Vladimir Putin deklaron luftën ndaj Ukrainës

Pushtimi i Rusisë në Ukrainë ka filluar zyrtarisht.

Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi të enjten në mëngjes me orën lokale se po fillon një “operacion special ushtarak” në Ukrainë, një veprim që u pasua nga raportime për shpërthime nëpër qytete, duke përfshirë Kharkivin në Ukrainën lindore dhe kryeqytetin, Kiev.

Ministri i Jashtëm ukrainas konfirmoi gjithashtu se “Putini sapo ka nisur një pushtim të plotë të Ukrainës. Qytetet paqësore të Ukrainës janë nën grevë.

Përpjekja e Putinit për të rivizatuar hartën e Evropës mund të çojë në konfliktin më shkatërrues në kontinent që nga Lufta e Dytë Botërore. Mund të kushtojë mijëra jetë civilë dhe të krijojë qindra mijëra refugjatë që ikin nga dhuna në Ukrainë.

Deklarata e Putinit erdhi ndërsa Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mbajti një seancë speciale në New York për krizën në Ukrainë dhe bombardimet filluan menjëherë pas kësaj, sipas raporteve të shumta të lajmeve. Në fjalimin e tij, Putin pretendoi “për të mbrojtur njerëzit që për tetë vjet po vuajnë persekutimin dhe gjenocidin nga regjimi i Kievit”, një referencë për një pretendim të rremë për qeverinë në Ukrainë. Putin pretendoi se ushtria ruse kërkon “çmilitarizimin dhe denazifikimin” por jo pushtimin. Ai kërkoi që Ukraina të heqë armët ose të jetë “përgjegjëse për gjakderdhjen”.

Tensioni mbi Ukrainën është ngritur prej muajsh, por u përshkallëzua shpejt këtë javë, kur, të hënën, Putin mbajti një fjalim luftarak njëorësh që në thelb mohoi shtetësinë e Ukrainës. Ai njohu pavarësinë e dy rajoneve të shkëputura në Ukrainën lindore ku Moska ka mbështetur separatistët që nga viti 2014 dhe dërgoi të ashtuquajturat forca paqeruajtëse në rajon. Siç thanë ekspertët, ky ka të ngjarë të ishte fillimi, jo fundi, duke vendosur skenën për një konflikt shumë më të madh.

Përshkallëzimi i Putinit vjen pasi Shtetet e Bashkuara paralajmëruan, përsëri dhe përsëri, se një pushtim më i madh nga Putin ishte i pashmangshëm, dhe pasi SHBA dhe aleatët e saj evropianë vendosën sanksione të rëndësishme – por jo gjithëpërfshirëse – ndaj Moskës.

Presidenti Putin ka zgjedhur një luftë të paramenduar që do të sjellë një humbje katastrofike të jetëve dhe vuajtje njerëzore,” tha Presidenti Joe Biden në një deklaratë pas njoftimit të Putinit. “Vetëm Rusia është përgjegjëse për vdekjen dhe shkatërrimin që do të sjellë ky sulm, dhe Shtetet e Bashkuara dhe aleatët dhe partnerët e saj do të përgjigjen në një mënyrë të bashkuar dhe vendimtare. Bota do ta mbajë Rusinë përgjegjëse”.

Por Ukraina – dhe bota – janë në një moment të rrezikshëm dhe të paparashikueshëm. Disa orë përpara njoftimit të Putinit, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mbajti një fjalim të pasionuar kundër luftës, një fjalim drejtuar një auditori rus, si lutje e fundit: “Lufta heq garancitë për të gjithë”, tha ai. “Askush nuk do të ketë asnjë lloj garancie sigurie. Dhe kush do të vuajë më shumë nga kjo? Njerëzit.”

Burimi: Fox