Aeroportet më të mira në botë për vitin 2023

Aeroporti Changi i Singaporit është shpallur “aeroporti më i mirë në botë” për të 12-tën herë rekord.

Aeroporti i qytetit-shtetit rifitoi titullin në “World Airport Awards 2023” të shpallur dje nga firma kërkimore e transportit ajror Skytrax.

Aeroporti Changi kishte fituar më parë vendin e parë në renditjen vjetore të Skytrax për tetë vjet radhazi nga 2013 deri në 2020, por ishte pas Aeroportit Ndërkombëtar Hamad të Dohas dhe Aeroportit Haneda të Tokios për dy vitet e fundit.

Udhëtarët globalë që përfaqësojnë më shumë se 100 kombësi morën pjesë në sondazhin e Skytrax, i cili gjithashtu emëroi Aeroportin Changi të Singaporit si:

  • Aeroporti më i mirë në Azi
  • Aeroporti më i mirë në botë – Ushqimi
  • Aeroporti më i mirë në botë – Pajisjet e kohës së lirë.

Klientët i vlerësuan aeroportet sipas shumë faktorëve, duke përfshirë blerjet, check-in, mbërritjet, transfertat dhe siguria dhe imigracioni.

Changi Airport's newly revamped Terminal 2 departure hall.
Salla e nisjeve e sapo rinovuar e Terminalit 2 të Aeroportit Changi.
Grupi i Aeroportit Changi

Aeroporti Ndërkombëtar Hamad i Dohas u rendit i dyti, i ndjekur nga Aeroporti Haneda i Tokios në të tretin dhe Aeroporti Ndërkombëtar i Incheon në të katërtin. Japonia kishte dy aeroporte në top 10 këtë vit, me Aeroportin Ndërkombëtar Narita që ishte në vendin e nëntë.

Vende të tjera kryesore u plotësuan nga aeroportet kryesore në Paris (i pesti), Stambolli (i gjashti), Mynihu (i shtati) dhe Zurich (i teti). Të gjithë aeroportet në listën 10 më të mirë të vitit të kaluar u rishfaqën me përjashtim të Aeroportit Ndërkombëtar Kansai të Osakës, i cili u zëvendësua nga Aeroporti Madrid-Barajas i Spanjës (i 10-ti).

The "Chandelier" is a 16-meter tall play structure that children can climb on in Changi Airport's Terminal 4.
“Landeli” është një strukturë loje 16 metra e gjatë, ku fëmijët mund të ngjiten në Terminalin 4 të Aeroportit Changi.
Grupi i Aeroportit Changi

Sondazhi i Skytrax gjithashtu renditi aeroportet në metrika të tjera. “Stafi më i mirë i aeroportit në botë” mund të gjendet në Aeroportin Ndërkombëtar Incheon të Seulit, ndërsa Aeroporti Ndërkombëtar Shenzhen Bao’an i Kinës fitoi “aeroportin më të përmirësuar në botë”.

Çfarë duhet të dini për aeroportin Changi

Aeroporti Changi tani ka fituar më shumë se 660 çmime “Aeroporti më i mirë” që kur u hap në 1981. Aeroporti planifikon të zgjerojë kapacitetin e ndërtesës së Terminalit 2 me 5 milionë pasagjerë në vit dhe ka filluar punimet e përmirësimit që janë planifikuar të përfundojnë deri në vitin 2024 .

Në të katër terminalet e tij, Aeroporti Changi përmban palestër dhe ambiente dushi, zona për të fjetur, një strukturë lojërash për fëmijë 16 metra të lartë dhe një pishinë me pamje nga një pistë.

Terminali 1 lidhet drejtpërdrejt me kompleksin 10-katësh të shitjes me pakicë Jewel Changi Airport, i cili ka shtatë kopshte me tematikë, një luginë pyjore me më shumë se 2000 pemë dhe ujëvarën e brendshme më të lartë në botë.

Passengers in front of stores furnished to look like Peranakan shophouses in Terminal 4.
Pasagjerët përballë dyqaneve të mobiluara që të duken si dyqanet e Peranakanit në Terminalin 4.
Grupi i Aeroportit Changi

CEO i Skytrax, Edward Plaisted tha se fitorja “nënvizon popullaritetin e aeroportit me udhëtarët ndërkombëtarë ajror”, të cilët janë rikthyer në rreth 80% të niveleve të para-Covid 19, tha ai.

Burimi: CNBC