Bill Gates: Sapo të kalojë varianti omicron, Covid do të jetë më shumë si gripi sezonal

Varianti omicron i Covid aktualisht po përshkon të gjithë botën me një ritëm rekord – por Bill Gates sheh shpresë në horizont.

Sapo të zvogëlohet rritja aktuale, vendet mund të presin të shohin “shumë më pak raste” gjatë pjesës tjetër të vitit 2022, shkroi Gates të martën gjatë një pyetje-përgjigjeje në Twitter me Devi Sridhar, kryetar i shëndetit publik global në Universitetin e Edinburgut. Sapo të ndodhë kjo, vazhdoi Gates, Covid ka shumë të ngjarë “të trajtohet më shumë si grip sezonal”.

Bashkëthemeluesi i Microsoft-it dhe filantropi miliarder – një mbrojtës i hapur i shëndetit publik që peshon rregullisht përgjigjen ndaj pandemisë Covid – nuk është i pari që bën parashikime të ngjashme. Disa ekspertë thonë se përhapja e shpejtë e omicron, megjithëse sigurisht e rrezikshme, mund të mbushë mjaft njerëz me të ashtuquajturin “imunitet natyror” për të ndihmuar në drejtimin e pandemisë Covid në një fazë “endemike” shumë më pak të rëndë.

Gates e preku atë skenar në pyetjet dhe përgjigjet e tij në Twitter, duke parashikuar se “omicron do të krijojë shumë imunitet, të paktën për vitin e ardhshëm”. Koha ka rëndësi: Nëse një pjesë e madhe e vendit mund të mbajë një nivel imuniteti të njëkohshëm kundër Covid-it, qoftë i shkaktuar nga vaksina apo ndryshe, qarkullimi i virusit mund të ngadalësohet mjaftueshëm për ta kaluar pandeminë në atë fazë endemike.

Sapo Covid të bëhet endemik, shtoi Gates, “mund të na duhet të bëjmë vaksina vjetore për Covid për ca kohë” – njësoj si vaksinat vjetore të gripit.

SHBA raportoi një rekord 1.5 milion raste të reja me Covid të hënën, ndërsa postoi gjithashtu një rekord të ri për shtrimet në spital. Por Dr. Anthony Fauci, këshilltari kryesor mjekësor i Presidentit Joe Biden, ka parashikuar që vala aktuale e rasteve me omikron do të arrijë kulmin në SHBA deri në fund të janarit. Dhe javën e kaluar, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thanë se presin një “rënie të mprehtë” në rastet pasi të kalojë omicron.

Omicron ka ende gjasa të bëjë kërdi në sistemin e kujdesit shëndetësor të SHBA-së. Në bisedën e tij në internet me Sridhar, Gates vuri në dukje se derisa omicron të ulet, njerëzit e pavaksinuar do të vazhdojnë të përjetojnë “rastet më të rënda” të Covid. Ai gjithashtu parashikoi se sistemet shëndetësore në të gjithë botën do të vazhdojnë të “sfidohen” nga transmetueshmëria jashtëzakonisht e lartë e omicron.

Pikëpamja relativisht optimiste e Gates mund të prishet gjithashtu nga një variant i ri Covid që shfaqet në takat e Omicron, veçanërisht nëse është më i rëndë ose më i transmetueshëm se çdo variant tjetër deri më sot. Miliarderi shkroi se skenari është ndoshta i pamundur – por sigurisht jo i pamundur.

“Një variant më transmetues nuk ka të ngjarë,” tha Gates në Twitter, “por ne jemi befasuar shumë gjatë kësaj pandemie.”

Burimi: CNBC