Çfarë do të presim nga eventi Surface i Microsoft më 12 tetor

Microsoft do të zhvillojë eventin e tij të zakonshëm të vjeshtës Surface më 12 tetor dhe prezantimi i këtij viti mund të jetë më i ngarkuar se shumica. Thashethemet kanë qarkulluar jo vetëm për modele të reja Surface Pro dhe Surface Laptop, por për një rifreskim të vonuar prej kohësh të Surface Studio dhe madje edhe për një mini desktop. Por sa ka gjasa që ato të dalin lançohen? Ne do t’ju japim një ide se çfarë të prisni.

Surface Pro 9

Microsoft Surface Pro 8
Dana Wollman/Engadget

Pothuajse nuk do të ishte një event harduerik i Microsoft pa një tablet të ri dhe Surface Pro 9 mund të jetë një nga përditësimet më të rëndësishme të linjës. Burimet e Windows Central pretendojnë se modeli i ri do të bashkojë Surface Pro X të bazuar në ARM në familjen e rregullt Pro. Nëse po, do të keni zgjedhjen tuaj të arkitekturave të procesorit pa pasur nevojë të ndërroni faktorët e formës – e para për serinë Pro.

Mund të merrni një rritje të konsiderueshme të shpejtësisë, cilido çip që ndodhet brenda. Të njëjtat burime besojnë se modelet e Surface Pro 9 të bazuara në Intel do të përdorin procesorë të gjeneratës së 12-të Core i5 dhe i7 U-seri (dukshëm më të shpejtë se pjesët e gjeneratës së 11-të të Pro 8), ndërsa versionet e ARM thuhet se do të vijnë me SQ3, një variant i personalizuar i Snapdragon 8cx Gen 3. Microsoft mund të qëndrojë me maksimum 32 GB RAM dhe 1 TB hapësirë ​​ruajtëse nga më parë, megjithëse modelet celulare me sa duket do të mbështesin 5G.

Thjesht mos prisni që të ndryshojë shumë nga jashtë. Burimet thonë se Surface Pro 9 do t’i ngjajë shumë paraardhësit të tij, i kompletuar me një ekran 13 inç 120 Hz, dy porte Thunderbolt 4, një kamerë të përparme 5 megapikselë, një kamerë të pasme 10 MP dhe mbështetje për Slim Pen 2. Kjo mund të jetë përsëritëse dizajni, por ne na pëlqeu Pro 8 vitin e kaluar. Është vetëm një çështje nëse çmimi është apo jo i arsyeshëm. WinFuture pretendon se evropianët mund të paguajnë ekuivalentin e 1300 dollarëve për një version Core i5 me 256 GB hapësirë ​​ruajtëse, por kjo mund të mos pasqyrojë çmimin amerikan.

Surface Laptop 5

Microsoft Surface Laptop 4
Devindra Hardawar/Engadget

Microsoft nuk e ka prekur laptopin Surface që nga pranvera e vitit 2021, kështu që është e nevojshme për një rifreskim. Fatmirësisht, njëra duket se është në gatishmëri. Të dy të brendshëm të Windows Central dhe WinFuture pretendojnë se një Surface Laptop 5 është në punë me disa përmirësime modeste, por domethënëse.

Pajisjet portative 13.5 dhe 15 inç do të furnizohen me procesorë të gjeneratës së 12-të Core i5 dhe i7 që do të përfaqësonin përmirësime të prekshme mbi çipat e mëparshëm. WinFuture thotë se nuk do të ketë asnjë variant të Surface Laptop 5 me AMD Ryzen. Megjithatë, makina mund të ofrojë mbështetje për Thunderbolt 4 për herë të parë.

Ashtu si homologu i tij i tabletit, dizajni i Surface Laptop 5 mund të jetë praktikisht i pandryshuar. Njoftuesit nuk presin përditësime kozmetike përveç një opsioni të mundshëm të ngjyrës së gjelbër të urtë të huazuar nga Laptop Go 2. Kjo nuk do të jetë problem nëse ju pëlqen estetika minimaliste e Microsoft-it, por mund të jetë zhgënjyese nëse dëshironi një fletore tërheqëse si XPS 13 Plus ose MacBook Air M2 – veçanërisht duke marrë parasysh çmimin e kërkuar prej 1200 dollarësh të përfolur në Evropë.

Surface Studio 3

Microsoft Surface Studio 2
Devindra Hardawar/Engadget

Të thuash që Microsoft ka neglizhuar Surface Studio do të ishte një nënvlerësim. Versioni më i fundit i desktopit gjithëpërfshirës u lëshua në vitin 2018 dhe specifikimet e tij janë mjerisht prapa kohës. Windows Central kohët e fundit ofroi disa shpresa, megjithatë, pasi dëgjon se një Surface Studio 3 është më në fund në rrugë.

Kompjuteri i ri supozohet se do të përdorë shasinë e njohur (por gjithsesi të zgjuar) nga dy Studiot e para, duke përfshirë ekranin e tij të pjerrët dhe të përshtatshëm për majë shkruese 28 inç. Microsoft në vend të kësaj do të përqendrohet në të brendshmet, duke përmirësuar në një CPU të gjeneratës së 11-të Core i7 me porte Thunderbolt 4. Mund të ketë gjithashtu një kamerë të përmirësuar në internet, së bashku me pamjet vizuale Dolby Vision HDR dhe audio Dolby Atmos.

Mund t’ju duhet të përballeni me disa lëshime të dukshme. Surface Studio 3 mund të heqë slotin e kartës SD dhe mund të ketë vetëm një konfigurim me 32 GB RAM dhe një SSD 1 TB. Ashtu si me paraardhësit e tij, kompjuteri i rishikuar mund të synohet drejtpërsëdrejti për profesionistët krijues që duan një ekran miqësor me stilolapsin dhe janë të gatshëm të paguajnë për privilegjin. Nuk ka asnjë çmim të rrjedhur që nga ky shkrim, por me specifika si ato është e sigurt që do të jetë e shtrenjtë.

Wildcards: Një mini PC dhe aksesorë Surface

Microsoft Project Volterra desktop
Microsoft

Këto evente ndonjëherë përfshijnë prezantime në fushën e majtë (kush do ta kishte parashikuar Surface Laptop Studio?), por mund t’ju duhet të zvogëloni pritshmëritë tuaja këtë vit. Trajtimi më i madh mund të jetë lëshimi i Project Volterra i ngacmuar më parë, një desktop kompakt që synon zhvilluesit që të ndërtojnë aplikacione të Windows-it të ARM-së me veçori AI. Pra, atëherë nuk do të jetë ekuivalenti i Surface me Mac mini.

Aksesorët mund të jenë të vetmet pika kryesore. Zac Bowden i Windows Central së fundmi ndau imazhe të atyre që ai thotë se janë modele të përditësuara të tastierës Surface dhe Surface Pen që mund të vijnë me Surface Studio 3 përveç shitjes veçmas. Mund të jetë gjithashtu i disponueshëm një rishikim i Surface Mouse. Bowden sugjeroi më tej që mund të shihni një speaker “premium” si dhe një telekomandë të orientuar nga Teams, por nuk dihet më shumë rreth tyre.

Nuk ka patur zhurmë për një telefon Surface Duo 3 dhe Microsoft e vendosi Surface Neo në akull në vitin 2020. Është gjithashtu e vështirë të imagjinohet një rishikim i Surface Go, për këtë çështje. Me përjashtim të surprizave, kjo ngjarje duket e fokusuar në pajisjet kryesore Surface dhe jo shumë gjëra të tjera.

Burimi: Engadget