Viti 2022 do të jetë “viti i vaksinimit”, thotë drejtori i institutit të vaksinave

Nëse viti 2021 do të ishte viti i zhvillimit të vaksinave, 2022 do të jetë një vit i shënuar me vaksinime dhe injeksione përforcuese, sipas një eksperti kryesor.

2022 do të jetë viti i vaksinimit – ose primar për njerëzit që nuk janë vaksinuar, ose vaksinime përforcuese për ata prej nesh që janë vaksinuar,” tha Jerome Kim, drejtor i përgjithshëm i Institutit Ndërkombëtar të Vaksinave, një organizatë jofitimprurëse e pavarur e përkushtuar ndaj kërkimeve mbi vaksinat për vendet e varfra.

Shpresojmë se do të shënojë gjithashtu vitin kur ilaçet kundër Covid do të dalin në plan të parë dhe do ta bëjnë trajtimin më efektiv, tha Kim.

Në fund të dhjetorit, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave autorizoi dy pilula antivirale për të trajtuar Covid-19 për përdorim urgjent, duke shënuar një moment historik në betejën kundër koronavirusit që ka vrarë më shumë se 5.4 milion njerëz në mbarë botën që nga shfaqja në fund të 2019.

Pilula e trajtimit oral për Covid të Pfizer, e quajtur Paxlovid, ishte ilaçi i parë antiviral oral që u miratua për përdorim urgjent në SHBA. Një tjetër ishte pilula antivirale e Merck, e njohur si molnupiravir, e cila u miratua për përdorim tek të rriturit me Covid të butë deri në mesatar.

Ndërsa viti 2021 po mbyllej, u shfaq varianti më i transmetueshëm i omicron dhe rastet në mbarë botën janë rritur në javët e fundit.

Javën e kaluar, numri i rasteve në SHBA arriti një rekord të lartë. Rastet e reja ditore në mbarë vendin ishin në një mesatare rekord shtatë-ditore prej më shumë se 265,000 që nga e marta, sipas të dhënave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins. Ajo tejkaloi pikën e mëparshme të lartë prej rreth 252,000 raste mesatare ditore të vendosur në 11 janar të vitit të kaluar, treguan të dhënat.

Në Azi, Koreja e Jugut tha të premten se do të zgjasë kufizimet pas një rritjeje të infeksioneve të rënda Covid.

Marrja e vaksinave për ata që kanë nevojë

Prioriteti kryesor në vitin 2022 është marrja e vaksinave për njerëzit që kanë nevojë – veçanërisht ata në vendet më të varfra që kanë akses të kufizuar në to, tha Kim.

“Një pikë vërtet kritike për t’u theksuar – omicron nuk është omega dhe ne do të shohim mutant dhe variante shtesë shqetësuese, dhe shpresojmë që të bëhemi më të drejtë në përdorimin e vaksinave,” tha ai.

“Gjithnjë e më shumë, furnizimi me vaksina nuk do të jetë problem. Çështja do të jetë: Kush mund ta çojë atë vaksinë në krahët e njerëzve që kanë nevojë për vaksinim. Ky do të jetë çelësi për vitin 2022, do të vaksinohen njerëzit,” tha Kim, duke shtuar se ka një “numër të konsiderueshëm njerëzish” në vendet me të ardhura të ulëta, të cilët nuk kanë marrë asnjë dozë të vetme vaksine.

Rreth 58.3% e popullsisë së botës ka marrë të paktën një dozë të një vaksine Covid, por vetëm 8.5% e njerëzve në vendet me të ardhura të ulëta janë vaksinuar me të paktën një dozë, sipas Our World in Data.

Burimi: CNBC