Të famshmit po veshin çizme kauboj me gjithçka, nga bikini e deri tek fustanet

Stili perëndimor ka qenë kudo këtë verë dhe tendenca nuk tregon shenja të ngadalësimit. Beyonce sapo njoftoi se do të lëshojë një koleksion të Ivy Park Rodeo në fund të gushtit, dhe në Trend Edit më të fundit të Amazon, shitësi me pakicë parashikoi që “printimet e preri” do të jenë një nga tendencat më të mëdha të modës të vjeshtës.

Por kur bëhet fjalë për mishërimin e shpirtit të Perëndimit të egër, çizmet kauboj janë një nga mënyrat më të mira dhe më të gjithanshme për ta bërë këtë. Thjesht shikoni modelet si Kendall Jenner, Kourtney Kardashian, Dua Lipa dhe Miley Cyrus, mes personazheve të tjerë të famshëm, të cilat të gjitha janë parë të veshur me këtë stil muajt e fundit. Gwen Stefani madje veshi një palë në ditën e dasmës së saj.

Gwen Stefani Got Married in White Boots and Fishnet Tights | Who What Wear
Gwen Stefani duke veshur çizme kauboji në ditën e dasmës së saj.

Por seti i Hollywood-it nuk janë të vetmit që çmenden për veshjen perëndimore. TikTok (ku kanë origjinën pothuajse të gjitha tendencat më të mëdha të modës tani) është gjithashtu një fans i këtij stili. Videot që përmbajnë etiketën #cowboyboots kanë më shumë se 118 milion shikime kolektive në aplikacion.

Çizmet kauboj janë klasike amerikane,” tha ekspertja e stilit Amy E. Goodman për trendin. “Ato janë me të vërtetë një paraqitje që shkon në mënyrë perfekte me veshjet minimaliste dhe të thjeshta. Kur jeni duke dalë nga dera dhe doni ta mbani stilin “cool”, ato janë aksesori i përsosur i këmbëve.”

Të famshmit janë parë të kombinojnë këpucët me pantallona të shkurtra dhe madje t’i veshin pranë pishinës me rroba banje, por opsionet për stilimin janë praktikisht të pafundme. Goodman rekomandon të vishni versione të mesit ose të gjatë me pantallona të shkurtra dhe një këmishë. “Një gjë tjetër që më pëlqen në këtë kohë të vitit janë veshjet me lule, kështu që çiftet e kaubojit i kombinoni me një fustan të mrekullueshëm,” tha ajo. Për të treguar vërtet çizmet, vishni një fustan me një cep që është pak më i lartë se pjesa e sipërme e çizmeve ose zgjidhni diçka me një të çarë përgjatë anës, shtoi ajo.

Burimi: Today