Ferma më e madhe e erës lundruese në botë fillon prodhimin e energjisë në Norvegji

Një strukturë e përshkruar si ferma më e madhe e erës lundruese në botë prodhoi energjinë e saj të parë gjatë fundjavës, me më shumë turbina të vendosura për të hyrë në internet përpara se të mbarojë viti.

Në një deklaratë të hënën, firma norvegjeze e energjisë Equinor më i njohur për punën e tij në industrinë e naftës dhe gazit – tha se prodhimi i energjisë nga turbina e parë me erë e Hywind Tampen u zhvillua të dielën pasdite.

Ndërsa era është një burim energjie i rinovueshëm, Hywind Tampen do të përdoret për të ndihmuar operacionet e energjisë në fushat e naftës dhe gazit në Detin e Veriut. Equinor tha se fuqia e parë e Hywind Tampen u dërgua në fushën e naftës dhe gazit Gullfaks.

Jam krenar që tani kemi filluar prodhimin në Hywind Tampen, ferma e erës e parë dhe më e madhe në botë lundruese e Norvegjisë,” tha Geir Tungesvik, nënkryetar ekzekutiv i Equinor për projekte, shpime dhe prokurime.

“Ky është një projekt unik, ferma e parë me erë në botë që fuqizon instalimet e prodhimit të naftës dhe gazit.”

Hywind Tampen ndodhet rreth 140 kilometra (86.9 milje) nga brigjet e Norvegjisë, në thellësi që variojnë nga 260 në 300 metra.

World's largest floating wind farm' begins power production in Norway

Shtatë nga turbinat e fermës së erës janë planifikuar të dalin në qarkullim në vitin 2022, me instalimin e katër të mbeturave në vitin 2023. Kur të përfundojë, Equinor thotë se do të ketë një kapacitet sistemi prej 88 megavat.

Krahas Equinor, kompanitë e tjera të përfshira në projekt janë Vår Energi, INPEX Idemitsu, Petoro, Wintershall Dea dhe OMV.

Equinor tha se Hywind Tampen pritej të plotësonte rreth 35% të kërkesës për energji elektrike të fushave Gullfaks dhe Snorre. “Kjo do të ulë emetimet e CO2 nga fushat me rreth 200,000 ton në vit,” shtoi kompania.

Megjithatë, përdorimi i një ferme me erë lundruese për të ndihmuar në prodhimin e lëndëve djegëse fosile, ka të ngjarë të shkaktojë disa polemika.

Efekti i lëndëve djegëse fosile në mjedis është i konsiderueshëm dhe Kombet e Bashkuara thonë se, që nga shekulli i 19-të, “aktivitetet njerëzore kanë qenë shtytësi kryesor i ndryshimeve klimatike, kryesisht për shkak të djegies së lëndëve djegëse fosile si qymyri, nafta dhe gazi”.

Duke folur në samitin e ndryshimeve klimatike COP27 në Sharm el-Sheikh, Egjipt, javën e kaluar, Sekretari i Përgjithshëm i KB lëshoi ​​një paralajmërim të ashpër për të pranishmit.

“Ne jemi në luftën e jetës sonë dhe po humbasim”, tha Antonio Guterres. “Emetimet e gazeve serrë vazhdojnë të rriten, temperaturat globale vazhdojnë të rriten dhe planeti ynë po i afrohet me shpejtësi pikat e kthesës që do ta bëjnë kaosin klimatik të pakthyeshëm.”

Një industri në zhvillim

Equinor tha se turbinat në Hywind Tampen ishin instaluar në një strukturë betoni lundruese, me një sistem ankorimi të përbashkët. Një avantazh i turbinave lundruese është se ato mund të instalohen në ujëra më të thella se ato me fund fiks.

Në vitin 2017, Equinor filloi operimet në Hywind Scotland, një impiant me pesë turbina, 30 MW që e quan ferma e parë me erë lundruese në botë.

Që atëherë, një sërë kompanish të mëdha kanë bërë lëvizje në këtë sektor.

Në gusht 2021, RWE Renewables dhe Kansai Electric Power nënshkruan një marrëveshje për të vlerësuar realizueshmërinë e një “projekti të erës lundruese në shkallë të gjerë në det të hapur” në ujërat jashtë brigjeve të Japonisë.

Në shtator të atij viti, kompania norvegjeze Statkraft njoftoi një marrëveshje afatgjatë blerjeje në lidhje me një fermë ere lundruese 50 MW – të cilën e ka quajtur gjithashtu “më e madhja në botë” – në brigjet e Aberdeen, Skoci.

Dhe disa muaj më vonë, në dhjetor 2021, u njoftuan planet për tre zhvillime të mëdha të erës në det të hapur në Australi – dy prej të cilave kërkojnë të përfshijnë teknologjinë e erës lundruese.

Ndërkohë, në fillim të këtij viti, Shtëpia e Bardhë tha se do të synonte 15 gigavat kapacitet lundrues të erës në det të hapur deri në vitin 2035.

“Administrata Biden-Harris po fillon veprime të koordinuara për të zhvilluar platforma të reja lundruese të erës në det të hapur, një teknologji në zhvillim e energjisë së pastër që do të ndihmojë Shtetet e Bashkuara të udhëheqin me erën në det të hapur”, thuhet në një deklaratë, e cila u publikua gjithashtu nga Departamenti i Brendshëm i SHBA-së.

Si dhe ambicien prej 15 GW, një “Floating Offshore Wind Shot” synon të reduktojë kostot e teknologjive lundruese me mbi 70% deri në vitin 2035.

Sjellja e teknologjisë lundruese të erës në det të hapur në shkallë do të hapë mundësi të reja për energjinë e erës në det të hapur në brigjet e Kalifornisë dhe Oregonit, në Gjirin e Maine dhe më gjerë,” shtohet deklarata.

Burimi: CNBC