Kur është koha më e mirë për rezervimin e pushimeve verore për të kursyer para?

Me çmimet në rritje, shumë prej nesh do të luftojnë për të përballuar një pushim veror këtë vit.

Paketat e pushimeve janë rreth 19 për qind më të shtrenjta se vitin e kaluar, ka zbuluar një studim nga grupi i konsumatorëve Who?.

Dhe fluturimet verore midis Britanisë së Madhe dhe Evropës janë rreth 32 përqind më të shtrenjta se vitin e kaluar, mesatarisht 237 £ (271 €) krahasuar me 180 £ (206 €), sipas motorit të kërkimit të udhëtimeve Kayak.

Çmimet për distanca të gjata janë rritur gjithashtu, nga një mesatare prej 617 £ (705 €) në 2022 në 785 £ (896 €) – ose rreth 27 përqind.

Por kjo nuk e ka shuar dëshirën tonë për të udhëtuar: shembull: kërkimet për fluturime verore në MB janë rritur rreth 41 për qind krahasuar me vitin e kaluar.

Nëse jeni të vendosur të mos lejoni që kriza e kostos së jetesës të prishë planet tuaja të udhëtimit, shikoni këto këshilla për rezervimin e pushimeve të lira në 2023.

Rezervoni fluturimet verore dhe trenat tani për të kursyer para

Çmimet pritet të rriten vetëm me afrimin e sezonit të pikut.

Fluturimet me distanca të gjata janë rreth 54 për qind më të lira 178 ditë përpara, sipas Kayak – kështu që rezervoni në janar për të marrë ofertat më të mira për verën.

Nëse keni vështirësi të planifikoni gjashtë muaj përpara, zgjidhni një fluturim me një politikë fleksibël anulimi, në mënyrë që të mund të riorganizoni rezervimin tuaj nëse planet tuaja ndryshojnë. Udhëtimet evropiane ofrojnë pak më shumë fleksibilitet – por jo shumë. Rezervimi 141 ditë (rreth pesë muaj) përpara mund t’ju kursejë rreth 47 për qind, thotë Kayak. Blini fluturimet tuaja deri në shkurt për të siguruar çmimin më të mirë.

Pushimi me tren ju jep më shumë liri veprimi. Eurostar këshillon të rezervoni 120 ditë (katër muaj) përpara për çmimet më të mira.

Transportuesi hekurudhor ndërkombëtar gjithashtu ju lejon të ndryshoni rezervimin tuaj sa herë të dëshironi pa tarifë shkëmbimi deri në shtatë ditë para nisjes – ideale për udhëtarët e pavendosur.

Udhëtoni në sezonin ‘sup’ për të ulur kostot

Sezoni i ‘sup’ i referohet muajve në të dyja anët e pikut të verës. Ndërsa çmimet më të mira zakonisht mund të gjenden midis marsit dhe prillit ose shtatorit dhe tetorit, ka marrëveshje që duhen pasur përpara fillimit të pushimeve shkollore në korrik.

Udhëtimi në qershor, në vend të korrikut dhe gushtit, mund të ulë çmimin e fluturimit tuaj me më shumë se një të tretën.

Dhomat e hoteleve shpesh janë gjithashtu më të lira jashtë muajve më të ngarkuar të verës.

Si një bonus shtesë, plazhet dhe atraksionet turistike do të jenë më pak të mbushura me njerëz gjatë sezonit të shpatullave.

Merrni një arratisje të përshtatshme gjatë ditës së javës

Fluturimi të martën mund të ulë kostot me rreth 15 për qind në krahasim me nisjen të shtunën – dita më e shtrenjtë për të nisur një udhëtim në Evropë – thotë Kayak.

Për udhëtimet me distanca të gjata, fluturimet e së martës janë rreth 9 për qind më lirë se nisjet e së premtes.

Nëse po udhëtoni me tren, largimi të martën ose të mërkurën mund t’ju kursejë para, sipas Eurostar.

Zgjidhni destinacionin tuaj me kujdes

Zgjedhja e një destinacioni me një monedhë vendase më të dobët se e juaja mund të zvogëlojë ndjeshëm shpenzimet tuaja të udhëtimit. Japonia, Turqia dhe India janë aktualisht të gjitha zgjedhje të mira.

Të dhënat nga Qendra e Fluturimeve në Mbretërinë e Bashkuar zbulojnë se cilat tarifa ajrore kanë rënë në vitin 2023. Ndërsa fluturimet për në Zelandën e Re janë 81 për qind më të shtrenjta krahasuar me vitin e kaluar dhe fluturimet për në Afrikën e Jugut janë rritur 42 për qind, tarifat ekonomike për në Maldive kanë rënë 14 për qind.

Kosta Rika, Argjentina dhe Kili gjithashtu mund të jenë opsione të mira, pasi çmimet e fluturimeve janë rritur pak që nga viti 2022 sipas agjencisë së udhëtimit.

Nëse po kërkoni të rezervoni një paketë pushimi, të dhënat e Who? tregojnë se duhet të shmangni Greqinë, ku çmimet janë rritur me 30 për qind vitin e fundit.

Nga gjashtë destinacionet e njohura që ata krahasuan – përfshirë Qipron, Greqinë, Italinë, Portugalinë, Turqinë dhe Spanjën – Portugalia pa rritjen më të vogël të çmimeve me një mesatare prej 7 përqind.

Nëse jeni të gatshëm të lejoni që çmimi të diktojë destinacionin tuaj, shikoni ofertat e paketave të pushimeve në faqet e internetit si Wowcher dhe Groupon – disa prej të cilave ju dërgojnë në një vend surprizë.

Burimi: Euronews