VARIANTI “DELTA” , KËRCËNIM PËR TIFOZËT E FINALES SË KAMPIONATIT EVROPIAN 2020

Nënkryetari i Komisionit Evropian ka paralajmwruar se varianti shumë infektues i deltës, i zbuluar për herë të parë në Indi, vazhdon të përhapet në kontinent.

Gjatë një takimi të komitetit parlamentar të Bashkimit Evropian, Zëvendës Presidenti i Komisionit Evropian Margaritis Schinas tha se një këshillues i fundit nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve tregon se varianti delta pritet të llogarisë 70% të të gjitha rasteve të reja në Evropë deri në gusht dhe 90% deri në fund të atij muaji.

Ai tha se skenarët e modelimit të ECDC (Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve), sugjeruan që relaksimet e mëtejshme të kufizimeve të sigurisë së koronavirusit do të çonin në “një rritje të konsiderueshme të rasteve ditore në të gjitha grupmoshat me një rritje shoqëruese të shtrimeve në spital dhe ndoshta vdekjeve”.

Schinas shtoi se ai kishte dyshime në lidhje me stadiumin Wembley të Londrës që pret kapacitetin e lartë në gjysmëfinale ose finale të kampionatit evropian të futbollit. Ai tha se duke pasur parasysh kufizimet e udhëtimit të Britanisë për udhëtimin në Evropë, “duhet të ketë një sasi të caktuar të simetrisë së këtyre vendimeve”.

“Mendoj se UEFA (Bashkimi i Shoqatave Evropiane të Futbollit) do të bënte mirë të analizonte me kujdes vendimin e saj”, shtoi ai.

Qeveria britanike ka thënë se Wembley do të lejohet të zhvillojë gjysmëfinalet dhe finalen e Euro 2020 me të paktën 60,000 tifozë. Ministri i ri i Shëndetësisë i Britanisë, Sajid David i tha Parlamentit se ai nuk sheh asnjë arsye pse qeveria nuk mund të shkojë përpara me planin e saj për të hequr të gjitha kufizimet në vend deri më 19 korrik.

Burimi: voanews