Tregtari kryesor i naftës në botë do të ndalojë blerjen e naftës së papërpunuar ruse

Vitol Group, tregtari kryesor i pavarur i naftës në botë, do të ndalojë tregtimin e naftës bruto dhe produkteve ruse deri në fund të vitit, tha një burim me njohuri për situatën për CNN.

Kompania holandeze e tregtisë së energjisë dhe mallrave gjithashtu nuk do të hyjë në asnjë transaksion të ri rus të naftës së papërpunuar dhe produktit, tha burimi.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt, Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Kanadaja dhe Australia kanë shpallur të gjitha ndalime të naftës ruse.

Kompanitë e mëdha duke përfshirë Shell, TotalEnergies dhe Neste gjithashtu kanë ndaluar blerjen e naftës së papërpunuar ruse, ose kanë thënë se do ta bëjnë këtë deri në fund të vitit 2022, dhe një embargo më e gjerë de facto ka zënë vend ndërsa bankat, tregtarët, transportuesit dhe kompanitë e sigurimeve përpiqen të shmangin sanksionet financiare perëndimore.

Ndërsa nafta ruse është bërë toksike për shumë blerës, nafta e parë e saj standarde Urals është tregtuar me një zbritje gjithnjë e më të madhe në tregun botëror. Tani vlen 34 dollarë për fuçi më pak se nafta e papërpunuar Brent.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë vlerësoi të mërkurën se furnizimet e naftës ruse do të bien me 1.5 milionë fuçi në ditë në prill dhe mund të bien deri në 3 milionë në ditë nga maji, pasi blerësit të largohen.

“Ndërsa disa blerës, më së shumti në Azi, rritën blerjet e fuçive ruse me zbritje të mprehtë, klientët tradicionalë po zvogëlojnë”, tha agjencia. “Për momentin, nuk ka shenja të rritjes së vëllimeve që shkojnë në Kinë.”

Të ardhurat e Vitol pothuajse u dyfishuan vitin e kaluar në 279 miliardë dollarë pasi kërkesa globale për naftë u rikthye pasi ekonomitë u rihapën nga bllokimet e tyre pandemike. Kompania tregtonte 7.6 milionë fuçi naftë bruto dhe produkte të tjera të naftës në ditë vitin e kaluar, sipas faqes së saj të internetit.

Kjo është më shumë se eksportet ditore të naftës së papërpunuar të Rusisë, të cilat IEA e vlerësoi në rreth 4.7 milionë fuçi në vitin 2021. Nga kjo, rreth 2.4 milionë fuçi në ditë shkuan në Evropë.

Por ka shenja se Bashkimi Evropian mund të jetë i rradhës që do të heqë naftën ruse. Javën e kaluar, presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se blloku po shqyrtonte një embargo të naftës si pjesë e një raundi të ri sanksionesh.

Ndikimi kumulativ i kësaj embargoje në zgjerim mund të jetë rritja e çmimeve të naftës në nivel global, ndërsa blerësit përpiqen të zëvendësojnë furnizimet. Rusia është eksportuesi i dytë më i madh në botë i naftës së papërpunuar, pas Arabisë Saudite, dhe përbënte 14% të furnizimit global vitin e kaluar, sipas IEA.

Çmimi i naftës së papërpunuar Brent, pikë referimi globale, u rrit në fillim të marsit për të kaluar shkurtimisht 139 dollarë për fuçi – një nivel më i lartë në 14 vjet – por që atëherë ka rënë përsëri në rreth 107 dollarë.

Lëshimi i koordinuar i 240 milionë fuçive nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet anëtare të IEA-s mund të ndihmojë në lehtësimin e çmimeve dhe të kompensojë humbjen në furnizimet e naftës ruse.

Burimi: CNN