Princi Harry mbërrin në Mbretërinë e Bashkuar përpara varrimit të Princit Philip

Princi Harry është kthyer në Mbretërinë e Bashkuar. Duka i Sussex arriti në Mbretërinë e Bashkuar të dielën për të marrë pjesë në varrimin e ardhshëm të Princit Philip, mësoi ET. Philip, Duka i Edinburgut, vdiq të premten. Ai ishte 99 vjeç.

ET më parë mësoi se Harry po bënte gjithçka që mundej për të provuar që të shkonte në Britani të Madhe për të marrë pjesë në varrimin e gjyshit të tij. Gruaja e tij, Meghan Markle, e cila është shtatzënë me fëmijën e tyre të dytë, bëri të gjitha përpjekjet për të udhëtuar së bashku me burrin e saj, por nuk mori leje mjekësore nga mjeku i saj.

Vizita e Harry në Mbretërinë e Bashkuar është e para për të që nga marsi i vitit 2020, kur ai dhe Meghan përfunduan detyrat e tyre si anëtarë të vjetër të familjes mbretërore. Harry, Meghan dhe djali i tyre 1-vjeçar, Archie, që atëherë janë zhvendosur në Kaliforni.

Varrimi i Philip është vendosur të bëhet në St George’s Chapel në Windsor Castle të Shtunën, 17 prill në 3 pasdite. Shërbimi, i cili do të transmetohet në televizion, do të fillojë me një minutë heshtje dhe do të paraprihet nga një Procesion Ceremonial brenda terrenit të Kalasë së Windsor.

Në një intervistë me ET të premten, Omid Scobie, bashkëautor i librit Gjetja e Lirisë: Harry dhe Meghan dhe krijimi i një familje mbretërore moderne, vuri në dukje se Harry ishte “kaq afër” me gjyshin e tij dhe vdekja e Filipit do të jetë “një kohë shumë e vështirë për të”.

Jo vetëm që është shumë kilometra larg familjes së tij dhe mbretëreshës … ai gjithashtu nuk është në gjendje të jetë menjëherë pjesë e asaj që po ndodh këtu në Britani të Madhe,”-tha Omid për Harry. “Familja mbretërore është mësuar me llojin e mjeteve dixhitale të komunikimit dhe ai pa dyshim që do të jetë në kontakt me familjen.”/ProBizz.al/