Horoskopi ditor – 16 janar 2023

Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Shqetësimet për paratë ose sigurinë mund t’ju çojnë në skaj. Këto frika mund të jenë të justifikuara ose të pajustifikuara, për ngjarje të vërteta ose hipoteza irracionale, por sido që të jetë, ka të ngjarë të përballeni me to tani. Një telefonatë e papritur nga banka ose një partner biznesi mund të sjellë gjithashtu lajme të këqija – fatmirësisht, ndoshta është e pasaktë dhe nuk është shkak për alarm. Çdo ankth që aktivizohet mund të përfundojë me sulmin ndaj njerëzve që nuk e meritojnë, kështu që përpiquni të ulni veten. Gjërat ndoshta nuk janë aq të këqija!

Demi (20 Prill – 20 Maj)

Konfuzioni dhe sekretet mund të çojnë në përgjigje prekëse. Komunikimi i gabuar ka më shumë gjasa për ju aktualisht, siç janë supozimet e pasakta që lëndojnë ndjenjat. Njerëzit mund të veprojnë jashtë karakterit ose të shmangin të flasin për një çështje të caktuar delikate, gjë që mund të tensionojë marrëdhënien tuaj me ta. Ndonëse mund të jetë konfuze të dini se ka diçka që nuk po thuhet mes jush, do të ishte e mençur të mos e shtyni këtë çështje në publik.

Binjakët (21 Maj – 20 Qershor)

Dikush mund të përpiqet të përfitojë nga një temë e ndjeshme për ju. Moshatarët e paskrupullt mund të ndihen të nxitur nga Chiron i pasigurt për të shfrytëzuar çdo gjë që ata e shohin si dobësi për të nxjerrë një përgjigje nga ju. Ndërsa ata thjesht po përpiqen të tërheqin vëmendjen tuaj ose t’ju largojnë nga loja, ju mund të lëndoheni vërtet nga kjo dhe ta keni të vështirë të fshehni përgjigjen tuaj të vërtetë. Tregojuni atyre se jeni mbi përpjekjet e tyre të vogla për t’ju hedhur poshtë duke qëndruar të fokusuar te qëllimi.

Gaforrja (21 Qershor – 22 Korrik)

Jeni më të prirur ndaj përgjigjeve të hapura emocionale se zakonisht. Të tjerët mund t’ju akuzojnë se jeni tepër dramatik ose shumë i ndjeshëm, dhe të thoni atë që ndjeni vërtet mund të çojë në zhgënjim. Ky reagim ndaj jush që shprehni ndjenjat tuaja të vërteta nuk është i drejtë, por disa njerëz nuk janë të gatshëm të pranojnë se përvoja juaj është e vlefshme. Shfaqja e emocioneve tuaja nuk ju bën një person të dobët – thjesht tregon se jeni në kontakt me jetën tuaj të brendshme. Nëse e ndjeni, lëreni të shfaqet.

Luani (23 Korrik – 22 Gusht)

Familja mund të krijojë kaos për ju për momentin. Ata mund të mos e kuptojnë mentalitetin tuaj, duke ndërhyrë potencialisht në hapësirën tuaj personale dhe filozofitë e tyre. Kjo mund të jetë zhgënjyese, veçanërisht kur përpiqeni të jeni të ndjeshëm ndaj besimeve dhe hapësirës së tyre, por është e pamundur të kontrolloni përgjigjet e çdo personi tjetër. Përpiquni t’i tregoni butësisht se ju nuk pranoni çdo besim që ata kanë, edhe pse i vlerësoni dhe se prisni të njëjtin respekt prej tyre.

Virgjëresha (23 Gusht – 22 Shtator)

Ju mund të jeni duke folur nga një vend negativ sot. Të tjerët mund të flasin për atë që po ndodh në jetën e tyre dhe jetën e familjeve dhe miqve të tyre, por ju mund të ndjeni vazhdimisht nevojën për të ndërhyrë me frikë ose dyshim, duke e kthyer lajmin e tyre të mirë në diçka për t’u shqetësuar. Mendoni me kujdes për fjalët tuaja për të mos e bërë dikë të pakëndshëm dhe mendoni të pyesni veten pse po përpiqeni të katastrofoni për ta. Ju nuk keni nevojë të parashikoni skenarin më të keq.

