Zuckerberg humbet 29 miliardë dollarë në vlerën e tij neto, Bezos fiton 20 miliardë dollarë

Mark Zuckerberg humbi 29 miliardë dollarë në vlerën neto të enjten pasi aksionet e Meta Platforms Inc (FB.O) shënuan një rënie rekord njëditore, ndërsa miliarderi tjetër Jeff Bezos ishte vendosur të shtonte 20 miliardë dollarë në vlerësimin e tij personal pas fitimeve të suksesshme të Amazon.

Aksionet e Metës ranë 26%, duke fshirë më shumë se 200 miliardë dollarë, në humbjen më të madhe të vlerës së tregut njëditor për një kompani amerikane. Kjo e rrëzoi pasurinë neto të themeluesit dhe shefit ekzekutiv Zuckerberg në 85 miliardë dollarë, sipas Forbes.

Zuckerberg zotëron rreth 12.8% të gjigantit të teknologjisë i njohur më parë si Facebook.

Bezos, themeluesi dhe kryetari i shitësit me pakicë të tregtisë elektronike Amazon, zotëron rreth 9.9% të kompanisë, sipas të dhënave të Refinitiv. Ai është gjithashtu njeriu i tretë më i pasur në botë, sipas Forbes.

Fitimi i Amazon gjatë tremujorit të pushimeve u rrit, falë investimeve të saj në kompaninë e automjeteve elektrike Rivian; dhe kompania tha se do të rriste çmimet vjetore të abonimeve Prime në Shtetet e Bashkuara, duke i çuar aksionet e saj deri në 15% në tregtimin e zgjatur dhe duke e përgatitur atë për fitimin më të madh të përqindjes që nga tetori 2009 të premten.

Pasuria neto e Bezos u rrit 57% në 177 miliardë dollarë në 2021 nga një vit më parë, sipas Forbes, kryesisht nga bumi i Amazon gjatë pandemisë kur njerëzit vareshin shumë nga blerjet në internet.

Rënia e pasurisë njëditore e Zuckerberg është ndër më të mëdhatë ndonjëherë dhe vjen pas humbjes prej 35 miliardë dollarësh të shefit të lartë të Tesla Inc (TSLA.O) Elon Musk në nëntor. Musk, njeriu më i pasur në botë, kishte anketuar më pas përdoruesit e Twitter nëse duhet të shiste 10% të aksioneve të tij në prodhuesin e makinave elektrike. Aksionet e Tesla ende nuk janë rikuperuar nga shitja që rezulton.

Pas zhdukjes së 29 miliardë dollarëve, Zuckerberg është në vendin e dymbëdhjetë në listën e miliarderëve në kohë reale të Forbes, poshtë Mukesh Ambani dhe Gautam Adani.

Për të qenë të sigurt, tregtimi në aksionet e teknologjisë mbetet i paqëndrueshëm ndërsa investitorët luftojnë për të vlerësuar çmimin në ndikimin e inflacionit të lartë dhe një rritje të pritshme të normave të interesit. Aksionet e Meta-s mund të rikuperohen shumë më shpejt se sa vonë, me goditjen e pasurisë së Zuckerberg që mbetet në letër.

Zuckerberg shiti 4.47 miliardë dollarë aksione të Meta vitin e kaluar, përpara dështimit të teknologjisë së vitit 2021. Shitjet e aksioneve u kryen si pjesë e një plani tregtar të paracaktuar 10b5-1, të cilin drejtuesit e përdorin për të zbutur shqetësimet në lidhje me tregtimin e brendshëm.

Burimi: Reuters