Teknologjia COVID, metaverse dhe makinat pa shofer: Çfarë mund të presim nga eventi i teknologjisë CES 2022?

Një nga panairet më të mëdha tregtare në botë rikthehet në Las Vegas sot, të mërkurën nën hijen e shpërthimit të variantit Omicron COVID-19.

Consumer Electronics Show (CES) do të zhvillohet fizikisht për herë të parë që kur pandemia COVID-19 e detyroi atë të bëhet virtuale vitin e kaluar, duke e bërë atë konferencën e parë të madhe të teknologjisë që do të zhvillohet fizikisht në Shtetet e Bashkuara që nga fillimi i pandemisë.

Edhe pse ka shumë emocione, eventi do të jetë shumë më i qetë se në vitet e mëparshme.

Kompani të shumta, duke përfshirë Amazon, Microsoft, BMW dhe Meta, i njohur më parë si Facebook, reduktuan ose anuluan pjesëmarrjen e tyre për shkak të frikës nga Omicron.

Shoqata e Teknologjisë së Konsumatorit (CTA), e cila do të mbajë eventin, tha se më shumë se 2,200 ekspozues dhe mbi 3,300 anëtarë të medias janë regjistruar për pjesëmarrje personalisht.

Maska dhe vërtetimi i vaksinimit kërkohen në event, i cili hapet të mërkurën dhe përfundon të premten, një ditë më herët se sa ishte planifikuar për shkak të rritjes së rasteve me COVID-19.

Edhe pse CES mund të dobësohet këtë vit, ai po u jep hapësirë ​​bizneseve fillestare për të ekspozuar teknologjitë më të fundit dhe ka shumë për të pritur; nga udhëtimi në hapësirë ​​dhe metaverset tek teknologjia shëndetësore.

Ja çfarë mund të presim të shohim këtë vit.

Turizmi hapësinor

Një nga ekspozuesit e teknologjisë hapësinore të CES është Sierra Space me bazë në Kolorado. Kompania dëshiron të ndërtojë një stacion hapësinor me Blue Origin të Jeff Bezos në këtë dekadë për të zëvendësuar ISS si një destinacion tregtar.

Edhe pse ata që marrin pjesë në CES nuk do të marrin një biletë falas për në hapësirë, ata do të jenë në gjendje të afrohen afër aeroplanit hapësinor Dream Chaser të Sierra Space.

Garë makinash pa shofer

Të premten, sfida e parë ballë për ballë me makinë garash autonome do të zhvillohet në autostradën e shpejtësisë së Las Vegas.

Makinat pa shofer do të arrijnë shpejtësi prej afro 260 km/h.

Është plotësisht i vetëdrejtuar. Ka një software që i tregon makinës se çfarë të bëjë,” tha Paul Mitchell, president dhe CEO i Energy Systems Network, organizatorët e konkursit të garave Indy Autonomous Challenge.

“Ai merr informacionin nga sensorët dhe i tregon makinës nëse duhet të kthehet, nëse duhet të frenojë, të përshpejtojë apo të parakalojë një automjet tjetër”, tha ai për AFP.

Teknologjia jo vetëm që po përpiqet të thyejë kufijtë e shpejtësisë, por gjithashtu shpresohet që makinat pa shofer do të jenë në gjendje të funksionojnë vetë në autostrada.

Teknologjia COVID

Pandemia nuk po dominon vetëm axhendën globale, por edhe teknologjinë shëndetësore.

Kompania Ible do të zbulojë një pastrues ajri i cili ka kufje të integruara. Si pjesë e gamës së saj Airvida, Airvida E1 është në gjendje të pastrojë ajrin rreth jush, ndërsa ju lejon të shijoni muzikë përmes një palë kufjesh që anulojnë zhurmën.

Ndërkohë, një maskë COVID-19 ka një sistem ventilimi që mundësohet nga një bateri e ringarkueshme që mund të montohet nën një maskë fytyre.

“Mënyra e parë për ta përdorur atë është kur jeni në aeroplan ose tren,” tha sipërmarrësi Eric Fouchard. “E dyta është kur jeni duke punuar dhe ju duhet të hiqni mjegullën në syzet tuaja.”

Një tjetër maskë COVID-19 që ka një filter “aktiv” të aftë për të shkatërruar grimcat e imëta dhe patogjenët ose ndotësit do të shfaqet gjithashtu. Është shumë më e trashë se maskat kirurgjikale dhe premton se nuk do të lejojë asnjë bakter të hyjë brenda.

Maskat tradicionale nuk janë 100 për qind hermetike, ajri kalon nëpër anët e tyre. Maska jonë është plotësisht hermetike,” i tha AFP Trong Dai Nguyen, një inxhinier me Airxom, kompania që prodhon maskat.

