Bitcoin rritet në rekord të ri mbi 66,000 dollarë

Tregu i bitcoin nuk po tregon shenja të ngadalësimit. Bitcoin, kriptomonedha më e vlefshme në botë, arriti një nivel të ri historik prej afro 67,000 dollarë të mërkurën, duke kaluar rekordin e mëparshëm të vendosur në prill.

Bitcoin po tregtohej me 66,631 dollarë, me rritje 5.2%, që nga ora 20:30 të mërkurën, pasi u ngjit më herët deri në 66,974.77 dollarë.

Çmimet e Bitcoin janë rritur 50% këtë muaj, nga posht 44,000 dollarë në fund të shtatorit.

Ka pasur nxitje për shkak të shpresave të përtërira se rregullatorët në Shtetet e Bashkuara nuk do të godasin kriptovalutat, mbështetjen nga investitorët e mëdhenj si George Soros dhe fillimin e fondit të parë të shkëmbyer të lidhur me të ardhmen e bitcoin.

ProShares Bitcoin Strategy ETF, i cili filloi tregtimin të martën, u rrit 3% të mërkurën në mëngjes.

Disa investitorë tani po parashikojnë fitime edhe më të mëdha për bitcoin, pavarësisht kritikave të vazhdueshme ndaj kriptomonedhës nga CEO i JPMorgan Chase (JPM) Jamie Dimon, i cili kohët e fundit e quajti bitcoin “të pavlerë”.

“Duke pasur parasysh vrullin e çmimeve që po shohim në pjesën e pasme të ETF të bitcoin, ne besojmë se bitcoin lehtë mund të shkojë deri në [$ 100,000] deri në fund të këtij viti,” tha Naeem Aslam, analisti kryesor i tregut me AvaTrade, në një raport të mërkurën.

Burimi: CNN