Lufta në Ukrainë ka tashmë ekspozitën e saj muzeale

Jo shumë kohë më parë, trupat ruse po goditnin kryeqytetin e Ukrainës – tani historia e këtij kapitulli të pushtimit po tregohet në një muze. Edhe pse lufta shpërthen në vende të tjera në vend, ukrainasit po mblidhen në një ekspozitë të re në Kiev ku shfaqen artefakte të gjetura pasi ushtria ruse u detyrua të tërhiqej nga zonat që pushtoi përreth kryeqytetit. Raketat, racionet ushqimore, helmetat dhe objektet e tjera të braktisura në rajonin në veri të Kievit po shfaqen në një ekspozitë në një muze të Luftës së Dytë Botërore, i njohur si “Lufta e Madhe Patriotike” në Ukrainë.

Kutitë e xhamit shfaqin shënime personale dhe kartat e kreditit të ushtarëve rusë të vrarë në vijën e frontit në një regjistrim të hershëm jetik të gjakderdhjes.

Pasaportat e tyre tregojnë se sa të rinj ishin. Një targë e thyer siberiane dëshmon se disa erdhën nga larg.

Pasaporta dhe sende të tjera që u përkisnin ushtarëve rusë, të ekspozuara në ekspozitën “Kryqëzimi i Ukrainës”. Burimi: Nicole Tung për The New York Times

Ka gjithashtu kavanoza me supë me borscht hallall të furnizuara për luftëtarët myslimanë çeçenë të regjistruar nga lideri i tyre Ramzan Kadyrov, një besnik i ashpër i Vladimir Putinit.

Kuratori Yuriy Savchuk tha se ai dëshironte “t’i përgjigjej propagandës ruse“, duke shtuar se Moska ka ngritur shfaqjen e saj “mbi të ashtuquajturin fashizëm që duhet luftuar në Ukrainë.

“Ju mund ta shihni dhe ta prekni luftën me majat e gishtave këtu”, shtoi ai.

“Kjo është gjithashtu çështja: të tronditësh njerëzit që të kuptojnë se çfarë po ndodh.”

Çizmet e lëna pas nga ushtarët rusë janë rregulluar brenda një ylli të kuq në muze. Burimi: Nicole Tung për The New York Times

Mund të duket e çuditshme që ukrainasit duhet të duan një kujtesë të një lufte që ata ende po jetojnë. Por jo të gjithë në Ukrainë ishin dëshmitarë të luftimeve të dorës së parë – dhe shumë duan të kuptojnë se çfarë ndodhi.

“Është vërtet e vështirë ta shikosh këtë”, tha vizitorja 26-vjeçare Zoya Didok.

“Është një gjë e mirë që nuk kam jetuar në një nga ato fshatra kur rusët ishin atje.”

Uniforma e një ushtari rus, majtas, në muze. Burimi: Nicole Tung për The New York Times

Dëshmi rrëqethëse

Në bodrumet e muzeut, ka një rindërtim të një strehe të improvizuar nga qyteti Hostomel, afër aeroportit të Kievit. Origjinali strehoi dhjetëra njerëz për 37 ditë – mes tyre fëmijë dhe një foshnjë gjashtë muajshe. Dy persona vdiqën në kushte të lagështa dhe johigjienike.

Në një ekran në mur, nëna e foshnjës jep dëshmi rrëqethëse në video.

Në katin e parë, një portë kishe e dëmtuar nga copëza bombash hapet për të zbuluar një dhomë që shfaq vepra arti të frymëzuara nga konflikti.

Artistët ukrainas kanë ripërdorur gjithashtu materiale nga pushtimi rus për të shprehur dhimbjen e tyre.

Qirinjtë e djegur poshtë një pikture të Krishtit të shkatërruar nga lufta, i bëjnë nder të vdekurve, si dhe për trashëgiminë fetare të dëmtuar të Ukrainës.

Një pikturë e dëmtuar nga copëzat e nxjerra nga një kishë e shkatërruar në Ukrainë. Burimi: Nicole Tung për The New York Times

Një granatë e fshehur nën një lodër në një gropë rëre kujton fëmijërinë që miliona të rinj ukrainas kanë humbur.

Ekziston gjithashtu një memorial i thyer i Luftës së Dytë Botërore nga Hostomel, duke tërhequr një paralele të fuqishme midis dy konflikteve. Pushtuesit e sotëm janë pasardhës të heronjve të djeshëm.

Ekspozita e titulluar “Ukraina – Kryqëzimi”, është e vendosur në Muzeun Kombëtar të Historisë së Ukrainës në Luftën e Dytë Botërore.

Artefaktet u mblodhën midis 4 prillit dhe 5 majit – dhe hapja e shpejtë e shfaqjes më 8 maj erdhi me ndihmën e ushtrisë dhe qeverisë ukrainase.

Një helikë nga një helikopter rus i shkatërruar, djathtas, dhe fragmente të tjera të pajisjeve ushtarake në shfaqjen “Ukraina e kryqëzuar” në Kiev, kryeqyteti i vendit. Burimi: Nicole Tung për The New York Times

Burimi: News18