Gazi është kyç në konfliktin Rusi-Ukrainë dhe furnizimi mund të ndërpritet në mbarë botën

Forcat ruse filluan të enjten sulmin e tyre të shumë frikuar ndaj Ukrainës, duke dërguar valë tronditëse nëpër tregjet financiare dhe duke rritur frikën rreth pasojave për furnizimet me gaz në mbarë botën.

Presidenti rus Vladimir Putin hodhi mënjanë dënimin ndërkombëtar dhe këstin e parë të sanksioneve duke deklaruar fillimin e një “operacioni special ushtarak” që synon “çmilitarizimin” e Ukrainës.

Forcat ruse thuhet se kanë gjuajtur raketa në qendrat e kontrollit ushtarak në Kiev dhe sirenat janë dëgjuar në të gjithë kryeqytetin. Gazetarët e NBC News në terren panë dhe dëgjuan gjithashtu shpërthime në Kiev dhe në qytete të tjera anembanë vendit.

Kriza në Ukrainë po ndryshon me shpejtësi dhe raportet specifike nga vendi janë të vështira për t’u konfirmuar.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha përmes Twitter të enjten se Putini kishte “filluar një pushtim në shkallë të plotë” të vendit, të cilin ai e përshkroi si “një luftë agresioni”. Kuleba u bëri thirrje liderëve botërorë që të ndalojnë presidentin rus. “Koha për të vepruar është tani,” tha ai.

Çmimet evropiane të gazit u rritën pas lajmeve për pushtimin, ndërsa çmimet e së ardhmes së naftës së papërpunuar Brent kaluan 100 dollarë për fuçi për herë të parë që nga viti 2014.

Ndërsa qeveritë perëndimore ndoshta do të përjashtojnë transaksionet e energjisë nga sanksionet, stuhia e kufizimeve të reja do të detyrojë shumë tregtarë të jenë jashtëzakonisht të kujdesshëm në trajtimin e fuçive ruse,” thanë analistët në konsulencën e rrezikut politik Eurasia Group.

“Tranziti i gazit në Ukrainë ka të ngjarë të ndërpritet, duke ndikuar në furnizimet në disa vende të Evropës Qendrore dhe Lindore dhe duke rritur çmimet e gazit në Evropë”, shtuan ata.

Burimi: CNBC

SHBA, Kanadaja, Britania, Bashkimi Evropian, Australia dhe Japonia ishin ndër vendet që njoftuan valën e parë të sanksioneve kundër Rusisë në fillim të kësaj jave, duke synuar bankat dhe individët e pasur. Një breshëri e dytë masash pritet gjerësisht së shpejti.

Gjermania ndaloi gjithashtu një projekt shumë të diskutueshëm të gazsjellësit të njohur si Nord Stream 2, duke nxitur një rishikim më të gjerë rreth varësisë së thellë të rajonit nga gazi rus.

Po sikur Rusia të ndalojë gazin?

Pushtimi rus i Ukrainës përfaqëson një nga krizat më të këqija të sigurisë në Evropë në dekada. Gjithashtu pritet të ketë implikime të gjera për ekonominë globale, veçanërisht duke pasur parasysh rolin e Rusisë si prodhuesi i dytë më i madh në botë i gazit natyror dhe një nga vendet më të mëdha prodhuese të naftës në botë.

Lexo: Ekonomisti i Harvardit: Ekonomia ruse është “një pikë e madhe karburanti” dhe e parëndësishme në ekonominë globale

Për disa muaj, Rusia është akuzuar për ndërprerje të qëllimshme të furnizimit me gaz për të shfrytëzuar rolin e saj si një furnizues kryesor i energjisë në Evropë, mes një mosmarrëveshjeje në përshkallëzim me Ukrainën.

Në të vërtetë, ky ishte edhe objekt i një qortimi të rrallë publik nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë, e cila i bëri thirrje Rusisë të rrisë disponueshmërinë e gazit në Evropë dhe të sigurojë që nivelet e magazinimit të mbushen në nivelet e duhura gjatë një periudhe me kërkesë të lartë dimërore.

Kremlini ka kundërshtuar vazhdimisht pretendimet se po përdor gazin si një armë gjeopolitike, me Gazprom në pronësi të shtetit që thotë se ka përmbushur detyrimet e tij kontraktuale ndaj klientëve.

Tani, analistët e energjisë janë thellësisht të shqetësuar për rrezikun e një ndërprerjeje të plotë të furnizimit të BE-së – e cila merr afërsisht 40% të gazit të saj nëpërmjet tubacioneve ruse, disa prej të cilëve kalojnë përmes Ukrainës.

Nëse Rusia ndërpret furnizimet e saj me gaz, ka të ngjarë të ketë pasoja të thella shëndetësore publike dhe ekonomike, veçanërisht pasi një skenar i tillë mund të vijë gjatë dimrit dhe në mes të pandemisë së koronavirusit.

