Ekonomisti i Harvardit: Ekonomia ruse është “një pikë e madhe karburanti” dhe e parëndësishme në ekonominë globale

Ekonomia e Rusisë është “tepër e parëndësishme në ekonominë globale, përveç naftës dhe gazit“, tha për New York Times Jason Furman, një ekonomist i Harvardit dhe ish-këshilltar i Presidentit Barack Obama.

“Është në thelb një pikë e madhe karburanti,” tha ai.

Komentet e tij vijnë ndërsa Perëndimi përgatit sanksione të rënda ndaj Rusisë nëse ajo pushton Ukrainën. Ndërsa ata kanë potencialin për të futur ekonominë ruse në kaos, këto masa gjithashtu mund të jehojnë për të dëmtuar më tej SHBA-në, Evropën dhe pjesën tjetër të botës, ndërsa luftojnë me inflacionin dhe rritjen e çmimeve të energjisë – një efekt valëzim që Perëndimi shpreson ta zbusë.

Të hënën, Moska shpalli pavarësinë e dy rajoneve të shkëputura të Ukrainës dhe dërgoi trupa atje – duke përshkallëzuar perspektivën e një lufte të madhe. Presidenti Joe Biden ka urdhëruar tashmë sanksione ndaj rajoneve separatiste – Donetsk dhe Luhansk – duke i ndaluar qytetarët amerikanë të angazhohen në çdo eksport, import ose investim të ri në këto zona.

Pavarësisht nga madhësia dhe pasuria e Rusisë në lëndë të para, ekonomia e saj është më e barabartë me Brazilin sesa me vende si Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe, sipas të dhënave të fundit nominale të PBB-së nga Banka Botërore. Sipas Bankës Botërore, ekonomia e Rusisë është më e vogël se ajo e Italisë dhe Koresë së Jugut, dy kombe me më pak se gjysmën e popullsisë së Rusisë.

Por siç vuri në dukje Furman, eksportet e naftës dhe gazit të Rusisë janë të rëndësishme për botën.

Bashkimi Evropian importon rreth 80% të gazit natyror që përdor, sipas Administratës së Informacionit të Energjisë në SHBA, dhe Rusia përbën 41% të importeve të gazit natyror dhe 27% të importeve të naftës në kontinent, sipas Eurostat.

E shoqëruar me çmimet e energjisë në BE që rriten nga 20 euro në 180 euro për megavat-orë gjatë vitit të kaluar, zhdukja e atyre importeve të gazit dhe naftës mund të sjellë katastrofë për rajonin dhe ekonominë e ndërlidhur globale. Ndërkohë, në SHBA, çmimet e gazit kanë arritur nivelin më të lartë të shtatë viteve, duke u ngjitur mesatarisht në rreth 3,50 dollarë për gallon, ndërkohë që inflacioni gjatë vitit të kaluar është rritur me shkallën më të lartë në 40 vitet e fundit, në 7,5%.

Nga ana tjetër, Ukraina ka qenë gjithashtu një furnizues kryesor i drithit në rajone të tjera, duke dërguar 40% të eksporteve të grurit dhe misrit në Lindjen e Mesme dhe Afrikë, raportoi The Times.

Në përgjigje të një krize të mundshme ushqimore në ato rajone, Sekretari amerikan i Bujqësisë Tom Vilsack tha të shtunën se fermerët amerikanë do të rrisin prodhimin dhe “do të ndërhyjnë dhe do të ndihmojnë partnerët e tyre”, raportoi Associated Press.

Ukraina përbën 12% të eksporteve botërore të grurit dhe vlerësohet se siguron 16% të eksporteve globale të misrit këtë vit, raportoi AP. Vilsack tha për median se ai besonte se konsumatorët amerikanë do të ishin kryesisht të paprekur, por se evropianët do të përballeshin me “një histori tjetër”.

“Duhet të shikoni sfondin kundër të cilit po vjen kjo,” tha për The Times Gregory Daco, kryeekonomist për firmën konsulente EY-Parthenon. “Ka inflacion të lartë, zinxhirë të tensionuar të furnizimit dhe pasiguri se çfarë do të bëjnë bankat qendrore dhe sa këmbëngulëse janë rritjet e çmimeve.”

Burimi: Insider