iOS 15 është këtu: Gjithçka që duhet të dini para se të azhurnoni iPhone tuaj

iOS 15 i Apple ka mbërritur. Pas eventit të Apple iPhone 13 javën e kaluar, gjiganti i teknologjisë zbuloi se iOS 15 do të ishte përgjithësisht i disponueshëm për shkarkim falas të hënën, së bashku me iPadOS 15. Në event, ne pamë gjithashtu katër modele iPhone 13, iPad të rinj dhe Apple Watch Series 7 të gjitha të debutuara.

Lexo: Këtu është gjithçka që Apple lançoi në eventin e tij online

Për të mos u ngatërruar me lëshimin e javës së kaluar të iOS 14.8, i cili trajtoi një çështje sigurie, iOS 15 sjell veçori të reja për disa breza të iPhone.

Ndërsa ne pamë shumë karakteristika të reja të mbërrijnë këtë pranverë dhe verë me iOS 14.5, iOS 14.6 dhe iOS 14.7, duke përfshirë të qenit në gjendje të zhbllokoni iPhone tuaj me Face ID ndërsa mbani një maskë, ndalimin e aplikacioneve që t’ju ndjekin për qëllime reklamimi dhe mundësia për të zgjedhur një nga katër Zërat Siri, iOS 15 shton edhe më shumë. Karakteristikat e reja të iOS 15 përfshijnë aftësinë për të filluar thirrjet FaceTime me përdoruesit e Android, shpërndarje më të lehtë në iMessage dhe udhëzime më të mira në Maps. Vazhdoni të lexoni për gjithçka që kemi mësuar rreth iOS 15 deri më tani, përfshirë kur do të dalë në përgjithësi, si ta shkarkoni dhe disa nga veçoritë më të mëdha të reja.

Data e lëshimit të iOS 15: 20 shtator

Apple fillimisht zbuloi iOS 15 në Konferencën vjetore të Zhvilluesve në mbarë botën më 7 qershor, siç është tipike. Sistemi i ri operativ ishte i disponueshëm për zhvilluesit dhe u bë i disponueshëm për t’u shkarkuar si një beta publike më 30 qershor.

Në eventin iPhone 13 më 14 shtator, Apple njoftoi se iOS 15 do të ishte përgjithësisht i disponueshëm për shkarkim falas më 20 shtator.

Kjo ndjek modelin tipik të lëshimit të iOS të Apple, me software-n që zakonisht mbërrin brenda një jave nga një event lançimi të iPhone.

Dhe nëse keni mbajtur të njëjtin iPhone që nga viti 2015 ose më vonë, ka të ngjarë të keni të drejtë të merrni iOS 15. iOS 15 i Apple është në dispozicion në iPhone 6S dhe çdo iPhone më tutje.

Përmirësimet FaceTime: audio hapësinore, mbështetje për Android dhe Windows

FaceTime do të ofrojë audio hapësinore për të bërë që zërat e njerëzve të vijnë nga pozicioni i tyre në ekran, duke i bërë bisedat tuaja video të ndihen më të natyrshme dhe të gjalla. FaceTime gjithashtu do të fillojë të duket më shumë si Zoom, duke ju lejuar të shihni të gjithë pjesëmarrësit në një pamje të rrjetit, të planifikoni thirrje dhe të ndani lidhje me thirrjet që mund të arrihen përmes shfletuesit në pajisjet Google Android dhe Microsoft Windows.

Karakteristikat e shpërndarjeve në iMessage

iOS 15 shton disa veçori të reja të shpërndarjeve në iMessage për fotografi, artikuj lajmesh dhe lista për këngë. Kur një mik ju dërgon fotografi të shumta përmes iMessage, ato do të shfaqen në një formacion kolazh dinamik që ju lejon të kaloni nëpër to ose të prekni për të parë të gjithë grupin në aplikacionin tuaj të fotografive. Nëse dëshironi të hyni në të njëjtat fotografi më vonë, do t’i gjeni të ruajtura në një dosje të re Shared with You, si dhe të përziera me fotot dhe kujtimet tuaja. Ju gjithashtu do të gjeni artikuj të lajmeve dhe lista për këngë të ndara përmes iMessage në skedat e reja të Shared with You tabs në aplikacionet tuaja të Lajmeve dhe Apple Music.

