Google zbulon smartphone-t më të rinj, të parët të mundësuar nga çipi i vetë kompanisë

Google zbuloi detajet e plota të telefonave të tij të rinj Pixel 6 dhe Pixel 6 Pro, i pari që funksionon me çipin e tij Google Tensor në vend të procesorit të Qualcomm. Google Tensor u njoftua në gusht.

Sistemi operativ Android i Google funksionon në më shumë se 3 miliardë pajisje në mbarë botën, por telefonat e kompanisë nuk kanë arritur të fitojnë një pjesë të konsiderueshme të tregut. Ka disa arsye për këtë, por kryesore është se njerëzit nuk e dinë se ekzistojnë ose pse duhet të blejnë një telefon Google në vend të një pajisjeje Samsung ose Apple.

Google përsëri po përpiqet të tërheqë klientë të rinj dhe shpreson që procesori i tij i ri, disa veçori unike të softuerit dhe çmimet janë të mjaftueshme për t’i tërhequr ata.

Kompania po përpiqet të kujdeset për dy auditorë këtë vit. Pixel 6 synohet në tregun e mesëm me një çmim fillestar prej 599 dollarë, 100 dollarë më lirë se Pixel 5 i vitit të kaluar. Pixel 6 Pro më i madh, i cili ka një dizajn më premium dhe kamera më të mira, fillon nga 899 dollarë dhe e vendos Google në nivelet më të larta; variojnë kundrejt iPhone 13 $799 dhe Samsung Galaxy S21 5G $799.

Software unik Pixel

Pixel 6 dhe Pixel 6 Pro ofrojnë software unik që nuk mund ta merrni në telefonat e tjerë Android dhe që Google shpreson se do t’i tërheqë konsumatorët. Kompania thotë se shumica e kësaj është falë çipit të ri Tensor.

Çipi Tensor, për shembull, ju lejon të hiqni objekte nga fotot, si p.sh. një objekt në sfond që ju pengon, me një veçori të quajtur “Magic Eraser”. Përmirësime të tjera të kamerës përfshijnë “Face Unblur” i cili heq turbullimin nga një subjekt në lëvizje dhe ofron veçori më të sakta të tonit të lëkurës.

Tensori gjithashtu mundëson diktimin e zërit në më shumë vende.

Telefonat përdorin sistemin e ri operativ Android 12 të Google, i cili ka një veçori të quajtur “Material You” që do të personalizojë automatikisht ngjyrat e ikonave, tekstin e menysë rreth telefonit dhe më shumë, për t’iu përshtatur sfondit tuaj. Kjo veçori mund të nisë në telefona të tjerë, kështu që nuk është tërësisht ekskluzive për Pixel 6 dhe Pixel 6 Pro. Së fundmi, Google po premton deri në pesë vjet përditësime sigurie, që është dy vjet më e gjatë se telefonat e mëparshëm Pixel.

Pixel 6 dhe Pixel 6 Pro

Google Pixel 6 Pro

Ka disa dallime të mëdha midis Pixel 6 dhe Pixel 6 Pro.

Pixel 6 ka një ekran 6.4 inç, ndërsa Pixel 6 Pro ka një ekran më të mprehtë 6.7 inç. Të dy ofrojnë norma të larta të rifreskimit, si telefonat S21 të Samsung dhe modelet më të larta të iPhone 13 Pro të Apple, gjë që e bën lëvizjen të ndihet më e qetë. Ata kanë kamera me kënd të gjerë me rezolucion të lartë për imazhe të mprehta dhe lente ultra të gjera për të vendosur më shumë në çdo foto. Por, Pixel 6 Pro shton një lente të tretë telefoto për zmadhim optik deri në 4x. Dhe Pixel 6 Pro ka një kamerë më të mprehtë në pjesën e përparme sesa Pixel 6.

Ka gjithashtu disa memorie shtesë në Pixel 6 Pro, gjë që mund ta bëjë atë të ndihet më i shpejtë nëse përdorni shumë aplikacione në të njëjtën kohë dhe mund të dërgohet me deri në 512 GB hapësirë ​​ruajtëse, ndërsa Pixel 6 arrin në 256 GB. Të dy telefonat transportohen me 128 GB me çmime të nivelit fillestar.

Dhe së fundi, telefonat karikojnë deri në 50% në vetëm 30 minuta. Sidoqoftë, si telefonat më të rinj Samsung dhe Apple, Google nuk përfshin një karikues në kuti, kështu që do t’ju duhet të blini vetë prizën tuaj USB-C 30 vat për të funksionuar. Pixel 6 ka një bateri të madhe, 4,600 mAh, ndërsa Pixel 6 Pro ka një bateri edhe më të madhe 5,000 mAh. Google premton të paktën një ditë të plotë përdorimi.

Burimi: CNBC