Ekonomia e eurozonës rritet me 0.7% në tremujorin e dytë, pavarësisht krizës së gazit dhe rritjes së inflacionit

Rritja në ekonominë e eurozonës u përshpejtua në tremujorin e dytë të vitit, por perspektivat e rajonit goditen pasi Rusia vazhdon të reduktojë furnizimet me gaz.

Blloku 19-anëtarësh regjistroi një normë të produktit të brendshëm bruto prej 0.7% në tremujorin e dytë, sipas Eurostat, zyrës së statistikave të Evropës, duke mposhtur pritjet për rritje prej 0.2%. Ajo vjen pas një norme të PBB-së prej 0.5% në tremujorin e parë.

Numrat janë në kontrast të fortë me leximet vjetore negative nga Shtetet e Bashkuara për tremujorin e parë dhe të dytë, pasi eurozona vazhdon të përfitojë nga rihapja e ekonomisë së saj pas pandemisë.

Megjithatë, një numër në rritje i ekonomistëve presin që zona e euros të rrëshqasë në një recesion vitin e ardhshëm, me Nomura, për shembull, që parashikon një tkurrje vjetore prej 1.2% dhe Berenberg duke treguar një ngadalësim prej 1%.

Edhe Komisioni Evropian, krahu ekzekutiv i BE-së, ka pranuar se një recesion mund të jetë në skenë – dhe që në fillim të këtij viti nëse Rusia ndërpret plotësisht furnizimin me gaz të rajonit.

Zyrtarët në Evropë janë bërë gjithnjë e më të shqetësuar për mundësinë e një mbylljeje të furnizimit me gaz, me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen duke thënë se Rusia po “shantazhon” rajonin. Rusia ka mohuar në mënyrë të përsëritur se po armatizon furnizimet e saj me lëndë djegëse fosile.

Megjithatë, Gazprom, gjigandi energjetik i shumicës shtetërore të Rusisë, reduktoi furnizimet me gaz në Evropë përmes tubacionit Nord Stream 1 në 20% të kapacitetit të plotë këtë javë. Në përgjithësi, 12 vende të BE-së po vuajnë tashmë nga ndërprerje të pjesshme në furnizimin me gaz nga Rusia, dhe një pjesë e vogël e të tjerave janë mbyllur plotësisht.

Komisioneri Evropian i Ekonomisë Paolo Gentiloni tha se shifrat e fundit të rritjes ishin “lajm i mirë”.

Pasiguria mbetet e lartë për tremujorët e ardhshëm: [ne] duhet të ruajmë unitetin dhe të jemi të gatshëm t’i përgjigjemi një situate në zhvillim sipas nevojës,” tha ai.

Leximet e PBB-së vijnë në një kohë inflacioni rekord në zonën e euros. Banka Qendrore Evropiane rriti normat e interesit për herë të parë në 11 vjet në fillim të këtij muaji – dhe në mënyrë më agresive se sa pritej – në një përpjekje për të ulur çmimet e konsumit.

Megjithatë, inflacioni në rritje i rajonit po nxitet nga kriza energjetike, që do të thotë se shkurtimet e mëtejshme të furnizimeve me gaz rus mund të rrisin çmimet edhe më shumë.

Duke pasur parasysh faktorët sfidues gjeopolitikë dhe makroekonomikë që kanë qenë në lojë gjatë muajve të fundit, është pozitive të shihet që eurozona të përjetojë rritje dhe me një normë më të lartë se tremujori i kaluar”, tha Rachel Barton, drejtuese e strategjisë për Evropën për Accenture, në një email.

“Megjithatë, është e qartë se ndërprerja e vazhdueshme e zinxhirit të furnizimit, rritja e çmimeve të energjisë dhe nivelet rekord të inflacionit do të kenë një ndikim afatgjatë.”

Ndërkohë, Andrew Kenningham, kryeekonomisti i Evropës në Capital Economics, tha se shifra e PBB-së së së premtes do të shënonte “normën më të mirë të rritjes tremujore për një kohë”.

“Në të vërtetë, lajmet se inflacioni ishte edhe një herë më i lartë se sa ishte parashikuar, vetëm nënvizon se ekonomia po shkon drejt një periudhe shumë të vështirë. Ne presim që një recesion të fillojë më vonë këtë vit,” shtoi ai.

Eurostat publikoi gjithashtu shifra të rishikuara të inflacionit të premten, duke e vendosur inflacionin vjetor në 8.9% në korrik, nga 8.6% në qershor.

Burimi: CNBC