Peshorja (23 Shtator – 22 Tetor)

Ju mund t’i kushtoni shumë rëndësi asaj që thonë të tjerët. Dikush shumë afër jush mund të mos pajtohet me ju për diçka të tillë si një zgjedhje stili dhe mund të keni vështirësi të vendosni nëse do të ndiqni instinktin tuaj të parë apo do të ndiqni rekomandimet e tyre. Është mirë të dëgjosh mendimet e të tjerëve, veçanërisht kur kujdesesh për ta. Thënë kështu, kur bëhet fjalë për mendimin dhe stilin personal, nuk duhet t’i dorëzoheni automatikisht dikujt që ju thotë të ndryshoni. Bëhu vetvetja!

Akrepi (23 Tetor – 21 Nëntor)

Njerëzit e vështirë në jetën tuaj mund të shkaktojnë kërdi për ju tani. Ata kanë më shumë gjasa të shtypin butonat tuaj, dhe edhe nëse nuk janë të vetëdijshëm për efektin që kanë, është akoma zhgënjyese! Dëshira për t’u përballur me këtë person për zakonet e tij të bezdisshme është e kuptueshme, por në realitet, kjo vetëm mund të krijojë më shumë tension mes jush – dhe të lëndojë ndjenjat e tyre, nëse bëhet në mënyrë jo të duhur. Jini të sjellshëm nëse vendosni të flisni me ta dhe mos digjni asnjë urë që nuk keni nevojë.

Shigjetari (22 Nëntor – 21 Dhjetor)

Frika mund të shpërthejë brenda jush, edhe nëse shikuesit e rastësishëm nuk e kanë idenë. Ju keni më shumë gjasa të izoloheni për momentin për shkak të problemeve të vogla ose shqetësimeve hipotetike të së ardhmes. Përpiquni të kuptoni kur këto çështje bazohen në diçka që mund të mos ndodhë kurrë dhe pyesni veten nëse përballja me të tjerët mbi sulmet e perceptuara do të ndihmojë ose thjesht do të shkaktojë më shumë dramë. Mbani mend: shumica e njerëzve janë shumë të shqetësuar për jetën e tyre për t’u fokusuar në të metat tuaja. Shqetësimet e pabaza nuk duhet të bëhen pengesa të përhershme.

Bricjapi (22 Dhjetor – 19 Janar)

Plagët nga marrëdhëniet e kaluara mund të rrjedhin në të tashmen. Një miqësi ose lidhje e ngushtë mund të duket se po ndjek një libër lojërash nga historia juaj, duke goditur të gjitha shenjat në një mënyrë të pakëndshme të njohur. Mund të ndodhë që po shihni flamuj të kuq – ndoshta ata që i keni injoruar tek personi i mëparshëm. Mund të jetë koha për të qenë të sinqertë me veten për çdo plagë emocionale që ende duhet të ushqehet dhe shërohet. Përpunoni se si ndiheni thellë brenda përpara se të përpiqeni të gjeni dikë të ri.

Ujori (20 Janar – 18 Shkurt)

Mënyra se si jeni njohur nga të tjerët mund të luajë një rol të madh në disponimin tuaj aktual. Ju mund të mendoni se keni kontribuar shumë në një projekt në grup, ose se keni shkëlqyer me veprën tuaj të re të artit dhe jeni gati të dëgjoni lavdërime të kënduara për ju. Ndërsa ka të ngjarë që ju meritoni lëvdata për punën e vështirë që keni bërë, kjo nuk do të thotë se të tjerët do ta njohin atë. Pandjeshmëria e tyre ndaj suksesit tuaj mund të nënkuptojë që ju duhet të jeni nxitës i tifozëve tuaj.

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars)

Autoritetet mund t’ju drejtojnë në drejtimin e gabuar sot. Një mentor personal, ose dikush që do të donte të ishte një figurë mentore për ju, mund t’ju japë këshilla që ju çojnë në rrugën e gabuar – pavarësisht se sa të mira janë motivimet e tyre. Qëndrimi në harmoni me vetveten tuaj të brendshme mund t’ju ndihmojë të shmangni këto gracka, por karizma e tyre mund t’ju bindë të pranoni këshillat e tyre ose madje t’ju bëjë të ndiheni të detyruar t’i pranoni ato. Përdorni gjykimin tuaj më të mirë, jo të tyren.

Burimi: Tarot