Blue Origin planifikon këtë javë fluturimin e tij të dytë me ekuipazh në hapësirë

Blue Origin planifikon të bëjë fluturimin e tij të dytë me ekuipazh të mërkurën, këtë herë duke mbajtur alter egon e një prej udhëtarëve më ikonikë ndonjëherë të hapësirës.

Fluturimi i parë i një rakete New Shepard me njerëz në bord filloi në 20 korrik dhe mbarti themeluesin e kompanisë dhe njeriun mega-të pasur Jeff Bezos, vëllain e tij Mark, pionieren e aviacionit Wally Funk dhe studentin Oliver Daemen në një udhëtim të shpejtë në hapësirë. Këtë herë rreth pasagjerit kryesor është William Shatner, aktori veteran 90-vjeçar i njohur më së miri për rolin e James T. Kirk, kapiten i Starship Enterprise në universin Star Trek.

Lexo: Jeff Bezos bëhet turisti i parë që udhëton në hapësirë, zgjedhja e datës 20 korrik nuk është thjesht një rastësi

Kam dëgjuar për hapësirën për një kohë të gjatë tani,” tha Shatner në një deklaratë javën e kaluar. “Po shfrytëzoj rastin për ta parë vetë. Çfarë mrekullie.”

Shatner do të bashkohet në kapsulën New Shepard nga Chris Boshuizen, ish-inxhinier i NASA-s dhe bashkëthemelues i kompanisë së imazheve satelitore Planet Labs; Glen de Vries, një sipërmarrës dhe ekzekutiv me kompaninë franceze të software-t Dassault Systemes; dhe nënkryetarja e misionit dhe operacioneve të fluturimit të Blue Origin, Audrey Powers.

Kuarteti do të lëshohet nga fabrika e Blue Origin në Teksas të mërkurën në mëngjes. Disa minuta pas fluturimit, kapsula do të ndahet nga përforcuesi dhe do të vazhdojë në hapësirën suborbitale, ku ekuipazhi do të përjetojë pa peshë dhe një pamje epike të Tokës para se të hyjë në atmosferë për një ulje të butë të ndihmuar me parashutë, në shkretëtirë. E gjithë përvoja duhet të zgjasë rreth 15 minuta.

Pas ndarjes, përforcuesi New Shepard kthehet për një ulje autonome në terren që do të ripërdoret në të ardhmen.

Shatner, i cili gjithashtu ka lëshuar mbi 10 albume si artist regjistrues, thotë se ka në plan të shkruajë një këngë për përvojën për albumin e tij të ardhshëm.

Unë dua të shkruaj për dashurinë time për Tokën,” tha Shatner në një intervistë të postuar në Twitter.

Fillimi ishte planifikuar fillimisht për të martën, 12 tetor, por u shty për ditën tjetër për shkak të erërave në parashikim.

“Ekipi i operacioneve të misionit konfirmoi se automjeti ka përmbushur të gjitha kërkesat e misionit dhe astronautët filluan stërvitjen e tyre sot,” tha Blue Origin në një deklaratë të dielën në mëngjes. “Moti është faktori i vetëm i hapjes për dritaren e nisjes.”

Misioni, i quajtur NS18, do të përfundojë të mërkurën në 3:30 të pasdites me orën lokale, të mërkurën. Mbulimi drejtpërdrejt nga Blue Origin është vendosur të fillojë 90 minuta më herët dhe do të transmetohet drejtpërdrejt.

Burimi: CNet