PayPal pezullon shërbimet e saj në Rusi për shkak të luftës në Ukrainë

PayPal tha të shtunën se po pezullonte shërbimet e saj në Rusi, duke shtuar numrin e firmave që tërhiqen nga vendi në përgjigje të pushtimit të Ukrainës.

Në rrethanat aktuale, ne po pezullojmë shërbimet e PayPal në Rusi”, tha Dan Schulman, CEO i PayPal, në një letër drejtuar qeverisë ukrainase.

Letra u postua në Twitter nga ministri i transformimit digjital i Ukrainës, Mykhailo Fedorov, i cili u ka bërë presion bizneseve, përfshirë Apple, Microsoft, për të ndërprerë lidhjet me Rusinë.

Pra tani është zyrtare: PayPal mbyll shërbimet e saj në Rusi duke përmendur agresionin e Ukrainës”, shkroi Fedorov të shtunën në Twitter. “Faleminderit @PayPal për mbështetjen tuaj!”

Një zëdhënës i PayPal konfirmoi se kompania po mbyllej në Rusi. Kompania do të “vazhdojë punën për të përpunuar tërheqjet e klientëve për një periudhë kohore, duke siguruar që balancat e llogarive të shpërndahen në përputhje me ligjet dhe rregulloret në fuqi”, tha zëdhënësi për CNBC.

Përpunuesi i pagesave kishte ndërprerë tashmë shërbimet e brendshme në Rusi në vitin 2020. Ky veprim i fundit lidhet me biznesin e tij të mbetur në vend, duke përfshirë funksionet e dërgimit dhe marrjes dhe aftësinë për të kryer transferime ndërkombëtare nëpërmjet platformës së dërgesave të emigrantëve Xoom të PayPal.

Rusët u penguan të hapnin llogari të reja PayPal në fillim të kësaj jave, tha kompania.

PayPal është organizata më e fundit e pagesave që ndërpreu lidhjet me Rusinë, e cila tani përballet me një breshëri sanksionesh nga Perëndimi për vendimin e Presidentit Vladimir Putin për të pushtuar Ukrainën.

Burimi: CNBC