YouTube bllokon të gjithë përmbajtjen kundër vaksinave

YouTube do të bllokojë të gjithë përmbajtjen anti-vaksinë, duke kaluar përtej ndalimit të saj për informacione të rreme në lidhje me vaksinat COVID për të përfshirë përmbajtje që përmbajnë dezinformata në lidhje me vaksinat e tjera të miratuara, thuhet në një postim në blog të mërkurën.

Shembuj të përmbajtjes që nuk do të lejohen në YouTube përfshijnë pretendimet se vaksina e gripit shkakton infertilitet dhe se vaksina MMR, e cila mbron nga fruthi, shytat dhe rubeola, mund të shkaktojë autizëm, sipas politikave të YouTube.

Kompania online e videove në pronësi të Alphabet Inc (GOOGL.O) po ndalon gjithashtu kanalet e lidhura me disa aktivistë të shquar kundër vaksinave, përfshirë Robert F. Kennedy Jr. dhe Joseph Mercola, tha një zëdhënës i YouTube.

Një email i shtypit për faqen e internetit të Mercola tha në një deklaratë: “Ne jemi të bashkuar në të gjithë botën, nuk do të jetojmë me frikë, do të qëndrojmë së bashku dhe do të rivendosim liritë tona.” Kennedy nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment.

Lëvizjet vijnë pasi YouTube dhe gjigantët e tjerë të teknologjisë si Facebook Inc. (FB.O) dhe Twitter Inc. (TWTR.N) janë kritikuar se nuk kanë bërë sa duhet për të ndaluar përhapjen e informacionit të rremë shëndetësor në faqet e tyre.

Por edhe pse YouTube merr një qëndrim më të ashpër ndaj dezinformatave, ai përballet me reagime të ashpra në të gjithë botën. Të martën, kanalet në gjuhën gjermane të transmetuesit të mbështetur nga shteti rus RT u fshinë nga YouTube, pasi kompania tha se kanalet kishin shkelur politikën e saj të dezinformimit COVID-19.

Rusia të mërkurën e quajti këtë veprim “agresion të pashembullt të informacionit” dhe kërcënoi të bllokojë YouTube.

Burimi: Reuters