Karantinimet e reja të Kinës për Covid janë një tjetër kërcënim për ekonominë

Lufta e Rusisë në Ukrainë po trondit ekonominë globale ndërsa politikëbërësit garojnë për të vënë nën kontroll inflacionin e lartë. Por përgjigja e Kinës ndaj shpërthimit të saj më të keq të Covid-19 në dy vitet e fundit është një kujtesë se konflikti nuk është rreziku i vetëm për rimëkëmbjen.

Çfarë po ndodh: Ekonomia e dytë më e madhe në botë po ecën përpara me strategjinë e saj “zero-Covid”, edhe pse shumë qeveri të tjera vendosin se është koha të mësojnë të jetojnë me virusin.

Shenzhen, një qendër e rëndësishme e teknologjisë, ka hyrë në një bllokim njëjavor pasi qyteti regjistroi 66 raste pozitive të shtunën. Të gjitha bizneset, përveç atyre që konsiderohen thelbësore, kanë ndërprerë funksionimin ose kanë zbatuar punën nga shtëpia. Shanghai, qendra më e madhe e biznesit në Kinë, ka vendosur gjithashtu masa të rrepta pas një rritje të rasteve, duke mbyllur shkollat ​​dhe kinematë dhe duke kufizuar udhëtimin në qytet.

Kush goditet: Foxconn, një nga furnizuesit më të mëdhenj të Apple, ka pezulluar operacionet e saj në Shenzhen, ku ka dy kampuse të mëdha. Ai tha të hënën se data që do të rifillojë puna e fabrikës do të “këshillohet nga qeveria lokale”.

Kompania tajvaneze tha se kishte zhvendosur prodhimin në vende të tjera për të “minimizuar ndikimin e mundshëm” nga ndërprerja, por nuk specifikoi se cilat vendndodhje do të kryenin punë shtesë.

Pasiguria rreth prodhimit të Foxconn është një shenjë se si përgjigja e Kinës ndaj rritjes së infeksioneve të koronavirusit do të valëvitet në të gjithë botën. Vendi regjistroi 2,125 raste lokale të dielën në 58 qytete.

Bllokimet në Kinë mund të rrisin më tej kostot e transportit me kontejnerë, të cilat mbeten jashtëzakonisht të larta, dhe të përleshin zinxhirët globalë të furnizimit që ende po përpiqen të zgjidhin vonesat e lidhura me pandeminë.

“Nëse gjendet një rast në portin Yantian [në Shenzhen], atëherë mund të ketë një pezullim të portit për të paktën dy javë,” u thanë klientëve të hënën ekonomistët në ING. “Kjo do të ndikojë më pas eksportet dhe importet e pjesëve dhe mallrave elektronike.”

Kjo mund ta bëjë inflacionin edhe më keq. Shpenzimet brenda Kinës, një motor i rëndësishëm i rritjes së vendit, mund të ndikohen gjithashtu nga një valë e re kufizimesh Covid.

Kjo është sigurisht situata më e keqe e virusit në Kinë që nga bllokimi i Wuhan dhe kërcënon perspektivën e rritjes pasi konsumi i brendshëm do të marrë një goditje tjetër,” thanë të hënën ekonomistët e Commerzbank Hao Zhou dhe Bernd Weidensteiner.

Mos harroni: objektivi i rritjes së Kinës prej rreth 5.5% këtë vit ishte tashmë më i ulëti në tre dekada. Ekonomia e vendit u zgjerua me 8.1% në vitin 2021, por ritmi i rritjes ra ndjeshëm në muajt e fundit të vitit.

Lufta e ka sjellë botën në prag të një krize ushqimore

Svein Tore Holsether thotë se bota po kujdeset drejt një krize ushqimore që mund të prekë miliona njerëz.

Çmimet rekord të larta të gazit natyror kanë detyruar kompaninë që ai drejton, prodhuesin e plehrave Yara International, të kufizojë prodhimin e saj të amoniakut dhe uresë në Evropë në 45% të kapacitetit. Me më pak nga këta dy përbërës thelbësorë bujqësorë, ai pret efekte të dëmshme për furnizimet globale të ushqimit.

Nuk është çështja se a do të kemi një krizë ushqimore. Është se sa e madhe do të jetë ajo krizë,” më tha Holsether.

Hap prapa: Më shumë se dy javë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, çmimet e produkteve kryesore bujqësore të prodhuara në rajon janë rritur deri në qiell. Problemi më i madh është gruri, një element kryesor i qilarit. Furnizimet nga Rusia dhe Ukraina, të cilat së bashku përbëjnë pothuajse 30% të tregtisë globale të grurit, tani janë në rrezik. Çmimet globale të grurit arritën nivelin më të lartë të të gjitha kohërave javën e kaluar.

Ka edhe më shumë: Një problem tjetër madhor është qasja në pleh. Esenciale për fermerët që të arrijnë objektivat e tyre të prodhimit për të korrat, nuk ka qenë kurrë më e shtrenjtë, pasi eksportet nga Rusia po ndalen. Prodhimi në Evropë është ulur gjithashtu falë çmimit në rritje të gazit natyror, një përbërës thelbësor në plehrat me bazë azoti si ureja.

Situata po bie këmbanat e alarmit për ekspertët globalë të ushqimit. Ministrat e Bujqësisë nga vendet e G7 u takuan të premten për të diskutuar pasojat e afërta.

Çdo rritje e mëtejshme në nivelet e çmimeve të ushqimit dhe paqëndrueshmëria në tregjet ndërkombëtare mund të kërcënojë sigurinë ushqimore dhe ushqimin në shkallë globale, veçanërisht në mesin e më të rrezikuarve që jetojnë në mjedise me siguri të ulët ushqimore”, thanë ata në një deklaratë pas takimit.

Rusia dhe Ukraina shërbejnë si shporta e bukës për vendet në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut që varen nga importet. Shtetet e Bashkuara dhe Evropa do të ndjejnë gjithashtu dhimbjen, pasi rritja e çmimeve për mallrat e rëndësishme bujqësore do të prekë bizneset që prodhojnë ushqime në çdo treg.

Burimi: CNN