Kriptovalutat bien, me bitcoin me 7% dhe eter me 8% në 24 orët e fundit

Çmimet e Bitcoin ranë ndjeshëm të enjten mbrëma, ndërsa çmimet e eterit gjithashtu u zhytën, duke fshirë afro 150 miliardë dollarë nga tregu i kriptove.

Bitcoin ra rreth 7% në 24 orët e fundit dhe ra deri në 38,287 dollarë në të njëjtën periudhë, sipas CoinDesk. Ai u tregtua për herë të fundit me 39,010 dollarë që nga ora 4:43 e mëngjesit ET, sipas të dhënave të CoinDesk.

Ether, kriptomonedha e dytë më e madhe sipas kapitalit të tregut, u zhyt gati 8% në 24 orët e fundit. Ai tregtohej me 2,878 dollarë që nga ora 4:43 e mëngjesit ET, pasi ra deri në 2,809,51 dollarë në 24 orët e fundit, sipas CoinDesk.

Rreth 147 miliardë dollarë u fshinë nga i gjithë tregu i kriptomonedhave në 24 orët e fundit, sipas Coinmarketcap.com

Rënia e kriptomonedhave pason humbjet e Wall Street të enjten. Nasdaq ra pothuajse 5% këtë javë dhe S&P 500 është në javën e tretë radhazi të humbjeve.

Ndërsa yield-i 10-vjeçar i thesarit të SHBA u rrit në fillim të kësaj jave, rritja e normave ka bërë që investitorët të heqin pozitat e tyre në aktivet më të rrezikshme. Rendimentet lëvizin në kundërshtim me çmimet.

Rezerva Federale ka treguar gjithashtu se planifikon të fillojë reduktimin e bilancit të saj, si dhe zvogëlimin e obligacioneve dhe rritjen e normave të interesit.

Një rast i zakonshëm investimi për bitcoin është se ai shërben si një mbrojtje kundër rritjes së inflacionit si rezultat i stimulit të qeverisë, por analistët thonë se rreziku është që një Rezervë Federale më e ashpër mund të heqë erën nga velat e bitcoin.

Megjithatë, ndërsa yield-et u tërhoqën më vonë gjatë javës, analisti i lartë i tregut të firmës Oanda, Edward Moya tha se ishte “pak zhgënjyese të mos shihje se bitcoin reagon më pozitivisht ndaj ndryshimit të yield-eve të thesarit”.

Çmimet e Bitcoin kanë rënë ndjeshëm që nga nëntori, duke rënë me më shumë se 40% nga një nivel rekord prej rreth 69,000 dollarë.

Disa ekspertë paralajmërojnë se tregu i kriptove mund të shkojë drejt një rënie së shpejti, pasi kontrolli i shtuar rregullator dhe luhatjet intensive të çmimeve ulën perspektivat e bitcoin.

Rregullatorët po godasin gjithashtu kriptovalutat. Kina ndalon plotësisht të gjitha aktivitetet e lidhura me kriptografinë dhe autoritetet amerikane po shtrëngojnë gjithashtu disa aspekte të tregut.

Në një njoftim të së enjtes, Moya e Oanda kishte parashikuar se bitcoin mund të binte nën 40,000 dollarë pasi banka qendrore e Rusisë kishte propozuar një ndalim të përdorimit dhe minierave të kriptomonedhave në territorin rus, duke pretenduar se monedha digjitale përbën një rrezik për “stabilitetin financiar dhe sovranitetin e politikës monetare. ”

Rusia është ndër tre vendet e para për minierën e bitcoin, vuri në dukje ai.

Burimi: CNBC