Përditësimi i Hartave të Apple: të dhënat 3D të rrugës, udhëzimet në këmbë AR dhe paralajmërimet e motit

Apple Maps merr një azhurnim me më shumë të dhëna mbi lartësinë, ngjyrat e rrugëve dhe drejtimet, etiketat e pasura, pikat referuese 3D dhe modalitetin e përmirësuar të natës. Për sa i përket transportit publik, ju gjithashtu mund të lidhni ndalesat e transportit publik në afërsi dhe informacionin e stacionit në pajisjet tuaja iPhone dhe Apple Watch dhe të merrni përditësime dhe njoftime automatike ndërsa hipni dhe i afroheni ndalesës. Kur udhëtoni në këmbë, një veçori e re e realitetit të shtuar ju lejon të skanoni ndërtesat pranë në zonë me kamerën e iPhone për të përcaktuar pozicionin e tyre të saktë për drejtime më të sakta të ecjes, të cilat gjithashtu paraqiten në realitetin e shtuar.

Hartat gjithashtu mund të ndikojnë në paralajmërimet e motit në rrugët e sugjeruara në iOS 15. Redditor ChrisSDreiling, i cili vuri re përditësimin në iOS 15 beta 3, thotë se Maps do t’ju njoftojë nëse ka vërshime të shpejta në udhëtimin tuaj dhe sugjeron rrugë alternative për të shmangur motin ekstrem. Edhe pse llojet e tjera të paralajmërimeve të motit nuk u përmendën në postimin e ChrisSDreiling, do të jetë interesante të shihet nëse më shumë paralajmërime të motit do të shtohen para lëshimit të përgjithshëm të iOS 15.

Selfie për njohjen e fytyrës për të vërtetuar kartat dixhitale të identitetit në aplikacionin Wallet

Në WWDC këtë pranverë, Apple njoftoi se do të shtojë mbështetjen e kartës së identitetit për aplikacionin Wallet në iOS 15, duke ju lejuar të mbani versione dixhitale të kartave të identifikimit të lëshuara nga qeveria, si patentë shoferi në iPhone tuaj. Karakteristika ID nuk është në lëshimin fillestar të iOS 15 dhe është ende e paqartë se si do të funksionojë saktësisht. (Do të jetë gjithashtu vetëm për përdoruesit amerikanë.) Sipas kodit të zbuluar nga 9to5Mac në iOS 15 beta 4 për zhvilluesit, Apple mund të jetë duke përdorur selfie të njohjes së fytyrës për të vërtetuar kartat tuaja dixhitale të identitetit kur i shtoni në portofolin tuaj. Disa aplikacione bankare tashmë e përdorin këtë veçori të vërtetimit të selfies për të vërtetuar përdoruesit kur regjistroheni me pajisje të reja.

Si ta shkarkoni iOS 15?

Tani që iOS 15 është përgjithësisht i disponueshëm, me shumë mundësi keni marrë një njoftim nga Apple që ju bën të ditur se mund të përditësoni. Ose mund ta bëni me dorë, duke shkuar te aplikacioni Cilësimet> Të përgjithshme> Përditësimi i softuerit dhe nën seksionin Also Available, prekni Përditëso në iOS 15. (Settings app > General > Software Update > Also Available, shtypni Upgrade to iOS 15).

Nëse e keni instaluar tashmë iOS 15 beta në telefonin tuaj, mund ta çinstaloni para se të shkarkoni versionin përfundimtar të iOS.

Burimi: CNet