Perëndimi po përpiqet të shkatërrojë ekonominë e Rusisë. Dhe analistët mendojnë se mund të ketë sukses

Vendet perëndimore i janë përgjigjur pushtimit rus të Ukrainës me një sërë sanksionesh që synojnë të gjymtojnë ekonominë e vendit dhe ekonomistët sugjerojnë se mund të funksionojë.

Grupi i Shtatë, ose G-7, ekonomitë kryesore kanë vendosur sanksione të paprecedentë ndëshkuese kundër Bankës Qendrore të Rusisë së bashku me masat e përhapura nga Perëndimi kundër oligarkëve dhe zyrtarëve të vendit, duke përfshirë presidentin rus Vladimir Putin.

Bankat kryesore ruse janë ndaluar nga sistemi i pagesave ndërkombëtare SWIFT, duke i penguar ato nga komunikimi i sigurt ndërkombëtar dhe duke i përjashtuar nga pjesa më e madhe e sistemit financiar global.

Sanksionet e shpallura nga SHBA gjatë fundjavës kishin në shënjestër gjithashtu Fondin e Pasurisë Kombëtare të Federatës Ruse dhe Ministrinë e Financave të Federatës Ruse.

Ato gjithashtu ndalojnë efektivisht investitorët perëndimorë që të bëjnë biznes me bankën qendrore dhe ngrijnë asetet e saj jashtë shtetit, jo më pak rezervat e mëdha në valutë të huaj që CBR ka përdorur si një mbrojtës kundër zhvlerësimit të aseteve vendase.

Në goditjen e fundit ndaj Moskës, presidenti i SHBA Joe Biden njoftoi të martën se fluturimet ruse do të ndalohen nga hapësira ajrore e SHBA-së, pas vendimeve të ngjashme nga BE dhe Kanada.

Lexo: Sanksionet e ashpra që po vendosen ndaj Rusisë dhe reagimi i saj

Ministri francez i financave Bruno Le Maire tha të martën në një radio franceze se qëllimi i raundit të fundit të sanksioneve ishte “të shkaktonte kolapsin e ekonomisë ruse”.

Rubla ruse ka rënë që kur Rusia pushtoi fqinjin e saj javën e kaluar dhe arriti nivelin më të ulët historik prej 109.55 kundrejt dollarit të mërkurën në mëngjes. Aksionet ruse kanë parë gjithashtu shitje masive. Bursa e Moskës u mbyll për të tretën ditë radhazi të mërkurën pasi autoritetet u përpoqën të frenonin gjakderdhjen në çmimet e aseteve lokale.

Ndërkohë, huadhënësi më i madh i vendit, Sberbank, doli nga operacionet e tij evropiane dhe pa aksionet e tij të listuara në Londër të bien më shumë se 95% për t’u tregtuar me një qindarkë. Aksionet e lojtarëve të tjerë kryesorë të vendit në bursën e Londrës, duke përfshirë Rosneft dhe Lukoil, gjithashtu ranë.

CBR të hënën më shumë se dyfishoi normën bazë të interesit të vendit nga 9.5% në 20% në një përpjekje për të kufizuar pasojat, por analistët besojnë se masa për të ngrirë rezervat e saj valutore është çelësi për të bllokuar aftësinë e saj për të stabilizuar ekonominë ruse.

Ekonomisti suedez dhe ish-bashkëpunëtori i lartë i Këshillit Atlantik, Anders Aslund, postoi të mërkurën në Twitter se sanksionet perëndimore në mënyrë efektive “shkatërruan financat ruse brenda një dite”.

Situata ka gjasa të bëhet më e keqe se në vitin 1998, sepse tani nuk ka një fund pozitiv. Të gjitha tregjet e kapitalit të Rusisë duket se janë fshirë dhe ata nuk kanë gjasa të kthehen me asgjë më pak se reforma të thella,” shtoi ai.

Përballë një ‘krize të rëndë financiare’

Ndërsa më parë CBR mund të mbështetej në rezervat e saj për të zbutur çdo paqëndrueshmëri të përkohshme në rubla, ajo nuk është më në gjendje ta bëjë këtë. Në vend të kësaj, ajo do të duhet të rregullojë normat dhe masat e tjera jo-tregtare për të stabilizuar rublën,” tha Clemens Grafe, kryeekonomist për Rusinë në Goldman Sachs.

“Kufizimi i paqëndrueshmërisë së rublës pa rezerva të mjaftueshme është më i vështirë dhe rubla tashmë është shitur, me implikime për inflacionin dhe normat.”

Goldman Sachs ka rritur parashikimin e saj në fund të vitit për inflacionin rus në 17% nga viti në vit nga një parashikim i mëparshëm prej 5%, me rreziqe të anuar drejt rritjes, duke pasur parasysh se rubla mund të shitet më tej, ose CBR mund të detyrohet të rrisë më shumë normat për të ruajtur stabilitetin.

