Ky vend pretendon se nuk ka pasur as një rast të vetëm Covid-19

Në gati dy vjet që kur filloi pandemia, Turkmenistani nuk ka parë një rast të vetëm të Covid-19.

Ose të paktën, kjo është ajo që pretendon qeveria sekrete, autoritare e vendit të Azisë Qendrore.

Turkmenistani, një ish-republikë sovjetike ku jetojnë gati 6 milionë njerëz, është një nga të paktën pesë vendet që nuk kanë raportuar asnjë rast të koronavirusit, sipas një përmbledhjeje të të dhënave të mbledhura nga Universiteti Johns Hopkins dhe Organizata Botërore e Shëndetit. Tre prej tyre janë ishuj të izoluar në Paqësor dhe i katërti është Koreja e Veriut, një shtet vetmitar i kontrolluar fort.

Presidenti represiv i Turkmenistanit Gurbanguly Berdymukhamedov, i cili ka qeverisur që nga viti 2006, ka hedhur poshtë raportet për Covid-19 në vend si “të rremë” dhe u tha Kombeve të Bashkuara në një fjalim të martën se përgjigja ndaj pandemisë nuk duhet të “politizohet”.

Por organizatat e pavarura dhe gazetarët dhe aktivistët jashtë Turkmenistanit thonë se ka prova që vendi po lufton me një valë të tretë e cila po mposht spitalet dhe vret dhjetëra njerëz – dhe paralajmërojnë se Presidenti po zvogëlon kërcënimin e virusit vdekjeprurës në një përpjekje për të ruajtur imazhin e tij publik.

Women wearing protective face masks cross a road in Ashgabat, Turkmenistan, on July 15, 2020.

Ruslan Myatiev, një i dëbuar nga Turkmenistani dhe redaktor i organizatës së pavarur të lajmeve me bazë në Hollandë, Turkmen News, tha se ai ka mbledhur personalisht emrat e më shumë se 60 njerëzve për të cilët ai tha se kanë vdekur nga Covid-19 brenda vendit, përfshirë mësues, artistë dhe mjekët.

Myatiev tha se ai i ka verifikuar të gjitha vdekjet e regjistruara me shënime shëndetësore dhe rreze X, duke zbuluar dëmtime të rënda të mushkërive dhe trajtim mjekësor në përputhje me viktimat e koronavirusit.

“Në vend që ta pranojë atë dhe të bashkëpunojë me bashkësinë ndërkombëtare, Turkmenistani vendosi të fusë kokën në rërë,” tha Myatiev.

Qeveria e Turkmenistanit nuk iu përgjigj kërkesave të CNN për koment.

Ndërsa Covid-19 u përhap në të gjithë botën në fillim të vitit 2020, Turkmenistani këmbënguli se nuk kishte raste, edhe pse vendet kufitare raportuan shpërthime deri në qiell.

Irani, me të cilin Turkmenistani ndan një kufi të gjatë tokësor, ka raportuar një nga shpërthimet më të mëdha në botë Covid-19 me gati 5.5 milion raste të përgjithshme, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH).

Burimi: CNN