10 gjëra në teknologji që duhet të dini sot

Prokurorët në gjyqin e mashtrimit të Elizabeth Holmes kanë caktuar një datë paraprake të dënimit dhe Elon Musk thotë se Tesla po punon ende me “shumë sfida” me qeverinë indiane.

Le të fillojmë.

1. Prokurorët në gjyqin e mashtrimit të Elizabeth Holmes kanë caktuar një datë paraprake të dënimit. Qeveria ka propozuar që seanca dëgjimore për themeluesen e Theranos të bëhet më 12 shtator dhe që Holmes të mbetet e lirë me një obligacion prej 500,000 dollarësh të siguruar me prona deri atëherë.

  • Holmes u shpall fajtore për tre akuza për mashtrim, si dhe për një akuzë të mëtejshme për komplot për të mashtruar investitorët në gjykatën federale javën e kaluar.
  • Ish-CEO i Theranos u lirua nga katër akuza të tjera për mashtrim dhe komplot, dhe juria nuk mundi të merrte një vendim për tre akuzat e mbetura kundër saj.
  • Një tjetër dosje gjyqësore propozoi fillimin e zgjedhjes së jurisë për gjyqin e ish-presidentes së Theranos, Ramesh “Sunny” Balwani, e cila po përballet me nëntë akuza për mashtrim dhe dy akuza për komplot për të kryer mashtrimin.

2. Elon Musk thotë se Tesla po punon me “shumë sfida” me qeverinë indiane. Tregu indian përfaqëson një treg të ri të konsiderueshëm për Teslën, ku vetëm 5000 nga 2.4 milionë makinat e shitura atje vitin e kaluar ishin elektrike, sipas Reuters.

3. Një ish-inxhinier i Google është akuzuar publikisht për një kulturë të rëndë të pirjes së alkoolit dhe ngacmim seksual gjatë kohës së tij atje. Donald King punoi si inxhinier softuerësh në gjigantin e teknologjisë për shtatë vjet.

4. Melinda French Gates thuhet se ka luajtur një “rol kryesor” në ndihmën e MacKenzie Scott-it për të ngritur përpjekjet e saj filantropike. Puck raportoi se një anëtar i ekipit të Scott ka punuar më parë me firmën VC të Gates, Pivotal Ventures.

5. Një total prej 43 startup-esh në të gjithë SHBA ngritën raunde të Serisë A që kishin vlerë 100 milionë dollarë ose më shumë në 2021. Vitin e kaluar theu rekorde në kapitalin e sipërmarrjes me 643 miliardë dollarë të investuar globalisht, gati dyfishi i vitit 2020.

6. Jeff Bezos mbushi 58 vjeç këtë javë. Dikur financuesi i mbrojtjes së New York-ut u nis për të krijuar Amazon në Seattle, një biznes që dikur kishte vështirësi për të nxjerrë fitim, por tani ka një
kapak tregu prej 1.7 trilion dollarë.

7. Google Cloud ka ndryshuar mënyrën se si i kompenson shitësit për punën me partnerët. Stafi i shitjeve u kompensua në mënyrë të barabartë për shitjen e produkteve të vetë Google ose atyre nga partnerët, por tani ata janë kufizuar në 30% për shitjen e produkteve partnere. Ky veprim çon prapa një pjesë kyçe të strukturës së kompensimit të shitjeve të Google.

8. Coinbase po u jep punonjësve katër javë pushim “rimbushje” këtë vit. Lëvizja do të mbyllë pothuajse të gjithë kompaninë për të shmangur grumbullimin e punës. Shkëmbimi i kriptove shpreson se masa do të balancojë “kulturën intensive të punës” dhe orët e gjata.

9. Investitorët po shpenzojnë miliona dollarë për të blerë tokë virtuale në metaverse. CNBC raportoi se tokat në sferat virtuale që dikur shiteshin për 15,000 dollarë vitin e kaluar, tani po arrijnë në 300,000 dollarë.

10. Pixel 6 i Google është telefoni i përsosur për dikë që dëshiron një ekran të madh, kamera premium dhe performancë të shpejtë. Pixel i fundit është një nga telefonat më të mirë premium me një buxhet.

Burimi: Insider