të gazetarëve për të gjetur burimin e informacionit të rrjedhur të kompanisë.

Burimi: Tech Crunch