Presidentja e KE-së shpreson se marrëveshja për një embargo të naftës ruse do të arrihet në ditët në vijim

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha për CNBC të martën se ajo shpreson që një marrëveshje për sanksionimin e naftës ruse të arrihet në ditët në vijim.

27 vendet e BE-së kanë menduar për vendosjen e embargos së naftës ndaj Rusisë për disa javë, me vende si Hungaria, Sllovakia dhe Republika Çeke që bllokojnë masën. Çdo sanksion i vendosur nga BE-ja duhet të ketë miratimin e të 27 shteteve anëtare në mënyrë që të zbatohet.

Shpresoj se po flasim për ditë. Pra, ajo që ne po shohim është një ose dy shtete anëtare që janë pa dalje në det, kështu që nuk mund të kenë naftë përmes detit dhe kanë nevojë për alternativa në tubacione dhe në rafineri, dhe atje ne po përpiqemi të gjejmë zgjidhje,” tha von der Leyen në margjinat e Forumi Ekonomik Botëror.

Ne po punojmë shumë për embargon e naftës”, shtoi ajo.

BE vendosi të bllokojë importet e qymyrit rus muajin e kaluar, por vendosja e kufizimeve për naftën është dëshmuar si një detyrë shumë më e ndërlikuar. Vendet që janë shumë të varura nga lëndët djegëse fosile ruse janë të shqetësuara për implikimet e masave të tilla për ekonomitë e tyre.

Hungaria, për shembull, thuhet se po kërkon mbështetje financiare midis 15 dhe 18 miliardë euro për t’u larguar nga energjia ruse. Hungaria gjithashtu thuhet se do të refuzojë të diskutojë këtë çështje në një takim të ardhshëm të BE më vonë këtë muaj.

Ngërçi mbi naftën ngre gjithashtu pyetje nëse blloku do të jetë në gjendje t’i japë fund blerjeve të gazit natyror rus, i cili është karburanti kryesor fosil që BE blen nga Rusia.

Tema e sigurisë energjetike ka qenë një shqetësim për shumë politikanë evropianë për ca kohë, por ajo ka tërhequr edhe më shumë vëmendje që nga pushtimi i paprovokuar i Ukrainës nga Rusia.

Duke folur në skenën kryesore të Forumit Ekonomik Botëror të martën, von der Leyen tha se nuk ka dyshim se “ne jemi dëshmitarë se si Rusia po armatizon furnizimet e saj me energji”.

Kremlini ka kërkuar që “kombet jomiqësore”, si vendet e BE-së, të paguajnë për gazin rus në rubla. Polonia dhe Bullgaria, dy vende të BE-së, panë që furnizimet e tyre me gaz rus u ndërprenë në fillim të këtij viti pasi refuzuan të paguanin për mallin duke përdorur monedhën ruse.

Burimi: CNBC