10 gabimet që bëjnë zakonisht njerëzit të cilët punojnë nga shtëpia

Puna nga shtëpia mund të jetë jashtëzakonisht çliruese, pasi fleksibiliteti lejon një ekuilibër më të mirë midis jetës dhe punës. Pak strukturë është gjithçka që ju nevojitet për të përfituar sa më shumë nga koha juaj dhe për të maksimizuar produktivitetin. Le të shohim nga afër gabimet më të zakonshme që njerëzit bëjnë kur punojnë nga shtëpia, në mënyrë që të krijoni zakone më të mira dhe të arrini potencialin tuaj të plotë.

  • Mos pasja e një hapësire të caktuar për punë

Është e lehtë që puna të shpërndahet në të gjitha zonat e shtëpisë tuaj kur nuk keni një hapësirë të caktuar pune. Divani ose tavolina e kuzhinës mund të duken të përshtatshme, por krijimi i një zone vetëm për punë – një që përfshin hapësirën për të gjithë mjetet e punës suaj dhe një sipërfaqe të përshtatshme për të qenë sa më komodë – do t’ju ndihmojë të jeni të organizuar dhe të përqendruar. Ka shumë zgjidhje kreative dhe praktike për të gjitha llojet e hapësirave dhe nevojave që do të lejojnë që stili juaj personal të shkëlqejë ndërsa siguron një hapësirë funksionale pune.

  • Harroni të shtriqeni

Kur punoni vetëm, është e lehtë që koha të kalojë. Ju uleni para ekranit, thellësisht të përqendruar në punën që po bëni, ndërhohë që po shpalosni gjithë idetë nga mendja juaj; kur ngriheni për të marrë një gotë ujë, papritmas ndiheni të ngurtësuar si një dërrasë. I gjithë ai pasivitet krijon presion në palcën tuaj kurrizore, ndalon qarkullimin e duhur të gjakut rreth trupit tuaj dhe bën që shpatullat tuaja të bëhen të kërrusura. Kujdesuni për veten duke përfshirë disa minuta shtriqje të thjeshtë në rutinën tuaj. Kur të mbarojë dita e punës, do të ndiheni më mirë si mendërisht ashtu edhe fizikisht.

  • Anashkalimi i rëndësisë së ekuilibrit

Ka kaq shumë orë në ditë, dhe përgjegjësitë e tjera do të jenë gjithmonë një tërheqje vëmendje kur punoni nga shtëpia. Mos lejoni që fakti që jeni në shtëpi t’ju mashtrojë duke menduar se puna juaj është më pak përparësi se sa për ata që punojnë në një zyrë. Fleksibiliteti i orarit tuaj është i dobishëm, por krijimi i një rutine që funksionon për ju dhe që respektohet nga ata me të cilët ndani jetën tuaj do t’ju lejojë të vendosni kufij, të përmbushni detyrimet tuaja të punës dhe të arrini një mënyrë jetese më të ekuilibruar në përgjithësi.

  • Punimi në errësirë

Kujdesuni për shëndetin tuaj mendor duke u siguruar që hapësira juaj e punës të përfshijë pak rrezet e diellit. Ka shumë studime që detajojnë të gjitha përfitimet e ekspozimit ndaj dritës natyrore, por shumica prej nesh tashmë mund të vërtetojë ndryshimin që mund të bëjë thjesht puna pranë një dritareje. Nëse kjo nuk është një mundësi ose nëse punoni natën, një llambë tryeze mund të ndihmojë në zvogëlimin e lodhjes së syve kur lexoni dhe ndryshimi i intensitetit të dritës në ekranin tuaj mund të ndihmojë në parandalimin e dhimbjeve të kokës.

  • Mos vendosja e një rutine ditore

Krijoni një orar ditor / javor / mujor të bazuar në detyra, të orientuar drejt qëllimit dhe që funksionon për ju. Ju tashmë e dini kur jeni më produktiv dhe si të vendosni përparësi, kështu që bëjeni jetën tuaj më të lehtë duke eleminuar nevojën për të humbur kohë. Ju do të ndiheni më produktivë dhe do t’i kaloni gjërat jashtë listës suaj më shpejt, gjë që përkthehet në një sens më të madh të arritjeve.

  • Mosarritja e një imazhi profesional

Mos lejoni që mënyra se si jetoni të ndikojë në mënyrën se si njerëzit gjykojnë për cilësinë e punës tuaj. Ju keni punuar shumë për të bërë lidhjet e duhura, për të ndërtuar listën tuaj të klientëve dhe për të marrë punën që dëshironi. Fillimi i një bisede me video me një klient ose kontakt profesional pa u siguruar që ajo që qëndron pas jush nuk është kaos i plotë është thjesht vetë-sabotim. Merrni dy minuta për të rregulluar rrëmujën, riorientoni kamerën tuaj dhe vendosni një sfond të duhur neutral në mënyrë që fokus të mbetet puna dhe jo grumbulli i rrobave tuaja.

  • Nënvlerësimi i fuqisë së të menduarit pozitivisht

Ju jeni të ndarë nga kolegët që normalisht do t’ju jepnin një shtysë ose do të dallonin arritjet tuaja, prandaj bëhuni kampion i vetvetes. Ju mund të duhet të gjeni mënyrat tuaja për të qëndruar të motivuar dhe të ndjeni një ndjenjë arritjeje derisa të keni shansin t’i ndani me miqtë dhe familjen. Gjithashtu duhet të kërkoni përshtypje nga klientët tuaj ose nga shefi juaj. Pranojini arritjet tuaja, qoftë duke i dhënë vetes një shpërblim të vogël ose duke i telefonuar një shoku për t’u mburrur pak.

  • Shpërqendrimi

Një nga përfitimet kryesore të punuarit nga shtëpia është se ju mund të bëni pushime dhe të kontrolloni disa punë shtëpiake. Sidoqoftë, një klient që ju telefonon për të folur rreth biznesit nuk do ta vlerësojë sfondin me zhurmën e gotave, ndërsa vendosni lavatriçen apo fëmijët tuaj që ju tregojnë për ditën e tyre. Ju mund të jeni në shtëpi, por klientët tuaj nuk duhet të ndihen sikur janë atje me ju. Praktikoni futjen dhe daljen nga puna dhe njoftoni ata me të cilët jetoni që kur jeni në një telefonatë pune në mënyrë që të jeni gjithmonë të gatshëm dhe profesionistë.

  • Dështimi për të vazhduar të mësuarit

Merrni një seminar, bashkojuni një shoqate të pavarur biznesi ose krijoni një grup në lidhje me fushën tuaj të punës që bashkohet një herë në muaj për drekë. Të mbështetesh vetëm në internet për të parë gjërat e reja rreth profesionit tuaj nuk është e njëjtë me ndarjen e një bisede personalisht. Shtyjeni veten për të fituar aftësi të reja dhe degëzohuni. Nëse keni punuar në një kompani të madhe, menaxheri do t’ju dërgonte në seminare zhvillimi sepse ato janë të dobishme. Ndiqeni vetë këtë logjikë dhe përfitoni.

  • Harroni ta shijoni atë

Të bërit vetë orarin tënd, të zhvillosh ide me ritmin tend apo të marrësh vaktet në kohën që ju dëshironi është një aspak tepër pozitiv. Kujtojini vetes tuaj se keni fuqinë e fleksibilitetit dhe përdoreni atë në avantazhin tuaj. Jo të gjithë kanë disiplinën për të punuar në mënyrë të pavarur; shijojeni këtë fakt./ProBizz.al/