Vajza transgjinore e Elon Musk ndryshon emrin në gjykatë: “Nuk dua të kem më lidhje me babain tim”

Vajza transgjinore e Elon Musk ka paraqitur dokumente ligjore në gjykatë në Kaliforni për të ndryshuar emrin dhe gjininë e saj, ndërkohë që kërkon edhe një certifikatë të re lindjeje, duke thënë se ajo nuk dëshiron të jetë më e lidhur me babanë e saj të famshëm dhe të pasur në asnjë mënyrë apo formë.

Sipas dokumenteve ligjore të siguruara nga ET, Xavier Alexander Musk e paraqiti peticionin më 18 prill, vetëm një ditë pasi ajo mbushi 18 vjeç. Në dokumente, ajo do të dëshironte të ndryshonte emrin e saj në Vivian Jenna Wilson dhe do të dëshironte që të ndryshonte gjininë e saj ligjore nga mashkull në femër. Wilson është mbiemri i nënës së saj, Justine Wilson, ish-gruaja e Musk dhe nëna e pesë nga shtatë fëmijëve të tij.

Musk, CEO i Tesla (TSLA) dhe SpaceX, është personi më i pasur në botë me një vlerë neto të vlerësuar prej 214 miliardë dollarësh.

Ai është kritikuar për disa nga deklaratat e tij në Twitter në lidhje me çështjet e identitetit gjinor. Për shembull, në dhjetor 2020, ai postoi një postim në Twitter, që prej fshirjes, që thoshte “kur e vendosni he/him në bio-n tuaj” krahas një vizatimi të një ushtari të shekullit të 18-të që fërkon gjak në fytyrën e tij përpara një grumbulli trupash të vdekur dhe të veshur me një kapele që shkruante “Më pëlqen të shtyp”.

Në përgjigje të kritikave ndaj atij postimi, Musk shkroi në Twitter: “Unë absolutisht e mbështes transin, por të gjithë këta përemra janë një makth estetik“. Ai gjithashtu vuri në dukje se Tesla kishte marrë një vlerësim 100% nga Fushata për të Drejtat e Njeriut si një nga “Vendet më të mira për të punuar për barazinë LGBTQ+”. Tesla ka ende atë rezultat 100% në renditjen e HRC në 2022.

Musk ka thënë gjithashtu në Twitter se ai po anon drejt mbështetjes së guvernatorit të Floridës Ron DeSantis në zgjedhjet presidenciale të 2024-ës. DeSantis kohët e fundit nxiti dhe nënshkroi legjislacionin, i njohur nga kritikët si ligji “Don’t Say Gay”, për të kufizuar diskutimet për homoseksualitetin dhe çështjet trans në shkollat ​​publike të shtetit.

Elon Musk's Kids: Find Out About The CEO's 7 Kids, Their Ages, & Moms –  Hollywood Life
Elon Musk me ish-gruan e tij dhe dy fëmijët e tyre, Griffin and Xaiver Musk

Lajmi për paraqitjen e vajzës së Musk shpërtheu gjatë fundjavës në mediat sociale dhe në faqen e famshme të lajmeve The Blast si dhe në Los Angeles Times të hënën. Për këtë çështje është caktuar seanca këtë të premte.

Të dielën herët, Musk postoi në Twitter urimet për Ditën e Babait, pasuar nga një tjetër postim në Twitter që thoshte “I dua shumë fëmijët e mi”.

Burimi: CNN