Analistët në Wood Mackenzie thanë se Evropa mund të kënaqë kërkesën për gaz për momentin dhe aktualisht është në një pozicion më të mirë se sa ishte në fillim të dimrit. Megjithatë, perspektiva afatgjatë është më e pasigurt.

Kateryna Filippenko, analistja kryesore për kërkimin e gazit në Evropë në Wood Mackenzie, tha se “gjërat padyshim mund të përkeqësohen shumë” nëse eksportet ruse në Evropë ndërpriten.

Evropës do t’i duhet të tërheqë çdo levë në sistemin energjetik për të mbajtur dritat ndezur – duke reduktuar djegien e gazit dhe duke ndezur impiantet e bllokuara bërthamore dhe të qymyrit; maksimizimi i prodhimit vendas të gazit dhe importeve të tubacioneve; duke bindur blerësit aziatikë që të përdorin qymyr dhe të çlirojnë LNG,” tha Filippenko, duke vënë në dukje se edhe kjo do të ishte vetëm një zgjidhje e përkohshme.

Një punëtor duke rregulluar një valvul tubacioni në stacionin e kompresorit Gazprom PJSC Slavyanskaya, pika e fillimit të gazsjellësit Nord Stream 2, në Ust-Luga, Rusi, më 28 janar 2021. Nord Stream 2 është 1230 kilometra tubacion gazi që do të dyfishojë kapacitetin e rrugës ekzistuese nënujore nga fushat ruse në Evropë – Nord Stream origjinal – e cila u hap në 2011. | Andrey Rudakov | Bloomberg | Getty Images

“Nëse i gjithë gazi rus ndërpritet, Evropa nuk do të kishte asnjë shans për t’u përballur,” tha Filippenko. “Nëse të gjitha flukset e gazit do të ndalonin sot, Evropa mund të ndërhynte në afat të shkurtër, duke pasur parasysh inventarët më të lartë të magazinimit dhe kërkesën e ulët të verës.”

Ajo shtoi: “Por në rast të ndërprerjes së zgjatur, inventari i gazit nuk mund të rindërtohej gjatë verës. Do të përballeshim me një situatë katastrofike të depozitimit të gazit afër zeros për dimrin e ardhshëm. Çmimet do të ishin shumë të larta. Industritë do të duhet të mbyllen. Inflacioni do të përshkallëzohet. Kriza evropiane e energjisë mund të shkaktojë shumë mirë një recesion global.

Pozicioni unik i Kinës

Troy Vincent, analist i lartë i tregut në studiuesin DTN Markets, i tha CNBC përmes emailit se “thjesht nuk ka alternativa” ndaj vëllimeve ruse të naftës dhe gazit “që nuk sjellin çmime shumë më të larta dhe potencialisht zhvillimin e mungesave të rënda”.

Me këtë në mendje, është e qartë të shihet se si sanksionimi i eksporteve ruse të energjisë në Evropë dhe në pjesën tjetër të botës do të nënkuptonte shkatërrim reciprok të garantuar të rritjes ekonomike dhe buxheteve të qeverisë,” tha ai.

Sanksionet ndaj naftës dhe gazit rus do të nënkuptonin çmime më të larta të energjisë në mbarë botën”, tha Vincent, por vuri në dukje se infrastruktura e tubacioneve të Kinës që e lidh atë me Rusinë dhe gatishmërinë e Pekinit për të injoruar sanksionet e SHBA-së e vendosin vendin në një pozicion unik.

“Kina ka të ngjarë të jetë i vetmi komb i madh globalisht që mund të përfitojë nga sanksione të tilla, pasi ato ka të ngjarë të thithin gjithnjë e më shumë vëllime të zbritura ruse,” tha Vincent.

Stewart Glickman, analist i kapitalit energjetik në CFRA, tha në një shënim kërkimor të mërkurën se ai priste që sanksionet e Rusisë të kishin “pasoja mjaft të rëndësishme” për tregjet e energjisë.

Një furnizues i madh i gazit natyror në Evropë, Glickman vuri në dukje se Rusia është gjithashtu një prodhues masiv i lëndëve djegëse fosile dhe ndër tre vendet e para për sa i përket prodhimit të papërpunuar.

Duke pasur parasysh këtë, Glickman tha: “Prerja e furnizuesit, sipas mendimit tonë, do të shkaktonte dhimbje në të gjitha drejtimet – si për Rusinë, pasi buxheti i saj kombëtar varet mjaft nga eksportet e mallrave, ashtu edhe tek blerësit, pasi kërkesa për lëndë djegëse fosile do të jetë ende i lartë dhe ka të ngjarë të rezultojë në çmime më të larta nga furnizuesit e tjerë.

Burimi: CNBC