Rritja ekonomike pritet gjithashtu të marrë një goditje të rëndë dhe gjigandi i Wall Street uli parashikimin e tij të PBB-së (produkti i brendshëm bruto) për 2022 nga një zgjerim prej 2% në një tkurrje prej 7% nga viti në vit, megjithëse Grafe pranoi pasigurinë rreth këtyre shifrave.

Kushtet financiare janë shtrënguar në një nivel të ngjashëm me vitin 2014 (aneksimi i Krimesë nga Rusia), dhe për këtë arsye ne mendojmë se kërkesa e brendshme do të tkurret me 10% [nga viti në vit] ose pak më shumë”, tha Grafe.

“Ndërsa eksportet, në parim, nuk janë të kufizuara në mënyrë të konsiderueshme nga sanksionet e deritanishme, ne presim që ato të tkurren me 5% në vit për shkak të ndërprerjes fizike të eksporteve përmes porteve të Detit të Zi, të cilat janë të rëndësishme për eksportet me shumicë të thatë dhe rreziku i sanksioneve që reduktojnë eksportet e tjera.”

Kjo shkallë e rënies është e ngjashme me rënien prej 7.5% gjatë krizës financiare 2008/9 dhe tkurrjen prej 6.8% gjatë krizës financiare të Rusisë në 1998.

Rritja e sanksioneve perëndimore, së bashku me një shtrëngim të kushteve financiare dhe perspektivën e një krize bankare, do të thotë se ekonomia e Rusisë ka të ngjarë të përjetojë një tkurrje të mprehtë këtë vit,” tha Liam Peach, ekonomist i tregjeve në zhvillim në Capital Economics, në një shënim të martën.

Edhe pse perspektiva mbetet shumë e pasigurt, parashikimi bazë i Capital Economics është për një tkurrje prej 5% të PBB-së ruse në 2022 krahasuar me parashikimin e tij të mëparshëm për rritje prej 2.5% dhe që inflacioni vjetor të arrijë në 15% këtë verë.

Peach sugjeroi se një skenar i rastit më të keq për Rusinë për sa i përket sanksioneve ndërkombëtare do të përfshinte kufizime në rrjedhën e naftës dhe gazit, që përfaqëson rreth gjysmën e të gjitha eksporteve të mallrave dhe një të tretën e të ardhurave të qeverisë.

“Kufizimi i këtyre do të mbyste gjithashtu një burim kyç të të ardhurave në dollarë për kompanitë energjetike që kanë borxhe FX dhe ndoshta do të shkaktonte një krizë financiare shumë më të rëndësishme në Rusi,” shtoi ai.

Thellësia e recesionit varet nga eksportet, Kinë

Steven Bell, kryeekonomist në BMO Global Asset Management, tha se Rusia tani po përballet me një “krizë serioze financiare”, ku roli i Kinës po bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm për Moskën për shkak të kërkesës së saj për lëndë të para dhe energji.

Rusia ka zhvendosur gjithashtu një pjesë të madhe të rezervave të saj valutore në monedhën kineze dhe ka kaluar sistemet e saj të pagesave në bankat kineze. Kina mund të mbajë çelësin e aftësisë së Rusisë për të mbështetur konfliktin”, shtoi Bell.

Deri më tani, nuk ka sanksione mbi eksportet ruse dhe përjashtimet nga SWIFT synojnë banka specifike për të lejuar që pagesat e eksportit të vazhdojnë të përpunohen. Grafe e Goldman Sachs sugjeroi që kjo mund të mos jetë kështu për shumë kohë.

Gatishmëria e G7-ës për të përballuar kostot po rritet dhe kjo mund të nënkuptojë përfundimisht se kufizimi i eksporteve ruse dhe pranimi i çmimeve më të larta të mallrave mund të bëhet politikisht i realizueshëm”, tha Grafe.

Një pengesë kryesore për Rusinë është paaftësia e saj për të përdorur rezervat e saj valutore për të siguruar rublën, por Grafe sugjeroi se kjo mund të kapërcehej duke ndryshuar monedhën referuese të rublës në juan kinez nga dollari amerikan.

“Kjo gjithashtu do të lejonte CBR-në dhe Ministrinë e Financave që t’i përmbahen rregullave të tyre fiskale që kanalizojnë kursimet e tepërta fiskale për shkak të çmimeve më të larta të naftës në asetet e huaja,” tha ai.

Megjithatë, krijimi i një tregu ndër-valutor do të kishte nevojë për bashkëpunim të plotë nga Pekini, të cilin Goldman Sachs e sheh si të pamundur duke pasur parasysh rrezikun ndaj Kinës për sanksione dytësore për ndihmën e Rusisë për të anashkaluar sanksionet perëndimore.

Rregullatori bankar i Kinës të mërkurën tha se vendi kundërshton dhe nuk do t’i bashkohet sanksioneve financiare kundër Rusisë. Ministria e Punëve të Jashtme të Kinës deri më tani ka refuzuar ta quajë sulmin ndaj Ukrainës një pushtim, në vend të kësaj duke promovuar diplomacinë dhe negociatat.

Burimi: CNBC