Apple ndalon shitjet e produkteve të saj në Rusi

Apple ka ndaluar të gjitha shitjet e produkteve të saj fizike në Rusi, njoftoi kompania të martën.

“Ne jemi thellësisht të shqetësuar për pushtimin rus të Ukrainës dhe qëndrojmë me të gjithë njerëzit që po vuajnë si rezultat i dhunës”, tha Apple në një deklaratë. “Ne po mbështesim përpjekjet humanitare, po ofrojmë ndihmë për krizën e refugjatëve dhe po bëjmë gjithçka që mundemi për të mbështetur ekipet tona në rajon.”

Lëvizja e Apple do të thotë që njerëzit në Rusi nuk do të jenë më në gjendje të blejnë artikuj si iPhone ose Macbook direkt nga kompania. Kur Euronews Next u përpoq të blinte një iPhone në dyqanin online të Apple për Rusinë, faqja shfaqi një mesazh që lexonte “Dyqani i Apple aktualisht është i mbyllur”.

Ndalimi i shitjeve fizike në Rusi pason një lëvizje të mëparshme të Apple për të ndaluar eksportimin e produkteve të saj në Rusi javën e kaluar. Apple kishte kufizuar tashmë aksesin në shërbimet digjitale duke përfshirë Apple Pay brenda Rusisë.

RT News dhe Sputnik News nuk janë më të disponueshme për shkarkim nga App Store jashtë Rusisë,” tha kompania, duke shtuar se kishte çaktivizuar trafikun dhe incidentet e drejtpërdrejta në Apple Maps në Ukrainë si një masë sigurie dhe paraprake për qytetarët ukrainas.

Duke reaguar ndaj njoftimit të Apple, zëvendëskryeministri i Ukrainës dhe ministri i transformimit digjital, Myhailo Fedorov i bëri thirrje kompanisë të shkojë më tej, duke thënë “Nuk ka më shitje të produkteve të Apple në Rusi! Tani @tim_cook le ta përfundojmë punën dhe të bllokojmë hyrjen në App Store në Rusi. Ata vrasin fëmijët tanë, tani vrisni aksesin e tyre!

Fedorov i kishte shkruar më parë CEO të Apple, Tim Cook, duke kërkuar që ai “të ndalonte ofrimin e shërbimeve dhe produkteve të Apple”, përfshirë App Store, për konsumatorët rusë.

Burimi: Euronews