Bioluminescence ndriçon plazhin Tindalls të Auckland ndërsa algat ‘joreale’ sollën valë blu neoni

Një pjesë e Aucklanders veriore janë trajtuar me pamjen magjike të valëve neoni-blu falë një lulëzimi algal bioluminescent në Bregun Hibiscus gjatë fundjavës. Fotografitë dhe videot e fenomenit të pazakontë detar, të kapura në Tindalls Beach nga banori i Whangaparāoa, Matthew Davison, tregojnë fëmijë duke luajtur në bregdet, ndërsa deti shkëlqen rreth tyre të dielën në mbrëmje.

Bioluminescence – ndriçimi i mijëra organizmave të vegjël detarë – është një reaksion kimik që ndodh kur algat ose fitoplanktonët agjitohen ose ngacmohen nga një spërkatje ose një valë.

Pavarësisht se ishte një pamje e zakonshme përgjatë Bregut Hibiscus – është e njohur gjerësisht si vendi më i mirë për të parë bioluminescence në Auckland – Davison thotë se ajo që ai pa të dielën ishte ndër lulëzimet më të mira që ai ka parë ndonjëherë, dhe deri tani më e mira që ka marrë ndonjëherë filmime.

Është thjesht joreale. Dua të them, kur ju jeni duke shkuar për një shëtitje në plazh gjatë natës, ju me të vërtetë nuk prisni të shihni të gjithë oqeanin të ndriçuar në këtë lloj të bukur të ngjyrës blu neoni,” tha ai. “Ishte qartë shumë më e ndritshme sesa normalisht, shumë më e ndriçuar. Unë kam qenë dëshmitar i një tjetri rreth gjashtë muaj më parë që ndoshta ishte në të njëjtin nivel, por kjo është hera e parë që unë kam arritur të kap video të bioluminescence në valë.”

Videoja e Davison tregonte disa fëmijë vendas, të cilët u sollën nga prindërit e tyre pasi u raportua pamja e bioluminescencës në një komunitet lokal të ‘bio-gjuetarëve’ në Facebook. “Bio-gjahtarët janë në thelb një grup njerëzish përreth Bregut [Hibiscus] që kërkojnë pa pushim brigjet për atë që ne e quajmë “ar i kaltër”. Dhe kur gjendet, ka një sërë alarme të mediave sociale që pasojnë,”-shpjegoi ai.

Lulëzimet e algave zakonisht janë më të zakonshme pas një periudhe shiu dhe në ujëra të ngrohtë dhe të qetë. Shtuar mungesa e dritës së hënës ndërsa drejtohemi drejt një faze të re hënore dhe kushtet për të parë bioluminescence në Auckland të dielën ishin perfekte.

Pavarësisht kësaj, fotografët e ardhshëm të bioluminescencës nuk duhet të shpresojnë nëse nuk kanë ingranazhin e duhur. Davison thotë se ai kapi fotot e tij duke përdorur një aparat fotografik DSLR me një trekëmbësh dhe një lente shumë të ndjeshme.

Burimi: Newshub