Modeli aktual do të dalë në treg pas disa muajsh, për rreth 340 dollarë (300 euro). Por kompania thotë se në afat të gjatë është më e lirë se maskat kirurgjikale.

Teknologjia e gjurmimit të shëndetit

Ndërkohë, Withings po tregon peshoren e re inteligjente Body Scan, e cila jo vetëm mat peshën tuaj, por gjithashtu mund të ndiejë ritmin e zemrës dhe aktivitetin nervor në këmbë.

Peshorja gjithashtu mund të gjurmojë përbërjen e trupit në pjesë të veçanta të trupit (si krahët, këmbët ose busti) duke e zbërthyer atë në yndyrë dhe përqindje uji në të gjithë trupin, yndyrë të brendshme, masë muskulore dhe kockore dhe ujë jashtëqelizor dhe ndërqelizor.

Gjithashtu mund të kryejë lexime EKG, të cilat mund të jenë jetike për të kuptuar shëndetin kardiovaskular.

“Peshorja mund të na ndihmojë të kuptojmë më mirë trupin tonë, duke na ndihmuar të humbasim peshë dhe të kuptojmë përbërjen e trupit dhe mund të ndihmojë me shëndetin kardiovaskular,” tha CEO i Withings, Mathieu Letombe për Euronews Next.

Ai parashikon se produktet e monitorimit të teknologjisë shëndetësore do të bëhen shumë më të zakonshme brenda dy viteve dhe do të përdoren më shumë nga profesionistët mjekësorë.

“Së bashku me mjekët që mahniten me të dhënat shëndetësore që produktet e teknologjisë mund të monitorojnë, duke thënë se kishte shpëtuar jetë, pandemia ka përshpejtuar vërtet telemjekësinë,” tha Letombe.

Nëse gjurmimi i shëndetit është gjëja juaj, atëherë mos kërkoni më larg se kompania e ndriçimit inteligjent Sengled. Ajo ka njoftuar një gamë produktesh për CES, duke përfshirë llambën e saj Smart Health Monitoring, e cila mund të gjurmojë rrahjet e zemrës dhe mënyrën se si flini.

Big tech

Samsung do të zbulojë Galaxy S21 FE. Smartphone është një version pak më i lirë i Galaxy S21. Mund të kurseni rreth 100 dollarë (88 euro), por ju humbni RAM dhe ka një lente telefoto me rezolucion më të ulët se S21.

Ekranet televizive do të jenë masive në CES të këtij viti. Samsung do të tregojë gjithashtu televizorët e tij të rinj MICRO LED dhe Neo QLED. Jo vetëm që do të ofrojnë një pamje të bukur, por gjithashtu mund të zbuloni, tregtoni dhe blini NFTS.

Mercedes-Benz do të prezantojë një makinë prototip, elektrike, e cila përshkon një distancë që tejkalon 1000 km me një karikim të vetëm. Nëse hyn në prodhim, ai do të rivalizojë Model S dhe Lucid Air Dream të Tesla-s dhe shumë automjete të tjera elektrike në industri që kanë një distancë mesatare prej 300 km.

Metaverse

Metaverse ishte një pikë e madhe bisede në 2021 dhe vazhdon të jetë në vitin e ri. Ndërsa kompanitë e teknologjisë po përpiqen të përmirësojnë teknologjinë, një kompani tjetër do të prezantojë një jelek me valë që mund ta vishni dhe që mund t’ju lidhë me metaverse në një mënyrë fizike.

Jeleku i kompanisë spanjolle Owo aktualisht është duke u testuar për video lojëra dhe funksionon duke dhënë dridhje që simulojnë më shumë se 30 ndjesi të ndryshme që mund të përjetojë avatari juaj në internet.

Gjithashtu në ekran, do të jenë kufjet e realitetit virtual Shiftall Megane X dhe mikrofoni mutalk për përvojat metaverse.

Teknologji e lezetshme

Dhe më pas është një mace prej pelushi që ju kafshon lehtë gishtat.

“Ne na duken ajo shumë komode dhe duam ta sjellim në botë,” i tha AFP Shunsuke Aoki, CEO i firmës japoneze Yukai Engineering.

Aoki tha se qentë ose macet e reja do të bëjnë të njëjtën gjë në mënyrë të padëmshme dhe mund të jetë një burim ngushëllimi.

“Në një situatë COVID, me njerëz që qëndrojnë në shtëpi çdo ditë, kjo ju jep rehati shumë të mirë,” tha ai.

Burimi: Euronews