Biden do të presë Merkel në Shtëpinë e Bardhë në korrik

Presidenti Biden do të presë kancelaren gjermane Angela Merkel në Shtëpinë e Bardhë muajin tjetër, vizita e tij e tretë personalisht me një udhëheqës të huaj në Washington që nga marrja e detyrës në fillim të këtij viti.

Sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki njoftoi të premten se Biden do të takohej me Merkel, e cila është në vitin e saj të fundit si kancelare, në 15 korrik dhe se vizita “do të afirmojë lidhjet e thella dypalëshe midis Shteteve të Bashkuara dhe Gjermanisë”.

Udhëheqësit do të diskutojnë angazhimin e tyre për bashkëpunim të ngushtë mbi një sërë sfidash të përbashkëta, duke përfshirë përfundimin e pandemisë COVID-19, adresimin e kërcënimit të ndryshimit të klimës dhe promovimin e prosperitetit ekonomik dhe sigurisë ndërkombëtare bazuar në vlerat tona të përbashkëta demokratike,”-tha Psaki.

Takimi ka të ngjarë gjithashtu të thellohet në çështje më të diskutueshme, të tilla si ndërtimi i gazsjellësit rus Nord Stream 2 në Gjermani. Administrata e Biden ka kritikuar tubacionin por hoqi dorë nga sanksionet ndaj kompanisë që drejtoi projektin në fillim të këtij viti në atë që u interpretua gjerësisht si një lëvizje për të shmangur tensionet me Gjermaninë, një aleat i SHBA.

Shtëpia e Bardhë njoftoi vizitën e planifikuar të Merkel ndërsa Biden përgatitej për takim me udhëheqësit e tjerë të Grupit të Shtatë (G-7) në një samit në Cornwall, Mbretërinë e Bashkuar, gjatë udhëtimit të tij të parë si president. G-7 përfshin Kanadanë, Francën, Gjermaninë, Italinë, Japoninë, Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara. Takimi është hera e parë që Biden takohet personalisht me shumicën e udhëheqësve, përfshirë Merkel.

Biden po përdor udhëtimin për të afirmuar mbështetjen e SHBA për aleancat dhe partnerët evropianë, si Gjermania, pas katër vjet lëvizjesh të pazakonta dhe shpesh të trazuara të politikës së jashtme nën ish Presidentin Trump. Ish presidenti kishte një marrëdhënie veçanërisht të tensionuar me Merkel.

Merkel do të jetë aleatja e parë evropiane që viziton Shtëpinë e Bardhë. Në raste të veçanta në fillim të këtij viti, Biden priti Kryeministrin Japonez Yoshihide Suga dhe Presidentin e Koresë së Jugut Moon Jae-in, por ai ka vendosur për takime virtuale me udhëheqësit e tjerë gjatë pandemisë së koronavirusit. Biden pritet gjithashtu të presë Presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Shtëpinë e Bardhë diku këtë vit.

Burimi: The Hill