Elon Musk mirëpret ekuipazhin e SpaceX në shtëpi me 50 milion dollarë donacion për bamirësi

Elon Musk befasoi ekuipazhin e tij të parë krejt privat të turistëve hapësinorë me një dhuratë mirëseardhjeje në shtëpi pasi udhëtimi i tyre në orbitë përfundoi të shtunën në mbrëmje: një donacion prej 50 milion dollarësh për bamirësinë e fëmijëve të St Jude.

Themeluesi miliarder i SpaceX shkroi në Twitter menjëherë pas uljes në oqeanin Atlantik në brigjet e Floridës se ai po i jepte paratë drejt qëllimit të deklaruar të misionit për të mbledhur 200 milion dollarë për Spitalin Kërkimor të Fëmijëve St Jude në Tennessee.

Më numëroni dhe mua për 50m$.“- shkruante Elon Musk në tweet. Ekuipazhi kërkoi ndihmën e publikut për të arritur objektivin e tyre për mbledhjen e fondeve.

Jared Isaacman, sponsori dhe komandanti i misionit të njohur si Inspiration4, pagoi SpaceX miliona të panjohura për udhëtimin dhe hodhi vetë 100 milion dollarët e parë për bamirësi.

Lexo: SpaceX nis katër turistë në një udhëtim tre-ditor në hapësirë, gjithçka që duhet të dini

Isaacman, 38 vjeç, një sipërmarrës dhe pilot, tha se ai donte të tregonte se njerëzit e zakonshëm mund të shkonin në orbitë vetë. Ai mbajti një llotari për njërin nga katër vendet dhe një konkurs për klientët në Allentown, Pensilvani, biznesin e përpunimit të pagesave, Shift4 Payments, për një tjetër.

Kapsula e tyre SpaceX u hodh me parashutë në oqean pak para perëndimit të diellit, jo shumë larg nga vendi ku filloi fluturimi i tyre tre ditë më parë.

“Në emër të SpaceX, mirëpritur përsëri në planetin Tokë,” tha një kontrollues i misionit. “Misioni juaj i ka treguar botës se hapësira është për të gjithë ne.”

“Faleminderit shumë, SpaceX,” tha Isaacman. “Ishte një udhëtim i mirë për ne… sapo filluam.”

Ekuipazhi amator ishte i pari që rrethoi botën pa një astronaut profesionist. Kapsula Dragon plotësisht e automatizuar arriti një lartësi jashtëzakonisht të madhe prej  585 kilometrash pas ngritjes të mërkurën. Pasagjerët shijuan pamjet e Tokës përmes një dritareje të madhe në formë flluske të shtuar në krye të kapsulës.

Lexo: Ekuipazhi i SpaceX’s Inspiration4 flet nga orbita

Të katër ishin udhëtarët e parë hapësinorë që përfunduan fluturimin e tyre në Atlantik që nga Apollo 9 në 1969. Dy uljet e mëparshme të ekuipazhit të SpaceX, që transportonin astronautë për NASA, ishin në Gjirin e Meksikës. Anëtarët e ekuipazhit duhej të bënin kontrolle mjekësore para se të shkonin në Qendrën Hapësinore Kennedy me helikopter për një ribashkim me familjet e tyre.

Burimi: The Guardian